İnsanların teknolojiyi kullanabilmeleri için alışkanlıklarından ve fanatikliklerinden vaz geçmeleri gerek.

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
6,381
Günümüzde sorsanız herkes "Teknoloji çok önemli, teknolojiyi verimli kullanmalıyız, teknolojiye ayak uydurmalıyız" der. Bu kesin. Ama Konu önerilere geldiğinde veya bir teknolojik cihazı satın almaya geldiğinde insanların başka bir markaya nefreti, fanatiklikleri ve asla değiştiremedikleri alışkanlıkları, o insanların alınmayacak şeylere çok para vermesine neden oluyor.

Mesela günümüzde hala daha Xiaomi reklamını yaptığı için Redmi Note 7 alan insanlar var. Bu telefona 2500 civarı para veriyorlar. Çok fazla israf olduğunu düşünüyorum. Alışkanlıkları dışına çıkamadığı için böyle şeyler yapıyorlar.

Konu açıyorlar ilk cümleleri "Şu marka dışında olmasın". Gerçekten o insana öneri yapmanın zaman kaybı olduğunu düşünüyorum. O markayı o kadar çok seviyor ki başka öneri istemek bile ona zor geliyor. Bahaneler uyduranlarına ayrı bir gıcık oluyorum. "O en iyi F/P, o çok ucuz ama özellikleri çok güzel, düşük bütçede en iyisi" dediklerinde açıkçası ülkemizdeki teknoloji editörlerine hakaret edildiğini düşünüyorum.

Ha bir de başka markaya olan nefretinden insanlara yanlış bilgi verenler veya başkaları ile haksız olduğu tartışmalara girip onların vaktini çalan insanlar var. Orta segmentte en iyisi Samsung diyen, 10.000 bütçede ya Apple ya Samsung gerisi boş diyen, sırf büyük bir marka olduğu için ondan nefret eden ve Samsung diyene hakaret eden insanlardan nefret ediyorum. Bir sebepleri nedenleri de yok. Sadece nefret ediyorlar markadan. Apple'dan nefret ettiği için onu sevenlere çürük elma bebesi yakıştırmalarını yapan "Saygılı" insanlar bu tür insanlar.

Bu bahsettiğim insanların alışkanlıklarını değiştiremedikleri için, fanatik oldukları için, nefretlerini kontrol edemedikleri için ülkemizdeki ve Dünya'da ki teknoloji kültürünü kötü bir şekilde etkilediklerini düşünüyorum.

Sonra ülkemiz teknoloji üretmiyor derler, ülkemizin ürettiği telefon olmasa daha iyiymiş derler. Sorunu ülkede ararlar. Ama belli kalıplara sıkışmış, sadece bir markayı bilen insanlardır.