Intel Core 2 Duo Overclock Nasıl Yapilir

rawkid

Dekan
Reaksiyon puanı
1,316
Merhaba arkadaşlar.
Elimde Biostar P4M900-Fe anakarti ve Core 2 Duo E6750 işlemci var. Bu işlemciye o.c yapmak istiyorum ancak internette doğru düzgün bir kaynak bulamadım yardımcı olurmusunuz.

Birkaç resim;

ShadowFix

..........
Reaksiyon puanı
77
Kardeş bu işlemci overlock desteklemiyor dikkat et derim, overlock yaparsan işlemci sapıtır.. Bu haliyle bile gayet hızlı işlemci

rawkid

Dekan
Reaksiyon puanı
1,316
Kardeş bu işlemci overlock desteklemiyor dikkat et derim, overlock yaparsan işlemci sapıtır.. Bu haliyle bile gayet hızlı işlemci
2,13'ten 2,40'a kadar çıkarttım. Daha yükseğinde PC açılmıyor. Çokta zorlamak istemiyorum zaten gerek yok.

enesyuksel

Profesör
Reaksiyon puanı
31
K serisi olmalıdığı için işlemci overclock edilemez zaten gerektiğinde en üst frekansta çalışır.

the duke

Doçent
Reaksiyon puanı
24
Bende E7400 var 2.8'den 3.5GHz'e yükselttim stok fanla stres testinde 60 dereye çıkmıyor. Yaklaşık 8 yıllık işlemci olmasına rağmen hala canavar gibi çalışıyor.

İşlemci OC destekliyor! Standart 2.66GHz hızında çalışıyor, belki 3.00GHz yapabilirsiniz ama daha fazlası extreme oc işine girer bu işlemci için çünkü 65nm litografiye sahip ve yeteri kadar verimli değil.

enesyuksel

Profesör
Reaksiyon puanı
31
Bende E7400 var 2.8'den 3.5GHz'e yükselttim stok fanla stres testinde 60 dereye çıkmıyor. Yaklaşık 8 yıllık işlemci olmasına rağmen hala canavar gibi çalışıyor.

İşlemci OC destekliyor! Standart 2.66GHz hızında çalışıyor, belki 3.00GHz yapabilirsiniz ama daha fazlası extreme oc işine girer bu işlemci için çünkü 65nm litografiye sahip ve yeteri kadar verimli değil.

Bize yaptığını kanıtlayabilir misin tekrar yap ve resim at.

rawkid

Dekan
Reaksiyon puanı
1,316
İşlemciye overclock yapılabiliyor. Bende yaptım. Ama oyun açtıktan 30 dk sonra mavi ekran verip kapanıyor pc. Büyük ihtimal ısındığı için. Onun dışında imkansız değil yani.

Anlamadığım şey 2,66 ghz ama 2.13'e çıkıyor en fazla. 2,40 yapabildim ama dediğim gibi bir süre sonra mavi ekran veriyor pc. Daha yükseğinde hiç açılmıyor.

the duke

Doçent
Reaksiyon puanı
24
2,66GHz'den 2,13GHz'e? Nasıl oluyor bu?
Güç kaynağını değiştir, işlemcinin termal macununu değiştir, Ramlerin frekansını yükselt biostan sonra tekrar dene. 315 FSB de kullanıyorum ben sınır bu daha da yükseltirsem ekranda gidip gelmeler oluyor akabinde mavi ekran hatası alıyorum.

telase

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bize yaptığını kanıtlayabilir misin tekrar yap ve resim at.

ben resim atayım bari :) birşeyler yaptım
bu kadar yeter sanırım,yüklenmeye gerek tok

Adsız.jpg

sezco

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar bende Core2Duo E4500 2.20Ghz işlemcime overclock yapmıştım. Zamanında overclock yaptığım zaman test ederken videosunu çekip Youtube'a koymuştum. İşlemcide stok soğutucu ile en fazla 3.02Ghz seviyesine çıktım. Daha sonra soğutucumu değiştirdiğimde ise 3.5Ghz'e çıkıp stabil bir şekilde kullandım bilgisayarı 5-6 ay boyunca. Overclock hakkında ki daha detaylı bilgileri, sistem özelliklerimi filan videonun altındaki açıklama kısmında yazdım, oradan bakabilirsiniz. Sanırım bu işlemcide benim kadar yüksek frekans değerlerini gören yok.
Teşekkür ederim.

ohmg

Asistan
Reaksiyon puanı
35
Arkadaşlar bende Core2Duo E4500 2.20Ghz işlemcime overclock yapmıştım. Zamanında overclock yaptığım zaman test ederken videosunu çekip Youtube'a koymuştum. İşlemcide stok soğutucu ile en fazla 3.02Ghz seviyesine çıktım. Daha sonra soğutucumu değiştirdiğimde ise 3.5Ghz'e çıkıp stabil bir şekilde kullandım bilgisayarı 5-6 ay boyunca. Overclock hakkında ki daha detaylı bilgileri, sistem özelliklerimi filan videonun altındaki açıklama kısmında yazdım, oradan bakabilirsiniz. Sanırım bu işlemcide benim kadar yüksek frekans değerlerini gören yok.
Teşekkür ederim.

stok fanla 3.4GHz'e çıktım yani senden önde sayılırım, soğutucuyu değiştirsem kesinlikte 3.5GHz'i geçerim :) ama benim işlemci E7400

sezco

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
stok fanla 3.4GHz'e çıktım yani senden önde sayılırım, soğutucuyu değiştirsem kesinlikte 3.5GHz'i geçerim :) ama benim işlemci E7400

Sizin işlemcinizin normal çalışma hızı 2.80Ghz zaten. 2.80Ghz'den 3.40Ghz'e çıkmanız benim çıktığım 2.20Ghz'den 3.02Ghz'e göre biraz daha düşük kalıyor orantı yaparsanız.

Farklı modellerin birbiriyle overclock kapasitesini karşılaştırmak çok saçma bence.