İnsanları Şehirlerine Göre Ayıran Andavallar!

Bu konuyu okuyanlar

Craigdiizzeer

Doçent
Reaksiyon puanı
959
Malumunuz bu son zamanlarda insanlarda gözlemlediğim kadarıyla birbirlerine şehirleri yönünden bir muamele var. Bunda reel hayatta olsun sanal alemde olsun tanıştığın insana adını öğrendikten sonra hemen şehir sorulur. Bunun altında yatan sebepleri araştırdığımda çok ayıp gerçeklerle karşılaştım. Burada duyduğumu veya gördüklerimi sırayla anlatacak değilim. Herkes kendi gördüğünün ve duyduğunun şahididir. Lâkin bu durum çok can sıkmaya başladı. Özellikle bu avam denilen kesimde çok yaygın. Havasta da pek göremesem de tek tük çıkabiliyor. Gerçekten ilmin ehli birisi insanları şehrine göre yargılamaz. Bunlar hep cahil cühelâ işi. Ama malum günümüz torpilliler ülkesinde havas dediğimiz o kesimden de aklı kıt kesimler çıkabiliyor ve TV ekranlarında da şahit olabiliyoruz. Belki de aramızda da o tür insanlar vardır. Yaptıklarıyla övünenler de olabilir. Zaten dünyanın dört dörtlük olmasını beklemek ahmakça olur. Bu tür vakalarda hayatın tuzu biberidir. Benim burda anlatmaya çalıştığım durum kendi içimizde bile bölünmüşüz. Çoğunluğa göre konuşmak gerekirse ülke de aynı mahallede yaşıyor olabiliriz. Lâkin kalpler zıt. Fikirler aykırı. Emin olun düzen olmasa insanlar birbirlerine girecek. Peki akıllarda tek soru şu? Nasıl oldu da bir toplum bu hale geldi? Bunun geçmişsel bağlarıda elbet vardır. Ama bunu körükleyen sözüm ona büyüklerimiz ve büyüğünün sözünü mutlak doğru kabul eden gençlerimiz var. Aklı kiraya vermek deyimi vardır ya hani.. Bu duruma örnek teşkil edebilir. Bu ülkede sosyoloji akademisyenliği yapan sözde bilim insanları toplumun gerçekliğinden bihaberler. Bakınız arkadaşlar gizliden gizliğe veya açıktan açığa insanlar birbirlerine karşı körükleniyorlar. Bu benim analizim olur veya olmaz. Şu an herkes evlerinde rahatça uyuyor kalkıyor olabilir. Zaten toplumsal sorunlar bir anda patlak vermez. Onların zemini hazırlanır. Sonra üzerine bir şeyler dikilir. En sonunda da bir deprem olur ve o yapı ve birikimler büyük bir sesle yıkılır. Gözünüzle canlandırabilmişsinizdir umarım. Şunu da kabul etmek gerekir ki bizim ülke 3. Dünya ülkesi. Lise kitaplarında gelişmekte olan ülkeler listesinde olduğumuz anlatılır. Hiçbir devlet ben kötüyüm demez. Şu an alım gücünüzle gelişmiş olan ülkelerin alım gücünü karşılaştırdığınızda bu durumun farkına varabilirsiniz. Konuyu fazla dağıtmak istemiyorum. Demem o ki ben bunu gördüm. Katılmayanınız olabilir. Herkesin kendi fikridir saygı duyarım. Zaten doğru bir analiz için doğru bir akla ihtiyaç vardır. Hepinize iyi akşamlar

Little Cat

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,454
Ona yapacak bir şey yok. Cahil insanlar her yerde oluyor. Laftan da anlamazlar.