İnsanlar neden tarikata üye olur?

Bu konuyu okuyanlar

Andromedavor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,339
Bu konuları istismar edenler her zaman olmuştur. Mesele şu tarikat böyle yaptı diğeri şöyle yaptı meseleside değildir. Dini istismar edenler ve dine en çok zarar verenler dinci görünenlerdir.

İslamda öncüler her zaman vardır. Ve çoğu durumda öncüler şarttır. İslamda makbul olan bir araya toplanma ve ibadetle meşgul olmaktır. Tabii kişi tek başınada Rabbine ibadet edebilir.

Eskiden hak tarikatlar vardı. Oralarda dinimizin emir ve yasakları anlatılır, dine uymanın yolları ve tasavvuf ilmi öğretilirdi. Zamanla, bunlar çok azaldı, belki de hiç kalmadı. Aslı olmayınca da taklitleri çoğaldı. Her köşe başında bir şeyh türedi. Şu anda hak tarikat olsa bile, bir tarikata girmek gerekmez. Sapık tarikatçiler çok olup hak olanını ayırmak zordur, çünkü hak zannederek bâtıl yola girilirse bundan kurtulmak çok zor olur. Yoksa hak tarikat, adından da anlaşıldığı gibi haktır. En sağlam yol ise, evliya zatların kitaplarından öğrenmektir.

Tüm bunlara rağmen medyanın yüz yıldır sahte tarikatlar üzerinden islamı yozlaştırması zaten bilinen bişey.

roawen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Tarikat kurucuları,üyelerin aklını çeliyor.Onlarda inanıyor tarikata üye oluyorlar.

Heilung

Asistan
Reaksiyon puanı
148
türkiye maalesef tarikatler , cemaatler dervişler memleketi oldu, ne kadar çok bu tip şeylere olan inanç artarsa o kadar çok bilimden, modern dünyadan, medeniyetten uzaklaşıp hayatlarını hacı hocaların elinde heba eden bir toplum haline geliyoruz, sadece kendi hayatlarını da değil çocuklarının hayatını geleceğini ve dolayısıyla ülkenin geleceğini de yok ediyorlar

Son düzenleme:

Yıldırım E.

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,681
Tarikatlar insanlara bilgi vermek için vardır dersler vermek için vardır, tabi böyle olaylar olunca üzülüyorum. (Bildiğim kadarıyla)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Tarikatlardan çıkan bu kadar cinsel istismarların dışında, bunlar olmasa bile insanlar kendi başlarına da ibadetlerini yerine getirir ve dua edebilir. Bunun için neden bir aracıya veya öncüye ihtiyaç duyarlar?
@Dilara Kaya bir din hocasıyla konuşursanız daha iyi olur burada ki kişilerin bazıları kafadan yazabilir herkes kendi düşüncesini yazar tabi ama işi iyi bilen birine sorarsanız çok daha iyi olur Seyyah abiye sorarsanız iyi olur.

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756
@Dilara Kaya bir din hocasıyla konuşursanız daha iyi olur burada ki kişilerin bazıları kafadan yazabilir herkes kendi düşüncesini yazar tabi ama işi iyi bilen birine sorarsanız çok daha iyi olur Seyyah abiye sorarsanız iyi olur.
Orası zaten öyle ama forumun düşüncelerini merak ediyorum

Assad Najjar

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,305
@Dilara Kaya Bence bunun sebebi insanların dini bilgilerinin yetersiz olması. Mesela Gülen'in müridleri, Gülen'in su içerken kullandığı bardağa, hatta ve hatta kullandığı iç çamaşırına bile ilahi bir anlam yüklüyorlardı.

Andromedavor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,339
Takip ettiğim konu hakkında niye bildirim gelmiyor acep?

MMTKR

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
520
tarikatlar insanların gözünü bouyuyor cennetin banko yolunun kendi ibadet şekilerinden geçtiğine inandırıyor birşeyler vaad ediyor insanlar inanıyor toplu olarak ibdaet etmek güzel birşey ama artıkbirçoğu desemde bana kalrısa hepsi amaçlarınadan çıkmış birer şirkete dönüşmüş madiyat ön plnada tutluyor popilarite desen keza öyle bu işlerin sonunda yüksek kazançlar elde etmek var kermesler bağışlar bahane

Reaksiyon puanı
2,554
Benim öyle tanıdığım kişiler var beraber para toplayıp ihtiyaç sahiplerine yardım yapıyorlar çocukları sevindiyorlar.Beraber okuyup araştırıp birşeyler öğrenip insanlara katkıda bulunuyorlar.Birinin yardıma ihtiyacı olduğu zaman ellerinden geleni yapıyorlar.Beraber olmaları onlara güç veriyor.Keşke böyle istismar falan olmasa böyle iyi insanlar da zan altında kalmasa.

Yıldırım E.

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,681
Bu soruya gerçek bir cevap arıyorsan, tarikatleri ziyaret etmeni öneririm.
Medyamızın yahut bilgisiz insanların lanse ettiği kadar cani ya da cahil değiller.
Katılıyorum, yazan çoğu kişi kötülemiş tarikatleri bazı tarikatler kötü işler yaptıkları için çoğu kişide tarikatler kötüdür izlenimini bırakıyor.

Benim öyle tanıdığım kişiler var beraber para toplayıp ihtiyaç sahiplerine yardım yapıyorlar çocukları sevindiyorlar.Beraber okuyup araştırıp birşeyler öğrenip insanlara katkıda bulunuyorlar.Birinin yardıma ihtiyacı olduğu zaman ellerinden geleni yapıyorlar.Beraber olmaları onlara güç veriyor.Keşke böyle istismar falan olmasa böyle iyi insanlar da zan altında kalmasa.
mutlu oldum hocam?

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
Gene cemaat ve tarikatın aynı olduğunu sanan arkadaşlar yorumları yapıştırmış. Kimse dinini tek başına yaşayamaz. Eğer din tek başına yaşanacak bir şey olsaydı Allah öğretici olarak Peygamber A.s göndermezdi. Bana Kuran yeter diyen kişi dininden bir haberdir. Çünkü Kuran hükmü ve kuralı sunar Peygamber A.s da nasıl uygulanacağını anlatır. Namazın nasıl ikame edileceğni Kuran bildirmez. Bunu Peygamber'den öğreniriz. Dergah denen yapılar insanların maneviyatını tamir eden manevi hastanelerdir. Dergahlar kapanınca ortaya ne olduğu belirsiz cemaatler türedi. Bunun en büyük örneğide Fetö. İnsanların zayıf noktasından çok güzel nemalandılar. Dergahların ne olduğunu merak ediyorsanız Yunus Emre, Abdulkadir Geylani gibi örnek ve güzel insanları inceleyebilirsiniz. Ama lütfen kendi şahsi fikirlerinizi böyle böyledir diyerek yanlış ithamlarda bulunmayın

Yıldırım E.

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,681
Gene cemaat ve tarikatın aynı olduğunu sanan arkadaşlar yorumları yapıştırmış. Kimse dinini tek başına yaşayamaz. Eğer din tek başına yaşanacak bir şey olsaydı Allah öğretici olarak Peygamber A.s göndermezdi. Bana Kuran yeter diyen kişi dininden bir haberdir. Çünkü Kuran hükmü ve kuralı sunar Peygamber A.s da nasıl uygulanacağını anlatır. Namazın nasıl ikame edileceğni Kuran bildirmez. Bunu Peygamber'den öğreniriz. Dergah denen yapılar insanların maneviyatını tamir eden manevi hastanelerdir. Dergahlar kapanınca ortaya ne olduğu belirsiz cemaatler türedi. Bunun en büyük örneğide Fetö. İnsanların zayıf noktasından çok güzel nemalandılar. Dergahların ne olduğunu merak ediyorsanız Yunus Emre, Abdulkadir Geylani gibi örnek ve güzel insanları inceleyebilirsiniz. Ama lütfen kendi şahsi fikirlerinizi böyle böyledir diyerek yanlış ithamlarda bulunmayın
Görüşlerinizin çoğuna katılıyorum hocam.

glossofobhia

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
515
Youtube da kendini mehdi a.s ilan eden dinden dönme,mahlukatlar var bunlara inanan birde mensupları var insanları nasıl kandırıyorlar merak ediyorum.

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
@|Ⓢєччαh|

Orası zaten öyle ama forumun düşüncelerini merak ediyorum
Forumun düşüncelerinin merak edileceği bir konu değil o yüzden merakınızı doğru yerlerde gidermeniz daha iyi olur.Böyle bir soruyu yanlış yerde sormak sadece boşa konuşmak olur.

lordare

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
Kendilerini sınırlandıran ve askeri disiplin kurallarına benzer herhangi bir disipline sahip oluşum içinde bulunmakla daha verimli olacaklarına inanırlar. Bir de bu kesimin bir kısmı kimsesiz kişilerden oluşur ve geçim derdi, sahiplenme gibi durumlar da etkendir.
Elbette bir kesim de hurafelerle büyümüş ve gördüğü her dine benzeyen şeyden etkilenen, arapça yemek kitabını üç kere öpen kişilerden oluştuğu için bu kesimlerin hepsi tarikata katılır

Hello World

Öğrenci
Reaksiyon puanı
28
rutinleşmiş hayatlarından kurtulmak için olabilir

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
Youtube da kendini mehdi a.s ilan eden dinden dönme,mahlukatlar var bunlara inanan birde mensupları var insanları nasıl kandırıyorlar merak ediyorum.
Hocam insanları kandırmak o kadar kolay ki. Allah bu yüzden Kur'an da defalarca "Düşünmez misiniz" "Düşünün" diyor. Size 99 tane doğru gösterirler 1 tane yanlış gösterirler. Sizde bu 1 e inanırsınız 99 doğrunuzu ahiretinizi yakarsınız. Onun için insanların dinini öğrenmesi gerek. Dergahlar için son kez şunu belirteyim. Dergah mensuplarına derviş denir bilirsiniz. Bir büyüğümden şöyle işitmiştim: Müslümanlık ince insanlık, dervişlik ise ince müslümanlıktır. Şimdi bakıyoruz da müslümanım diyen her haltı yiyor. En başta kadına şiddet uyguluyor. Hz Peygamber ne dedi veda hutbesinde? Kadınlar size Allah'ın emanetidir. Şimdi böyle bir inanç sisteminde bugünkü haberlere konu olan mevzular İslam ile Tarikatlar ile yanyana getirilebilir mi? işte bunlar hep bilmemezlikten

Reaksiyon puanı
2,554
Hocam insanları kandırmak o kadar kolay ki. Allah bu yüzden Kur'an da defalarca "Düşünmez misiniz" "Düşünün" diyor. Size 99 tane doğru gösterirler 1 tane yanlış gösterirler. Sizde bu 1 e inanırsınız 99 doğrunuzu ahiretinizi yakarsınız. Onun için insanların dinini öğrenmesi gerek. Dergahlar için son kez şunu belirteyim. Dergah mensuplarına derviş denir bilirsiniz. Bir büyüğümden şöyle işitmiştim: Müslümanlık ince insanlık, dervişlik ise ince müslümanlıktır. Şimdi bakıyoruz da müslümanım diyen her haltı yiyor. En başta kadına şiddet uyguluyor. Hz Peygamber ne dedi veda hutbesinde? Kadınlar size Allah'ın emanetidir. Şimdi böyle bir inanç sisteminde bugünkü haberlere konu olan mevzular İslam ile Tarikatlar ile yanyana getirilebilir mi? işte bunlar hep bilmemezlikten
Yani bunun daha iyi anlaşılması açısından şöyle bir örnek vereyim.Normalde biz biliyoruz ki futbolda topa oyuncu elle dokunmaz ofsayt vardır mesela.Yani dünyanın heryerinde futbol normalde böyle bir oyun.Şimdi bir ülkede bir şehirde televizyondan bir futbol maçı izliyorsunuz adam elle müdahele ediyor sorun yok ofsayt yok e bu şimdi futbol mu değil bu artık başka bir oyun oldu.Yani ayakla oynuyorsun gol atıyorsun diye futbol olmuyor futbol oynuyorsan bunun belli kuralları var.Din de öyle belli başlı kuralları var uygulanış tarzı var herşeyden önce bir hayat tarzıdır din.Mesela gülen örgütü zamanında işte beraber namaz kılarız biz diyordu tek başına kılman yasaktı.Yav arkadaş Allah farz kılmamış normal vakit namazı cemaatle sen kim oluyorsun.

Dilara Kaya

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,756
Forumun düşüncelerinin merak edileceği bir konu değil o yüzden merakınızı doğru yerlerde gidermeniz daha iyi olur.Böyle bir soruyu
Forumda konu dışı diye bir kategori var biliyor musunuz? Hatta din kültürü diye de bir kategori var.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Harbi ya bir insan neden tarikata üye olur acaba ?

Veya neden okula gider neden kendini geliştirmeye çalışır neden evlenir neden çocuk yapar neden hergün bu kadar zahmet çeker. Neden insanlara iyilik yapar neden doğayı hayvanları sever. Neden iyi insan olmaya çalışır. Neden hergün mutlu olmaya çevresini mutlu etmeye çalışır çok boş işler harbi harbi. Sonuçta hepmizin gideceği yer 2.5 m2 bir mezar değil mi ?

Bence sorunun cevabı bu şarkının içinde var.

( zaman öylede geçiyor hayat böylede bitiyor umudum cennetten )

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Konuya rez aldım yarın ortalık karışır gibi ?

12.jpg

---------------

Kimi için saf dini düşüncelerini yaşayabileceği kapı, kimi için nüfuz kazanabileceği yer, kimi için gerçeklikten kopmak, kimi için sinsice çıkarlarını gözetmek gibi bir çok düşünce yapısıyla gidenlerin olduğunu düşünüyorum.
Herkes aynı düşünceyle aynı işi yapmaz.

Neyse ortalık karışırsa buralardayım. ??

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Tarikatlardan çıkan bu kadar cinsel istismarların dışında, bunlar olmasa bile insanlar kendi başlarına da ibadetlerini yerine getirir ve dua edebilir. Bunun için neden bir aracıya veya öncüye ihtiyaç duyarlar?
Sevgili Dilara, tarikat aslında öyle zannedildiği gibi kötü bir şer yuvası değil(di). Tarikat kavramını sana anlayabileceğin bir metafor ile izah edeyim. Hani bir marangoza kütük getirirler. O onu biçer, keser, yontar, kalıptan kalıba sokar ve güzel bir eser meydana getirir. Ne ki burada önemli olan ustanın iyi ve işinin ehli biri olması gerektir.

Çok eskilerde öyleydi. Türk tarihine damga vurmuş, adları altın harflerle yazılan nice büyüklerimiz bu tezgahtan geçmiş insanlardı. Osmanlı devletinin kurucusu Osman bey'den başlayarak hem padişahlar, hem devlet ricalinin büyük çoğunluğu bir tarikat pirinin torna tesviyesinden geçer, pozitif ilimler yanında edep, erkan, terbiye, ahlak, doğruluk-dürüstlük gibi insanı kemale erdiren erdemler öğrenirlerdi. Düşün ki Yunus gibi bir odunu pişirip Yunus'a döndüren adam Taptuk Emre denen gözleri görmeyen bir tarikat piriydi. Balkanlara İslamın nurlu ışığını götüren ve hala oralarda büyük bir saygıyla anılan GÜLBABA bir tarikat piriydi. Bunun o kadar çok güzel örnekleri var ki sayfalar yetmez.

Ama, bu milletin kimyası bozuldu ya bir kere... Beden çürümeye başlayınca herşey çürüyor, bozuluyor, kokuyor be kardeşim. Bütün bu güzellikler eskide kaldı ne yazık ki... Bugün ne bir Taptuk Emre, ne bir Mevlana ne de onların yakınından bile geçebilecek çapta bir insan kaldı.

Hani bir şair öyle demişti ya, "Güzel insanlar güzel atlara bindiler ve gittiler" diye... Gittiler ve ne yazık ki meydan uçkur delisi paranoyak, sahtekar, üç kağıtçı iblislere kaldı. Tabii ki genelleme yapmak istemiyorum, ama gerçek olan, hakiki olan belki bir kaç tanesi de zaten kendi köşelerinde, riyadan, gösterişten uzak, ücra bir köşede kendilerine inanmış bir veya birkaç kişiyle uzlet halinde ömürlerini tamamlamaya çalışıyorlar... Ki, onları da zaten sen ben göremiyoruz. Bizim gördüklerimiz insanları sömürmek, onların sırtına binip saltanat sürmekten başka derdi olmayan uyanık, hin ve şeytan ruhlu iblislerdir.

Unutma ki Anadoluyu bize vatan yapan Horasan erleri denilen birkaç kişidir. Bunlar Ahmet YESEVİ adındaki Türkistanlı bir tarikat şeyhinin öğrencileriydi. Hacı Bektaşi Veli, Yunus Emre ve daha niceleri...

Son olarak şunu söyleyim ki, herkes dinini öğrenebilir, kimseye ihtiyacı olmadan da ibadetlerini ifa edebilir, lakin yolda olan her zaman yolda kalamıyor, tarikatlar insanları bu yolda daim tutan kurumlardı. İnsanların büyük çoğunluğu namazını, ibadetini biliyor zaten. Ama hapishaneler ağzına kadar dolu, niye? Ve neden binlerce namaz kılan, ibadetini bilen insan suç işler, hırsızlık yapar? Çünkü onları yolda tutacak, öğrendiklerini samimiyetle yaşamasını sağlayacak bu gibi kurumlar yok oldu...

Ezcümle, tarikat bir terbiye okuluydu aslen, bir yol yordam mektebiydi. İslam dinini hakkıyla yaşamayı, bütün insani erdem ve faziletleri insanın kafasına hem bilgi, hem de bir aşk, bir sevgi bağıyla nakşeden kurumlar(dı).

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,378
@Dilara Kaya Bence bunun sebebi insanların dini bilgilerinin yetersiz olması. Mesela Gülen'in müridleri, Gülen'in su içerken kullandığı bardağa, hatta ve hatta kullandığı iç çamaşırına bile ilahi bir anlam yüklüyorlardı.

Bu cemaatin içinde de bulundum asla bu dediğini duymadım birde internetten bakayım dedim fetö tutuklamaları ile ilgili bir haberde ileri sürüldüğü yazmış.

Şu an Fetöyü savunmak için yazmıyorum onu söyleyeyim.Evet Fetöye saygı duyanlar var ve yanına gidenler verdiği takkeye değer veriyor ve sanki bir şeyleri önceden anlıyor ve buna göre konuştuğunu sana cevap verdiğini söyleyip yüceltmeye çalışıyorlardı.

Tarikatler gökyüzündeki yıldızlar gibidir insanın yolunu aydınlatmak için vardır. Fakat insan nefsi ve şeytana uyunca makam,mevki,güç ve para ile tarikatler çürümeye yozlaşmaya başlayan yerler oldu.

Tarikatler sadece islam ile alakalı değil hıristiyanlıkta,yahudilikte,diğer dini inanışlarda hatta dinden çıkmış ben mesihim diyen insanlara inananların olduğu topluluklar şeklinde de vardır.

Herhangi bir dine inanan veya inanmayan insanların oluşturdukları dernekleri bile tarikat gibi düşünebiliriz.

Ama aslında tarikatlerin amacı din ve bilim bir arada insanları bir sazlık kamışından ney gibi bir müzik aletine çevirmektir. Tabi bu günümüzdeki tarikatlerin amacı değildir artık.

İslam alemindeki düşünürler,bilim adamları tarikatlerin medreselerinden eğitim almış yetişmiş insanlardır. Ve Avrupada Rönesans ve Reform akımlarının başlamasına sebep olanda bu durumdur. Lakin ne zaman tarikatler yozlaşmaya başladı işte o zaman İslamın olduğu devletler geride kalmaya Avrupa devletleri ilerlemeye başladı. Diyoruz ya orta çağ Avrupa için karanlık çağ idi. Çünkü orta çağda papa,kiliseler ve din adamları yozlaşmıştı. Veya farklı bir coğrafyadan örnek vereyim Mısır medeniyetinde kahinler ve tapınakçıların yozlaşması Mısırın sonuna sebep oldu. Bunu farklı coğrafyalar, ülkeler ve medeniyetler olarak çoğaltabiliriz.

Son düzenleme:

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
Forumda konu dışı diye bir kategori var biliyor musunuz? Hatta din kültürü diye de bir kategori var.
Gerçekten mi? Söylemeseniz haberim olmayacaktı.Bu sorunuza samimi cevap arıyorsanız burda değil doğru yerde aramalısınız.Ha amacınız başkaysa bilemem.Ama bir sapık futbolcu olsa siz futbolu mu yargılıyorsunuz? Kaldı ki aynı seviye değil.