İmza Töreni: Michael Skibbe

Bu konuyu okuyanlar

Nemesis

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
B_1313_DSC_6898b.jpg

Galatasaray Profesyonel A Takımı teknik direktörlüğüne getirilen Michael Skibbe ve yardımcılıklarına getirilen Edwin Boekamp ile Ümit Davala, bugün Florya Metin Oktay Tesisleri’nde, Galatasaray Futbol A.Ş. Genel Müdürü Adnan Sezgin ve A Takım İdari Menajeri Cenk Ergün'ün de katıldığı bir basın toplantısıyla sözleşme imzaladılar.

Sözleşme töreninden önce Adnan Sezgin kısa bir giriş konuşması yaptı ve gündemdeki konulara değindi. Daha sonra basın mensuplarının yönelttiği soruları yeni teknik direktörümüz Michael Skibbe cevapladı.

Adnan Sezgin: Bugün burada bulunmamızın nedeni yeni teknik ekip hakkında sizlere bilgi vermek ve imza töreni yapmak. Daha önce teknik direktörümüzle anlaşmıştık; bugün yardımcıları Edwin Boekamp ve Ümit Davala da sizlerin önünde. Ümit Davala yuvasına tekrar hoşgeldi, Edwin Boekamp ise hocamızın Borussia Dortmund da beraber çalıştığı bir isim. Hem kendilerine hem kulübümüze bu anlaşmanın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

İmza töreninden önce kısaca diğer faaliyetlerimiz konusunda da bilgi vermek istiyorum; kamp programımızı açıklamıştık, milli oyuncularımız dışındaki bütün arkadaşlarımızla 25 Haziran’da toplanıyoruz. Nonda ayın 5’inde burada olacak ve ayın 6’sında çalışmalara katılacak. Çünkü onun 22 Haziran’da oynaması gereken bir milli maçı var. Onun dışında inşallah bizim milliler sonuna kadar gider ve kupayı kaldırır. Onların geliş tarihlerine göre bir değerlendirme yapılacak ve antrenmanlara başlama tarihleri kendilerine tebliğ edilecek. Tobias Linderoth’un durumu da aynı şekilde olacak.

Bunun dışında bilindiği gibi ayın 10’unda Duisburg’a yaz kampı çalışmalarına gideceğiz. 26’sına kadar orada bulunacağız. Bu süre içerisinde 4 tane hazırlık müsabakası yapacağız. Döndükten sonra da yapmayı planladığımız 3 hazırlık müsabakası daha olacak. Çünkü bilindiği üzere bu seneki sezon planlamasının bir özelliği var, 13 Ağustos’da oynayacağımız Şampiyonlar Ligi ilk eleme maçından önce hiçbir resmi müsabaka olmadığı için mümkün olduğunca fazla hazırlık maçı yaparak hazırlanmak istiyoruz. Bu bağlamda yeni bir başlangıç; umarım kulübümüz ve teknik ekibimiz için hayırlısı olur. Bu arkadaşlarımızın dışında geçen seneki heyetten de Cevat Hoca ve Nezih Hoca da aynen çalışmalarına devam edecek. Sorularınız varsa alalım.

Soru: Michael Skibbe devre arasında Bayer Leverkusen’le hazırlık kampı için Antalya’ya geldiğinde orta vadede Bayern Münih ve Werder Bremen’i yakalamak istediklerinden bahsetmişti. Leverkusen’den neden ayrıldı? Yine aynı açıklamasında genç ve tecrübeli oyuncuları kaynaştırmak istediklerini söylemişti, Galatasaray’da da aynı şartlar geçerli, neler yapmayı düşünüyor? Hakan Şükür ve diğer tecrübeli oyuncular konusunda yönetimle konuştu mu?

Geçtiğimiz sezon takımımla Antalya’da çok iyi vakit geçirmiş ve iyi hazırlanmıştık. Bu hazırlığın sonucunda UEFA Kupası’nda Galatasaray’dan sonra Hamburg’u da eledik. Fakat San Petersburg’a elendik. Ocak başından Mart sonuna kadar çok iyi bir performans göstermişti Bayer Leverkusen. Bunun sonunda özellikle Schneider gibi tecrübeli oyuncuların sakatlıkları ve gençlerin yorulmasıyla sezon sonunda Leverkusen istediğini elde edemedi. İki sezondur katıldığı UEFA Kupası’na da ligi 7. bitirdiği için katılamadı.

Galatasaray’da da aynı Leverkusen’de olduğu gibi genç ve yetenekli oyuncular var. Beni çok heyecanlandıran Arda, Servet, Mehmet Topal gibi oyuncular zaten şu anda da milli takımda çok önemli bir performans gösteriyorlar. Geçen sezonda bu performansları sonucunda şampiyonluk elde edilmişti. Galatasaray’da olmaktan onur duyuyorum ve çok mutluyum. Bu benim kariyerim açısından da çok büyük bir şans. Vatandaşım Edwin ile çalışmak da beni ayrıca mutlu ediyor. Ümit Davala da çok tecrübeli bir Galatasaraylı. Milli Takım ve Galatasaray için çok iyi işler yaptı. Bundesliga’da da Werder Bremen’de çok iyi bir performans göstermişti. İki senedir U-21 Türkiye Takımı’nda da çok iyi işler yapıyor. Elimizde genç ve tecrübeli oyunculardan oluşan çok iyi bir takım var.

Hakan Şükür’le ilgili olan soruya gelince, Hakan sadece Türkiye için değil Almanya ve Avrupa için de önemli bir oyuncuydu. Fakat kontratı bitti. Şu anda bizim de Hakan Şükür’ün yerine oynatabileceğimiz çok iyi bir santrfora ihtiyacımız var.

Soru: Önümüzdeki sezonda Avrupa Kupaları’ndaki hedefiniz nedir?

Galatasaray, Avrupa’nın büyük kulüplerinden biri. O yüzden Şampiyonlar Ligi’nde büyük kulüplerle aynı düzeyde olmak istiyoruz.

Soru: Yönetim daha önce yaptığı açıklamada üç transfer yapmak istediklerini belirtmişti. Acaba üç transfer yeterli olacak mı?

Adnan Sezgin: Biz üç demedik, dört de olabilir dedik.

Skibbe: Takımımızı güçlendirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Hem ligde hem de enternasyonal seviyede istediğimiz hedeflere ulaşmak için… Tabii ki bu kararlar bizim aile içerisinde yani yönetim kurulu ile beraber alacağımız kararlar. Bir transfer gerçekleşirse de bunu tabii ki sizinle de paylaşırız.

Soru: Mevkii olarak hangi mevkilere transfer yapmak istiyorsunuz?

Hakan Şükür’den sonra tabii ki onun mevkisine bir transfer düşünüyoruz. Bir de defans bölgesine takviye yapmak istiyoruz.

Soru: Lincoln’le ilgili ne düşünüyor hoca?

Lincoln gerçekten çok iyi bir oyuncu. Bundesliga’da çok iyi işler yaptı. Şu andaki yaşı itibarıyla takım içinde liderlik vasıflarını alabilecek bir futbolcu. Önümüzdeki sezon da geçen sezonun son haftalarında olduğu gibi bizim için çok önemli bir oyuncu olacağını düşünüyorum. Onun burada olmasından dolayı çok mutluyum.

Soru: Arda, Avrupa Şampiyonası’nda çok iyi bir performans sergiliyor. Gazetelerde çok sayıda transfer teklifi aldığı yazılıyor.

Adnan Sezgin: Bize ulaşan öyle bir teklif yok. Gazetelere bakarsanız zaten yüz tane futbolcu aldık yüz tane futbolcuyla da görüşüyoruz. Biz şu ana kadar iki oyuncu transfer ettik, Kartalspor’dan Yaser ve Rizespor’dan Ferdi. Tabii ki ilgilendiğimiz futbolcular var, bunları hocamızla da paylaştık. Ama bizim sizden ricamız bu görüşmeler belli bir aşamaya gelmeden ya da kulüpten doğrulatmadan yazmamanız, çünkü bu tür transfer haberleri camiayı ve kamuoyunu yanlış yönlendirmelere sevk ediyor. Dolayısıyla bunları yapmamanızı rica ediyoruz. Tekrarlıyorum Arda ile ilgili hiçbir resmi teklif şu ana kadar almış değiliz.

Skibbe: O çok iyi bir yetenek ve biz Arda’nın burada olmasından dolayı çok mutluyuz. Türkiye’nin şu anda şampiyonada ilerlemesinde çok büyük bir pay sahibi. Sadece önümüzdeki sezon için söylemiyorum, ilerideki yıllarda da bizim takımımızda çok önemli rol oynayacak.

Soru: Defans bölgesindeki çok sayıda oyuncu şu anda milli takımda ve sakatlıklar yaşıyorlar. Emre Aşık da Galatasaray’ın oyuncusu. Ayrıca Necati Ateş gibi kiralık oyuncular da var. Hoca kiralık oyuncular hakkında neler düşünüyor?

Şu anda bakarsanız defansif yönde Türk Milli Takımı’nı şampiyonada temsil eden takımız. Servet özellikle üst sınıf bir defans oyuncusu olduğunu hem geçen sezon hem de bu şampiyonada gösteriyor. Servet’in yanındaki oyuncularımızın da, Hakan Balta gibi Emre Güngör gibi, önümüzdeki sezon Avrupa’da tecrübe kazanmalarını istiyoruz, bunu gerçekleştireceğiz. Tabii ki en önemlisi şu anda şampiyonada gösterdikleri performansı önümüzdeki sezon da göstermeleri.

Soru: Galatasaray tarihine baktığımızda Alman teknik adamların çok özel bir yeri olduğunu görüyoruz. Kendisi de Galatasaray’da bir iz bırakmayı düşünüyor mu?

Tabii ki, bunu kim istemez ki? Tabii ki Galatasaray tarihinde iz bırakmış Alman teknik adamların yanında benim de burada bulunmam çok sevindirici bir olay. Galatasaray’da hoca olmak benim için çok büyük bir sınavdır.

Soru: Yurt dışında çalışmaya giden herkes o ülke ve kulüp hakkında daha tecrübeli insanlardan bilgi alır. Acaba kendisi de aldı mı? Aldıysa kimden aldı?

En büyük tecrübelerimi Galatasaray’la oynadığımız UEFA Kupası maçlarından aldım. Bir takımla enternasyonal seviyede oynadığınız zaman onunla çok ilgilenmek ve bilgi sahibi olmak zorundasınız. En iyi neticeyi almak için en iyi çalışmayı yapmak zorundasınız. O yüzden Galatasaray’ı çok iyi tanıdığımı düşünüyorum. Bu görevde de çok heyecanlı ve sevinçli olduğumu söylemek istiyorum.

Soru: Çok iyi bir araştırma yaptığını söyledi, zaten kendisi Leverkusen’le, Galatasaray’ı 5-1 mağlup etmişti. Araştırmalarının iyi olduğunu bu da gösteriyor. Acaba o zaman için tespit ettiği eksiklikleri bu sezonda çözebilecek mi?

Enternasyonal seviyede bir Alman takımına karşı oynarsak kesinlikle kaybetmeyiz, merak etmeyin!

Soru: Sözleşmeye baktığımız zaman 1 artı 1 yıllık olduğunu görüyoruz. Sezon sonu bir artırım olacak mı?

Bu benim kendi isteğimdi, yani bir sene ile başlamak. Önemli olan hep beraber başarıya ulaşabilmek. Başarı geldikten sonra üç ya da beş yıl sözleşmeniz olmuş fark etmez. Biz burada olduğumuz için çok mutluyuz ve heyecanlıyız.

Soru: Peki Ümit Davala neler diyecek? Tekrar yuvasına geri döndü.

Ümit Davala: Tabii ben Galatasaray’da uzun yıllar görev yaptım. Burada oyuncuların çoğunu tanıyorum, daha genç oyuncularla da milli takımda çalıştım. Benim görevim bu tecrübelerimi Skibbe’ye aktarmak, ona burada yardımcı olmak. Tek hedefim burada aynı futbolculuk yıllarımda olduğu gibi şampiyon olmak. Ben Galatasaray’da buna alışığım. Tabii ki aynı şekilde antrenör olarak da başarılı olmak istiyorum. Başarı da sadece birlik beraberlik ruhuyla olur. O yüzden bu ruhu yakalayıp şampiyon olacağımıza inanıyorum.

Galatasaray.OrG