İnceleme - RapidGX Memory Stick PRO Duo

Daha uzun pil ömrü ve daha çok mültimedya veriler. Üstelik veri aktarım hızı da oldukça yüksek. SanDisk RapidGX Memory Stick PRO Duo inceleme altında.

PlayStation Portable cihazının pil kullanım süresini kolayca arttırabileceğinizi biliyor muydunuz? Ya da onu daha çok mültimedya verileri oynatabilecek hale getirebileceğinizi. Şaşırmayın. Çünkü burada yazdıklarımızın hepsi mümkün. İhtiyacınız olan tek şey, Sandisk’in PSP sevenler için özel olarak tasarladığı RapidGX Memory Stick PRO Duo adlı hafıza kartına sahip olmak.


Oyuncular için özel olarak tasarlandı

Rapid GX, adından da anlaşılacağı gibi Memory Stick Pro teknolojisini destekleyen bir hafıza kartı. Bu kartın başlıca özelliği oyun sevenler için özel olarak tasarlanmış olması.

Beraberinde gelen 2 Gbyte kapasiteli Memory Stick Pro hafıza kartı, yüksek bir veri transfer oranına ulaşabiliyor. Bu ürün sahip olduğu adaptör sayesinde PC ile haberleşebiliyor ve ondan önemlisi de beraberinde gelen yazılım yardımıyla PSP’lere dosya aktarabiliyor.

Sandisk RapidGX, 2 Gbyte hafıza kartı, adaptör ve Rapid GX Media yazılımından oluşuyor
Rapid GX Media adlı yazılım ile mültimedya verilerini, PSP cihazına rahatça kopyalamak mümkün. PSP’de bulunan veriler, aynı zamanda bilgisayara da aktarılabiliyor olması iyi düşünülmüş bir özellik. Söz konusu yazılım, Video dosyalarını PSP’ye uygun hale de getirebiliyor.

Burada RapidGX’in PSP sevenlerine tam bir çözüm sunduğunu unutmamak lazım. Bu ürünü aldığınızda 2 Gbyte kapasiteli bir Memory Stick Pro hafıza kartı, bu hafıza kartını destekleyen bir USB 2.0 adaptörüne ve PSP verilerinin yönetimini sağlayan bir yazılıma sahip oluyorsunuz.

Her PSP’ye lazım

RapidGX neden gerekli? Hemen söyleyelim. Sony, PSP için Universal Media Disc formatını kullanıyor. Birçok film ve oyun sadece bu format ile kullanıcıya ulaşıyor. UMD formatındaki veriler küçük bir DVD medyasından başka bir şey değil. Fark, sözü edilen bu DVD’nin ekstra bir koruma kabının içinde olması. Dolaysıyla bu DVD’yi çalıştırmak için mekanik bir donanıma ihtiyaç var. İşte bu mekanik donanım pil kullanım süresini önemli derecede etkiliyor.Yazılımın kurulumu ve kullanımı oldukça kolay
RapidGX işte bu noktada fark yaratıyor. Bu ürünü çalıştırmak için herhangi bir mekanik parçaya gerek yok. Yani, pil kullanım süresini önemli ölçüde düşüren bir donanıma ihtiyaç yok. Bununla birlikte hafıza kartlarında yer alan bir veri, UMD ile kıyasla çok daha güvenli bir ortamda saklanmakta. Hepsinden önemlisi ise Internet ortamında sizi bekleyen milyonlarca veriyi PSP’ye yüklemek için zaten bir hafıza kartına ihtiyaç duymanız. Hazır böyle bir şeye ihtiyaç varken, Sandisk Rapid GX’i gözden kaçırmak doğru olmaz.

Yüksek veri transfer hızına sahip

RapidGX, Sandisk’in profesyonel kullanıcılar için tasarladığı SanDisk Extreme III serisi hafıza kartları kadar başarılı bir ürün olduğunu söylemeden edemeyeceğiz. Testlerde elde ettiğimiz 14 MByte/saniye’lik okuma ve yazma hızı zaten bu yazdıklarımızı doğruluyor.

Tabi burada Sandisk Micro Mate adlı adaptörü de unutmamak lazım. RapidGX, bu adaptör yardımıyla bildiğimiz bir USB bellek gibi çalışabiliyor olması iyi düşünülmüş.RapidGX, yaptığımız testlerde saniyede 12.8 Mbyte’lık bir veri transfer hızına ulaştı.

Unutmadan söyleyelim. Sandisk ile birlikte gelen yazılım yardımıyla Video verilerini MP4-PSP formatına zahmetsizce dönüştürebildik. Burada yazılımın kurulumu ve kullanımı oldukça kolay olduğunu belirtmek isteriz. Fakat, sözü edilen bu yazılımın Windows Vista işletim sisteminde çalışmaması bizi şaşırttığı da bir gerçek.

RapidGX’e dosya yüklemek için illa bir yazılıma ihtiyaç duyulmaması hoşumuza gitti. Ürün istenildiğinde bildiğimiz bir USB bellek gibi çalışabiliyor. Tek bir fark ile. Piyasada bulunan 2 Gbyte kapasiteli USB bellekler çok daha küçük ve inceler. RapidGX için aynısını söylemek mümkün değil.,


Yazan: Ecevit Bıktım
SDN - http://shiftdelete.net
 

perganon

Asistan
8GB MS Kullanıyorum SONY'nin ürünü yeterince hızlı CFW (Custom Firmware) ile hiçte problem olmuyor tıkır tıkır tüm demolar oyunlar saat gibi açılıyor... Denemek isteyen arkadaşlar alabilir. 8GB Pro Duo bence yeterli bol bol alan demek. Zaten fazla bile geliyor bazen... Hız konusunda para verilebilir zaten en büyük özelliğide o.
 
Üst