İngiltere Ebola tarama sistemi kuruyor

aloisnebel

Profesör
İngiliz hükümeti, Ebola'nın İngiltere'de yayılmasının önlenmesi amacıyla ülkeye giriş yapılan 3 ana seyahat noktasında Ebola virüsü tarama sistemi kuracağını duyurdu.İngiltere, Ebola salgından korunmak için tarama sistemi kuracak. İngiltere Başbakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İngiltere'ye gelen ve ölümcül Ebola virüsü taşıma olasılığı bulunan kişilerin tespit edilmesinin amaçlandığı tarama sistemlerinin, başkent Londra'daki Heathrow ve Gatwick havaalanları ile Eurostar tren istasyonunda hizmet vereceği belirtildi.

Salgının görüldüğü ülkelerden seyahat eden kişilerin Liberya, Sierra Leone ve Gine'deki havaalanlarında son birkaç haftadır hali hazırda görüntüleme-tarama sistemiyle kontrol edildiğinin hatırlatıldığı açıklamada, şöyle denildi: "Birleşik Krallık'ın ana seyahat noktalarına kurulacak gelişmiş görüntüleme-tarama düzenleri, İngiltere'nin salgından korunmasına ilave katkıda bulunacaktır. Gelişmiş tarama sistemleri ilk olarak Londra'daki Heathrow ve Gatwick havaalanları ile Eurostar terminallerine kurulacak. Sistem kapsamında tıbbi değerlendirmenin de muhtemel olduğu, yolcuların seyahat geçmişleri, kimlerle temasta oldukları ve gelecek seyahatlerinin nereye olduğu gibi bilgileri içerecek"


Sistemin sınırdaki güvenlik personelinden çok, eğitimli sağlık personeli tarafından yürütüleceğinin belirtildiği açıklamada yolculara ayrıca, Ebola semptomları görülmesi halinde ne yapmaları gerektiğiyle ilgili yolculara tavsiyede bulunulacağı kaydedildi.


Açıklamada Ebola hastalığının İngiltere'de yayılma riskinin halen çok düşük seviyede olduğu vurgulandı. Salgının görüldüğü ülkelerden İngiltere'ye doğrudan uçuş bulunmuyor. Yolcular genellikle Paris veya Brüksel aktarmalı olarak İngiltere'ye geliyor.


İNGİLİZ VATANDAŞIN ÖLÜMÜ İNCELENİYOR


Bu arada, İngiltere Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Ebola salgınına yakalandığı ve Makendoya'da bulunduğu sırada hayatını kaybettiği iddia edilen 50'li yaşlarındaki kişinin ölümüne ilişkin araştırmaların devam ettiği kaydedildi.


İngiliz yetkililer, Makedonya'da hayatını kaybeden İngiliz vatandaşının ölüm sebebinin halen araştırıldığını ancak ada basınında yazıldığının tersine, söz konusu kişinin Ebola virüsünden dolayı hayatını kaybetmesinin "muhtemel olmadığını" bildiriyor.


Makedon yetkililerin verdiği bilgiye göre, ismi açıklanmaya kişinin hastaneye vardıktan birkaç saat sonra hayatını kaybettiği, kişinin doğrudan İngiltere'den Makedonya'nın başkenti Üsküp'e gittiği, salgının görüldüğü ülkelerde bulunmadığı ifade edildi.


İngiltere bu hafta, Ebola salgınına mücadele kapsamında Batı Afrika ülkesi Sierra Leone'a 750 askeri personelin gönderilmesine karar verildiğini ve bu personelin Sierra Leone'da inşa edilecek Ebola tedavi merkezlerinin kurulmasına yardımcı olacağını açıklamıştı.

ntvmsnbc
 
Üst