İnsan bulunduğu kabın şeklini alır.

vacip42

Profesör
İnsan bulunduğu kabın şeklini alır...
Bugün derste öğretmen söyledi bu cümleyi
Sizce ne anlatmak istiyor ?
Benim yorumum insan sosyal bir varlıktır ve muhakkak cevresine uyum sağlar (iyi veya kötü)
Sizler neler düşünüyorsunuz ?

İnsan bulunduğu kabın şeklini alır...bu tahrif edilmiş hali
su bulunduğu kabın rengini ve şeklini alır....bu gerçeği...

İyi insanların bulunduğu bir ortamda yetişen biri iyi bir insan kötü insanların olduğu ortamda yetişen biri kötü olur demek istiyor.

Dış dünya ile iletişimin yoksa yüzde yüz geçerli bir olay bu. Dış dünya ile iletişim varsa kötü ortamda olsanda iyi insanları görüp onlar gibi olmak istersen kötü insanların olduğu ortamdan uzaklaşmak yada ordan çıkmak için bir caban olabilir. Ama dış dünyaya kapalıysan ve bilgin yoksa Kötü insanların arasında mutlaka kötü olursun.

nyoo

Profesör
Bence insanın içine sığabileceği tek kap kalbidir ve sadece kalbinin şeklini alır. Çevrenizdeki insanların suratlarına dikkatlice bakın, hep kalbini yansıtıyordur. Dürüst, üç kağıtçı, fesat, hain ve iki yüzlü .... :innocent: yani iç dünyalarını yada potansiyellerini anlamak hiç te zor olmaz :) çünki kabının şeklini almıştır

ZorhaK

Rektör
Evet insan bulundugu kabın şeklini alır..Gecen bir arkadaş legenin içine girdi valla adam yustuvarlak oldu ya...Sandığa girdi aynı manyak sandık gibi dört köşe oldu hocanız çok doğru demiş ellerinden öper selam ederim..

pesimist

Rektör
Onursal Üye
İnsan sıvıdır :p

Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyim atasözünü de burada ben kullanmak istiyorum.

kerimxx

Üyecik
Katilmiyorum. Peygamber efendimiz nereden doğdu,doğduğu şehir nasıldı? ve kendisi nasıl oldu tamamen kendi iradesiyle kötülüklerden kaçindi onlarin yaptiklarini yapmadi daha peygamber olmadan(diğer peygamlerde öyle)
şehrin kalibi insanin kendi becereksizliğinden iradesine hakim olamamaktan başka bişi değildir. eğer bulunduğun şehirde eğitimini yapmana imkan yoksa değiştirip ilerletebilirsin şehir bahane edilip o şehrin eğitim seviyesinde kalınırsa hiçbir zaman eğitim bilim ilerlemez..

Katilmiyorum. Peygamber efendimiz nereden doğdu,doğduğu şehir nasıldı? ve kendisi nasıl oldu tamamen kendi iradesiyle kötülüklerden kaçindi onlarin yaptiklarini yapmadi daha peygamber olmadan(diğer peygamlerde öyle)
şehrin kalibi insanin kendi becereksizliğinden iradesine hakim olamamaktan başka bişi değildir. eğer bulunduğun şehirde eğitimini yapmana imkan yoksa değiştirip ilerletebilirsin şehir bahane edilip o şehrin eğitim seviyesinde kalınırsa hiçbir zaman eğitim bilim ilerlemez..

Arkadaşım o çok farklı bir olay. Emin ol Peygamberler doğduklarında hiç kötülük yapmayacak şekilde doğmuş oluyolar onlar biz insanlardan farklılar.

Bir insan doğduğu anda yani bebekliğinden itibaren gördüğü herşey kötü ise ve ona birileri suç işlemenin kötü olduğu öğretmese yaptığının suç olduğunu bilirmi.
İnsanlar doğduklarında çevrelerindeki davranışları taklit ederek öğrenirler herşeği gördüğü herşey kötü olan bir bebek onu gördüğü için onu yapar kimse ona yaptığının kötü olduğunu şölemez öğretmezse o insan kötü olur.

Peygamber örneği vermen o yüzden doğru değil. Onlar kimi davranışları bizlerden farklı oldukları için zaten peygamber olmuşlar.

Şöel açağım olayı. Bizler çocukken bize ailemiz,dostlarımız ve öğretmenlerimiz neğin iyi neğin kötü olduğunu öğretmeselerdi biz en basitinden adam öldürmenin yada hırsızlık yapmanın kötü bir şey olduğunu bilirmiydik. Bilmezdik ve belkide bunları yapardık.

İnsan oğlu yani bizler bilgisayar diliz. Suç işlemeye yada işlememeye göre programlanmış varlıklar diliz.

Doğduğumuzda dünyaya bilgilerle gelmiyoruz. Yani gözümüzü ilk açtığımızda ben şu adamı döversem bu hem suçtur hemde günahdır diye beynimizde bir bilgi olmuyor.

O yüzden insan bulunduğu kapın şeklini alır tezi doğru bir tezdir.

Çok az psikoloji ve sosyoloji okuyan yada bilgisine sahip olanlar bu tezi kabul eder etmek durumundadır.

İnsan bulunduğu kapın şeklini alır tezini redetmek Psikoloji ve sosyoloji bilimlerini yok saymaktır

hekta

Üyecik
1 salatalığı 2 ye bölüp yarısını turşuya,diğer yarısını da reçel kavanozuna koysan,1 ay kadarda beklese turşu içindeki turşu tadını,reçel içindekide reçel tadını alır.O yüzden hangi kalıptaki(ahlaktaki) insanlarla oturup kalktığımız çok önemli.
Köpekle yatan pireyle kalkar.
Kör ile yatan şaşı kalkar.