İndirme hızının ilk anlarda yüksek olması daha sonradan internet hızına inmesi

Mirza.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar.

Benim sizlere aslında özel bir sorum olacak. Herkes az çok indirme yapmışsa fark etmiştir. İlk indirme saniyelerinde indirme hızı misal 2mb/sn iken daha sonradan (indirmeye başladıktan 5-6 sn sonra) neden internet hızına düşüyor? Bu hız patlamasının daha sonradan normal güzergarhlara inmesinin nedeni nedir? Ya da neden ilk anlarda hızı yükseklerde oluyor?

eSa

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
352
Çünkü sen dosyaya yer belirtene kadar geçen süre içinde bir kısımı indirmiş oluyor.

Mirza.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dediğin olay download managerde oluyor. Ben normal tarayıcı tabanlı indirmelerde de bu tür rastlantılar oluyor ve bu durumun nedenini soruyor ve araştırıyorum. İndirme programlarında dediğin olay var evet, ama sonuçta internet hızın neyse gecen zaman aralıgında da hızın kadar indirme yaparsın. Ama benim gözlemlediğim ilk anlarda dosyaya yer seçmeden de direkt indir dediğim zaman o ilk 3-4 saniyeler çok yüksek transferler yapılıyor. Bunun nedeni...

Mirza.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu konu hakkında gerekli bilgilere yada varsayımlara sahip kimse yok mu arkadaşlar?
Lütfen fikirlerinizde olsa yazın. Bir yazılım üzerine çalışıyoruz şu sıralar gerekli her türlü fikir, varsayım lazım.

Şimdiden teşekkürler....

Hafiye

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
14
İlk başlangıçta ön bellekte (ram) biriken dosyalar sabit diske geçirilene kadar birikir ve daha hızlı indiriliyormuş gibi gözükür.

Mirza.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ön bellekte birikmiş olmasına imkan yok. Yeni bir indirme yapıyorsunuz ve ilk 2-3 saniye aralığı olağandan yüksek veri aktarılıyor. Dediğiniz gibi geçen süre zarfında ön belleğe alsa kabul. Ram'de biriken dosya dediğiniz gibi bir bekleyiş süresinde mümkün olur. Ram ile sabit disk arası iletişim bu denli yavaş olacağını düşünmüyorum. Ram'e aktarılan ön bellek sabit diske aktarılana kadar 2-3 saniye periyodu geçiyorsa bu iş sakat. İnternet hızına oranla hesaplama yapsak bile bu dediniz olay uyuşmuyor dediklerinizle.

Mesele ben tarihi eser bir net kullanıyorum. Bana gelen hız 0.98 hatta 0.85 mbps. Düşünün artık. Saniyede 120 kb max. indirme hızı alıyorum. Ama dediğiniz gibi ön belleğede alsa hadi diyelim 5 saniye bekledik, yinede 120X5= 600 kb inmiş olması gerekir. Ama ben indirmelerde o ilk 2-3 saniye aralığında 3-4 mb veri alıyorum.

Daha teknik bilgi lazım arkadaşlar..

S

SDN Okuru

SDN Okuru
2 Mb ‘ lik download (indirme) hızı olan ADSL bir internetten 650 MB lik bir filmi kaç
dakikada indirebiliriz ? acil cevap

S

SDN Okuru

SDN Okuru
İnternetler sınırsızdır ama akk uygulanır yani 150gb sınırsız internet gibi 150gb bittikten sonra otomatik olarak yavaşlıyor bu otomatik olan birşeydir mtu felan değiştirerek yapılabiliyor diye biliyorum. internet sayfaları hızlı açılıyor fakat herhangi bir indirme tespit ettiğinde ilk başlarda edemiyor sonra ettiğinde otomatik olarak internet hızını düşürüyor. Dediğin de bundan kaynaklanıyor akkyı aşmışsın dostum.