İngiltere son yılların en büyük grip salgınına hazırlanıyor

amesfa

Dekan
Onursal Üye
İngiltere son yılların en büyük grip salgınına hazırlanıyor

Son yılların en büyük olası grip salgınına hazırlanan İngiltere’de ilaç stoklarının iki katına çıkarılması için gerekli hazırlığın tamamlandığı açıklandı.
Hiçbir önlem alınmaması halinde grip salgınının nüfusun yarısını etkisi altına alabileceği ve en kötü tahminle 750 bin kişinin, en iyi tahminle 55 bin kişinin ölümüne yol açabileceği yolundaki tahminleri temel alan
Sağlık Bakanlığının, böyle bir salgının ne zaman ortaya çıkabileceği konusunda tahminde bulunmanın güçlüğünü dikkate alarak tedbirli olma kararına vardığı belirtiliyor.
Sağlık Bakanlığındaki hazırlıkların, en az nüfusun yarısının virüsten korunmasını sağlayacak şekilde yapıldığı belirtildi.
Hükümetin olası bir salgın sırasında virüsten etkilenen kişilerin ailesine koruyucu olarak ilaç dağıtılması tedbirini benimsediği, ancak var olan 14,6 milyon dozun ancak hastalara yeteceğini düşünerek 15 milyon ilave doz stok etmeye karar verdiği ifade edildi.
Olası bir salgın halinde gribe yakalanan kişiler, acil telefon hatlarından görevli doktorlara ulaşabilecek ve onlardan Tamiflu isteyebilecek. Doktorun yapacağı değerlendirmenin ardından hastaya hızla Tamiflu ulaştırılması sağlanacak.
Uzmanlar, böyle bir salgının en son 1968 yılında yaşandığına, bu tür salgınların 10 ila 40 yıl arasında değişen aralıklarla yeniden yaşanabildiğine dikkati çekiyor.


Not:Türkiye olarak bu tarz bir salgına ne kadar hazırlıklıyız ???


Kaynak


 
Üst