İnsanlığın Geleceği: Cyborg, Nanobiology, Singularity

Bu konuyu okuyanlar

grand_master

Müdavim
Reaksiyon puanı
707
İnsanlık teknolojik anlamda tam bir kırılma noktası üzerinde bulunuyor. İçinde bulunduğumuz yüzyıl insanlığın geleceği adına önemli yatırımların ve keşiflerin yapılacağı bir yıl. Biraz beyin fırtınası yapmak istedim. Her konuda düşüncelerinizi merak ediyorum?

Cyborglar: Yarı makine yarı organik insanlar
Vücutları nanobotlar ile güçlendirilmiş insanlar
Beyin hariç kalan vücudun komple mekanikleşmesi
Exoskeletonlar

Tüm bu teknolojiler içerisinde insanlar hangisini tercih edecektir? Bir insan kendini bir makinenin içerisine koymayı ister mi?

Tüm bu teknolojiler insanın kendini aşma isteğinde bir dönüm noktası. Bu saydıklarım genelde bedensel kısıtlamaları ortadan kaldırıyor fakat zihinsel kısıtlamamız hala devam ediyor. Bu konuyu başka bir başlık altında konuşsak daha iyi olur. Şuan sadece bu tür bedensel teknolojileri konuşalım :).

d4072932d9bedea7083e89d59ba36b00.jpg

Mehmet_Emir

Doçent
Reaksiyon puanı
1,179
Singularity olmadığı sürece bir sorun yok eğer singularity olursa teknoloji tahmin edilemeyeceği için bir şey diyemiyeceğim.

Livia sas Junius

Zuckerschnute
Reaksiyon puanı
1,557
protez çok eski bir disiplin, nanoteknoloji daha yeni sayılır. kendim bilim ve teknik dergisinde daha ilk yapılmış çalışmaları okuduğumu hatırlıyorum. meşhur karbon nanotüpün boy boy resimleri vardı dergilerde. atomik ölçekte gitar modeli bile yapılmıştı. (dergisi duruyor olmalı, isteyene kapak ve içerik yazıları çekip atabilirim).

ana alanım cerrahi bilimler ya da tıp değil bu ikisinin birlikte gelişimiyle güçlendirilmiş / geliştirilmiş uzuvlara kavuşulması kaçınılmaz bir sonuç. ağırlık kaldırmaya yarayan dışiskelet aygıtları zaten var, bunları sinir sistemine bağlayabilecek ilerleme kaydedildiğinde biz fakirler olamasak da etrafta cyberpunk 2077 gibi çeşitli duyuları ya da organları geliştirilmiş ve güçlendirilmiş insanlar olacak gelecekte.

beynin bir makineye bağlanması şu an için daha uzak bir ihtimal, bunun için birden çok disiplinin o noktaya gelebilmesi gerekiyor. beyin hala tüm sırlarına vakıf olunamamış bir organ. ondan önce bunu sinir sistemine mekanik el kol bağlama düzeyinde gerçekleştirebilmeleri lazım.

grand_master

Müdavim
Reaksiyon puanı
707
protez çok eski bir disiplin, nanoteknoloji daha yeni sayılır. kendim bilim ve teknik dergisinde daha ilk yapılmış çalışmaları okuduğumu hatırlıyorum. meşhur karbon nanotüpün boy boy resimleri vardı dergilerde. atomik ölçekte gitar modeli bile yapılmıştı.

ana alanım cerrahi bilimler ya da tıp değil bu ikisinin birlikte gelişimiyle güçlendirilmiş / geliştirilmiş uzuvlara kavuşulması kaçınılmaz bir sonuç. ağırlık kaldırmaya yarayan dışiskelet aygıtları zaten var, bunları sinir sistemine bağlayabilecek ilerleme kaydedildiğinde biz fakirler olamasak da etrafta cyberpunk 2077 gibi çeşitli duyuları ya da organları geliştirilmiş ve güçlendirilmiş insanlar olacak gelecekte.

beynin bir makineye bağlanması şu an için daha uzak bir ihtimal, bunun için birden çok disiplinin o noktaya gelebilmesi gerekiyor. beyin hala tüm sırlarına vakıf olunamamış bir organ. ondan önce bunu sinir sistemine mekanik el kol bağlama düzeyinde gerçekleştirebilmeleri gerekiyor.
yazmaya çok uğraşmış gibi gözüküyorsun(!)