İnsan vücuduyla ilgili 12 gerçek

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar Konu (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

neet

Guru
Onursal Üye
Gülümsemek mi daha kolaydır, somurtmak mı? Erkekler uyurken kaç kez ereksiyon yaşar? Gözlerimizin büyüklüğü değişir mi? Bebeklerin bazıları neden dişle doğar? İşte insan vücuduyla ilgili bilinmeyenler...


İnsan vücudu kocaman, büyülü bir diyar gibi. Her yerini keşfetseniz de hala sizi şaşırtacak bir şeyler bulmanız mümkün… Örneğin gözlerin büyüklüğünün asla değişmemesi, ya da gülümsemenin somurtup oturmaktan çok daha kolay olması gibi…

1. Kadınların göğsü yağdan oluşur

Normal bir kadın göğsünde, vücuttaki yağın yüzde 4-5’i bulunur ve her göğüs yaklaşık 500 gram ağırlığındadır.


2. Erkekler uyurken saat başı ereksiyon yaşar
Erkekler genelde ereksiyon halinde uyanır. Peki erkeklerin uyurken her saat başı, ya da bir buçuk saate bir ereksiyon yaşadığını biliyor muydunuz? Bunun sebebi kan dolaşımı ve sürekli testesteron üretilmesidir.


3. Sol akciğer, sağdan küçüktür
İnsanların sol akciğeri, sağ akciğerinden daha küçüktür. Çünkü kalp için yere ihtiyaç vardır. Ayrıca bir akciğerin yüzey alanı, bir tenis sahasının büyüklüğüne eşittir.


4. Dişleriniz siz doğmadan oluşmaya başlar
İnsanların dişleri, doğumdan 6 ay önce oluşmaya başlar. Bu yüzden her 2 bin bebekten biri doğduğunda, dişleri görünür haldedir.


5. Kalbiniz yaklaşık 10 metre uzağa kan fışkırtabilir
İnsan kalbi inanılmaz güçlü bir organdır. Ürettiği basınç sayesinde, 30 feet, yani yaklaşık 10 metre uzağa kadar kan fışkırtabilir.


6. Gözlerin büyüklüğü asla değişmez
Bebekken gözlerinizin büyüklüğü ne kadarsa, büyüdüğünüzde de bu büyüklük aynıdır. Bebeklerin gözleri başta mavi olur, çünkü deriye ve saça da rengini veren melanin adlı pigmentler henüz tam çalışmamaktadır. Bir bebeğin gözünün gerçekte ne renk olduğunu anlamak için, gözleri ultraviyole ışığına tutmak gerekir (Gerçi bu bebeğin gözlerine zarar verebilir. Bunu siz denemeyin olmazsa…)


7. Sarışınların daha çok saçı vardır
Ortalama bir insanın başında 100 bin saç folikülü bulunur. Sarışınlarda ise bu sayı 146 bindir.


8. Kulaç uzunluğunuz vücudunuzun uzunluğuyla aynıdır
İki kolunuzu yere paralel açıp, bir elinizden diğer elinize olan mesafeyi ölçtüğünüzde, bunun vücudunuzun uzunluyla hemen hemen aynı olduğunu fark edersiniz. Arada yalnızca birkaç milimetrelik fark vardır.


9. Tüm vücuttaki en fazla ter bezinin bulunduğu yer ayaktır
Bir insanın ayağı, her gün yaklaşık yarım litre ter üretir. Tüm vücutta en fazla ter bezinin bulunduğu yer ayaktır. Her ayakta yaklaşık 125 bin ter bezi bulunur.


10. Kanın vücutta dolaşma hızı 60 saniyedir
Bir damla kanın kalbinizden çıkıp bir başka yere gitmesi ve sonra kalbe geri dönmesi, 20 ila 60 saniye sürer.


11. Gülümsemek somurtmaktan kolaydır
İnsanların gülümsemesi çok kolay, somurtması ise çok zordur. Gülümsemek için 7 kasımızı, somurtmak için ise 43 kasımızı kullanırız. Bu yüzden sık sık gülümsemeyi ihmal etmeyin!

12. Herkesin kokusu kendine hastır
Her insanın kendine has ve ayırt edici bir kokusu vardır. Mesela bebekler annelerinin kokusunu tanır ve bu yüzden annelerinin kucağındayken ağlamaları durur. Bazı insanlar ise, partnerlerinin ya da yakın oldukları insanların kokusunu tanıyabilir.


Radikal
 

Bizzle

Asistan
2. Erkekler uyurken saat başı ereksiyon yaşar
Erkekler genelde ereksiyon halinde uyanır. Peki erkeklerin uyurken her saat başı, ya da bir buçuk saate bir ereksiyon yaşadığını biliyor muydunuz? Bunun sebebi kan dolaşımı ve sürekli testesteron üretilmesidir.

Bu bazılarının işine yarayacak gibi duruyor. :D
 
Başlığı insan vicdanıyla ilgili 12 gerçek diye okudum artık haber takip ede ede dünyada ne kadar zülüm yapan varsa allah belasını versin başta da terörist devlet israilin.Bu arada bilgileri büyük zevkle okudum füzel paylaşım olmuş.
 

Son mesajlar

Üst