İmamoğlu’na soruşturma yürüten Bakanlık müfettişi AKP adayı çıktı

Bu konuyu okuyanlar

Görkeem

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,392
İçişleri Bakanlığı tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Beylikdüzü Belediye Başkanlığı dönemi için soruşturma açılmıştı. İlgili soruşturmayı yürüten müfettişin 2015 yılında AKP’den milletvekili adayı olduğu ortaya çıktı. İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada şikayet başvurularında gereğinin yapılmasının kanuni bir zorunluluk olduğunu belirtirken, müfettişin AKP milletvekili adayı olmasına ilişkin bir açıklama yapmadı.

Medyascope’tan Fırat Fıstık’ın haberine göre; Ekrem İmamoğlu’nun 31 Mart yerel seçimlerinden sonra almaya hak kazandığı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı mazbatasının 6 Mayıs 2019’da iptal edilmesinin ardından hakkında inceleme başlatıldı ve söz konusu inceleme 2012-2019 yılları arasındaki işlemleri kapsıyordu. Ancak inceleme, İmamoğlu’nun görev yaptığı 2014-2019 dönemiyle sınırlı tutuldu.

MÜFETTİŞ AKP ADAYI
Bir müfettiş ile 16-20 kişi arasında değişen heyet tarafından yapılan incelemede, onbinlerce evrak üzerinde toplam 10 bin 451 işlem araştırıldı. İmamoğlu’nun görevde olmadığı tarihlerde yapılan bir işlem için de soruşturma kararı verildi. Soruşturmaları yürüten müfettiş Arif Yıldırım‘ın ise 2015’te AKP’den milletvekili adayı olduğu anlaşıldı.

Ekrem İmamoğlu’nun 31 Mart seçimlerinde kazandığı İBB Başkanlığı’nın, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından, 6 Mayıs 2019 günü iptal edilmesinin ardından İçişleri Bakanlığı, bir müfettiş ve yaklaşık 20 araştırmacıyı Beylikdüzü Belediyesi’ne gönderdi. 2015 seçimlerinde AKP Mersin milletvekili adayı olan müfettiş Arif Yıldırım ve başkanlık ettiği araştırmacılar altı ay boyunca çalıştı. Müfettiş ve yardımcıları, Beylikdüzü Belediyesi’nde 5 bin 33 ruhsat, 2 bin 893 iskan belgesi, 685 ihale ve bin 840 doğrudan temin dosyası olmak üzere 10 bin 451 iş ve işlemi inceledi. Onbinlerce evrak üzerinde yapılan derin çalışmalar sonrasında, ortaya 27 soruşturma çıktı. Soruşturmaların 25’i ihale işlerinden ikisi ise imar konularından açıldı

GÖREV DÖNEMİNİ KAPSAMAYAN SORUŞTURMA DA VAR
İmamoğlu hakkında açılan soruşturmaların biri görev dönemini kapsamıyor. 20 Mayıs 2019 tarihinde yapılan bir satın alma işiyle ilgili, hakkında soruşturma açılması izin verilen İmamoğlu, o tarihte resmi hiçbir görevde bulunmuyordu. Çünkü İmamoğlu, 31 Mart 2019’da yapılan yerel seçimde İBB Başkanı oldu ve Beylikdüzü Belediye Başkanlığı görevi sona erdi. Bu seçimin 6 Mayıs’ta iptal edilmesiyle birlikte, İBB Başkanlığı görevinden de ayrılan İmamoğlu, 23 Haziran’da tekrar seçilene kadar hiçbir görevde bulunmadı. Buna rağmen Beylikdüzü Belediyesi’nde, 31 Mart seçiminden 2,5 ay sonra yapılan bir işlem hakkında İmamoğlu’na “görevi ihmal” iddiasıyla soruşturma kararı verildi.

25 konuda soruşturma açılan ihale işlemleriyle ilgili olarak İmamoğlu, ilgili yasaya göre “harcama yetkilisi” ve “ihale yetkilisi” olmamasına rağmen, “yetkisini devreden” kişi kabul edilerek soruşturuluyor. İmamoğlu, “ifade istem yazısına” verdiği yanıtta, yetkilisi olmadığı bir konuda, nasıl bir mevzuata aykırılık gerçekleştirmiş olabileceğinin açıklanmasını istedi. Buna rağmen; soruşturma izni verilen kararda, “….ifadesinde yetki devrinde bulunduğunu ifade etmiş ise de…” şeklinde bir ifade bulunuyor.

immaoglu.jpg

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Gene bilip bilmeden boş boş konuşuluyor. Yasal olarak bir sıkıntı yok bir şey yok burada.

Bakın kanun ne diyor.

1589648281476.png

Soruşturmayı yürüten Müfettiş deliller belgeler bilgiler ışında birşey sunar mahkemeye CHP adayı olmadığı sürece AKP adayı olmasının ne gibi bir sakıncası olabilir. ( Hatta bana göre CHP'li bir belediye AKP'ye yakın AKP'li belediye CHP'ye yakın müfettiş verecen ki daha sağlık lı ve dikkatli araştırsın ince eleyip sık dokusun. )

Akıl var mantık var bir üsülsüzlük kuralsızlık veya yasa dışı iş yoksa MÜFETTİŞ ne yapabilir AKP'li olsa ne MHP'li olsa ne az mantıklı bir düşünün ? Bir yerinden yasa dışı olay mı çıkaracak.

Şeffaflık birinci ilkesi değil mi Ekrem Başkanın bırakın Aklansın arar arar giderler bir sonuç bulamazlarsa.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Gene bilip bilmeden boş boş konuşuluyor. Yasal olarak bir sıkıntı yok bir şey yok burada.

Bakın kanun ne diyor.

Ekli dosyayı görüntüle 99236

Soruşturmayı yürüten Müfettiş deliller belgeler bilgiler ışında birşey sunar mahkemeye CHP adayı olmadığı sürece AKP adayı olmasının ne gibi bir sakıncası olabilir. ( Hatta bana göre CHP'li bir belediye AKP'ye yakın AKP'li belediye CHP'ye yakın müfettiş verecen ki daha sağlık lı ve dikkatli araştırsın ince eleyip sık dokusun. )

Akıl var mantık var bir üsülsüzlük kuralsızlık veya yasa dışı iş yoksa MÜFETTİŞ ne yapabilir AKP'li olsa ne MHP'li olsa ne az mantıklı bir düşünün ? Bir yerinden yasa dışı olay mı çıkaracak.

Şeffaflık birinci ilkesi değil mi Ekrem Başkanın bırakın Aklansın arar arar giderler bir sonuç bulamazlarsa.
Mesaj otomatik birleştirildi:
Yasal olarak evet herhangi bir sakınca yok fakat etik mi?

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Yasal olarak evet herhangi bir sakınca yok fakat etik mi?

Evet etik tabi ki. Sonuçta Müfettiş denetleme görevinde orada cezai bir yaptırımı yok. Belgeleri evrakları inceliyor yapılan işlemler usulen uygun mu onu denetliyor eğer yanlış gördüğü veya evraklarda bir yanlışlık varsa mahkemeye gider oradaki araştılan konu veya ihale yada iş.

Eğer denetleyen kişi CHP'den millet vekili adayı olmuş olsaydı işte o zaman etik olmazdı.

Not: Benim şahsi fikrim bu haberler 1 haftadır dönüyor yapılmaya çalışılan veya oluşturulmaya çalışılan algı bakın görün ilerde usulsüz veya yasa dışı bir iş çıkarsa inanmayın denetleyen AKP'li algısı yapmaya çalışıyorlar.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Evet etik tabi ki. Sonuçta Müfettiş denetleme görevinde orada cezai bir yaptırımı yok. Belgeleri evrakları inceliyor yapılan işlemler usulen uygun mu onu denetliyor eğer yanlış gördüğü veya evraklarda bir yanlışlık varsa mahkemeye gider oradaki araştılan konu veya ihale yada iş.

Eğer denetleyen kişi CHP'den millet vekili adayı olmuş olsaydı işte o zaman etik olmazdı.

Not: Benim şahsi fikrim bu haberler 1 haftadır dönüyor yapılmaya çalışılan veya oluşturulmaya çalışılan algı bakın görün ilerde usulsüz veya yasa dışı bir iş çıkarsa inanmayın denetleyen AKP'li algısı yapmaya çalışıyorlar.
Denetlemeyi yapan hükümete yakın bir isim bu yalanlanamaz gerçek ve muhalefettende çıksa iktidardan da çıksa iş komedi filmi bunun bir savunması olmamalı, neden CHP'den olsaydı dediğine en ufak bi mana getiremedim ama neyse; denetim taraflı değil tarafsız kurum ve kişilerce yapılır değil mi, eğer öyleyse bu denetimi yapanın özgeçmişinde bir siyasi sayfa olması ne kadar etiktir?

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Denetlemeyi yapan hükümete yakın bir isim bu yalanlanamaz gerçek ve muhalefettende çıksa iktidardan da çıksa iş komedi filmi bunun bir savunması olmamalı, neden CHP'den olsaydı dediğine en ufak bi mana getiremedim ama neyse; denetim taraflı değil tarafsız kurum ve kişilerce yapılır değil mi, eğer öyleyse bu denetimi yapanın özgeçmişinde bir siyasi sayfa olması ne kadar etiktir?

Hocam mali işlerde yanlış 1 tanedir sana göre yanlış bana göre doğru yoktur. Müfettiş'in partili olmasının anlamı yok diyorum işte.Hakim savcı değil o adam ceza veremiyor belediyeye sadece denetliyor. ( Yüzde 52 lerde oy alan bir parti var sonuçta iktidarda zaten neredeyse 2 kişiden 1'i AKP'li oluyor nereye gidersen git. )

Bak şöyle anlatayım sen 1 TL lik iş yapacan tamam mı bunu ihalesini açarsın 1 TL dersin birisi gelir 1 TL ye ben yapacam der ve sonucunda kasandan 1 TL çıkar. ( Herşey düzgün mantıklı ve doğrudur. Yasa dışı hiçbirşey yoktur. )

Ama sen 1 TL'lik işi ihale açar 2 TL ye verirsin ve kasandan 3 TL para çıkarsın. ( Hem 1 TL ihale sahibine 1 TL'de kendi cebine atarsın )

Müfettişin görevi bunları denetlemektir 10 sene önce AKP'den millet vekili adayı olsa ne olmasa ne bu yanlış iş varsa bulacak ve mahkemeye sunacak Hakim savcı sonra değerlendirecek olayı.

CHP'den olsaydı dediğine en ufak bi mana getiremedim

Aynı partiye yakın müfettişler yaparsa incelemeyi durum sakata girebilir. Adam açığı bulur ama der ki seçim öncesi bana yakın adam risk altına girmesin adı çıkmasın oylarıda artışta sorun yok herşey düzgün çaşılıyor burada diyebilir. ( Bir laf vardır İT İTİ ... hesabı.)

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Bak şöyle anlatayım sen 1 TL lik iş yapacan tamam mı bunu ihalesini açarsın 1 TL dersin birisi gelir 1 TL ye ben yapacam der ve sonucunda kasandan 1 TL çıkar. ( Herşey düzgün mantıklı ve doğrudur. Yasa dışı hiçbirşey yoktur. )

Ama sen 1 TL'lik işi ihale açar 2 TL ye verirsin ve kasandan 3 TL para çıkarsın. ( Hem 1 TL ihale sahibine 1 TL'de kendi cebine atarsın )

Müfettişin görevi bunları denetlemektir
Zaten bir müfettişin işi odur, usülsüzlüğün kontrolünü sağlamak bunda bir sorun yok hatta başıboş bırakılmasını da doğru bulmuyorum orada bir anlaşmazlık yok ama...
Aynı partiye yakın müfettişler yaparsa incelemeyi durum sakata girebilir. Adam açığı bulur ama der ki seçim öncesi bana yakın adam risk altına girmesin adı çıkmasın oylarıda artışta sorun yok herşey düzgün çaşılıyor burada diyebilir. ( Bir laf vardır İT İTİ ... hesabı.)
Zıt kişi yaparsa da kusur bulmak için binbir takla atar bunu hesap dışı tutuyoruz sanırım, kim hangi türlü savunma yaparsa yapsın (ve bu denetleyici hangi siyasi kimliğe sahip olursa olsun) bir siyasi geçmişi olan bir kişinin siyasi olmayan (yerel yönetim siyasi değildir, seçilme safası değil hizmet safası burada teftiş edilen) bir konuda teftişlik yapması adaletli olmayacaktır. Mesela bu teftişi bir MHP veya bir CHP üyesi yaparsa olay sarpa sarar çünkü babasının çiftliği gibi at koşturur kafasına göre fakat bağımsız kuruluş ve bağımsız kişiler tarafından yapılırsa çıkacak (Mesela Mustafa Kemal'in 6 Mayıs 1919'da 9. Ordu Müfettişliği'ne atanması ve yayınladığı Samsun Raporu'nda, Payitaht'ın veya -Mondros'tan ve yenilgiden dolayı- İttifak bloğunun isteği doğrultusunda değil, gerçek üzerinden rapor yayınlaması. örneğin devlet kurucusundan olmasının sebebi ise demogoji yapmak değil bilinirliği daha fazla diye, burada Küba Devrimi'nden veya Fransız İhtilali'nden bahsetsem hiçbir şeyin anlaşılmama olasılığı daha yüksek) raporda bağımsız ve gerçeği aydınlatacak nitelikte (farklı bir örnek, hakimlerin, savcıların ve yazı işleri müdürlerinin yaptıkları işe nazaran çok daha yüksek maaş almasının en büyük sebeplerinden birisi aldıkları paranın yeterli gelmesi içindir, bir nevi rüşvet almalarının önünü almak) olur.
10 sene önce AKP'den millet vekili adayı olsa ne olmasa ne
İşe girerken, yurtlara kayıt olurken, memur olurken vs gibi yerlerde öz geçmişe bakılmasın o zaman, ya mütekabiliyet olsun ya hiç olmasın.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Zaten bir müfettişin işi odur, usülsüzlüğün kontrolünü sağlamak bunda bir sorun yok hatta başıboş bırakılmasını da doğru bulmuyorum orada bir anlaşmazlık yok ama...

Zıt kişi yaparsa da kusur bulmak için binbir takla atar bunu hesap dışı tutuyoruz sanırım, kim hangi türlü savunma yaparsa yapsın (ve bu denetleyici hangi siyasi kimliğe sahip olursa olsun) bir siyasi geçmişi olan bir kişinin siyasi olmayan (yerel yönetim siyasi değildir, seçilme safası değil hizmet safası burada teftiş edilen) bir konuda teftişlik yapması adaletli olmayacaktır. Mesela bu teftişi bir MHP veya bir CHP üyesi yaparsa olay sarpa sarar çünkü babasının çiftliği gibi at koşturur kafasına göre fakat bağımsız kuruluş ve bağımsız kişiler tarafından yapılırsa çıkacak (Mesela Mustafa Kemal'in 6 Mayıs 1919'da 9. Ordu Müfettişliği'ne atanması ve yayınladığı Samsun Raporu'nda, Payitaht'ın veya -Mondros'tan ve yenilgiden dolayı- İttifak bloğunun isteği doğrultusunda değil, gerçek üzerinden rapor yayınlaması. örneğin devlet kurucusundan olmasının sebebi ise demogoji yapmak değil bilinirliği daha fazla diye, burada Küba Devrimi'nden veya Fransız İhtilali'nden bahsetsem hiçbir şeyin anlaşılmama olasılığı daha yüksek) raporda bağımsız ve gerçeği aydınlatacak nitelikte (farklı bir örnek, hakimlerin, savcıların ve yazı işleri müdürlerinin yaptıkları işe nazaran çok daha yüksek maaş almasının en büyük sebeplerinden birisi aldıkları paranın yeterli gelmesi içindir, bir nevi rüşvet almalarının önünü almak) olur.

İşe girerken, yurtlara kayıt olurken, memur olurken vs gibi yerlerde öz geçmişe bakılmasın o zaman, ya mütekabiliyet olsun ya hiç olmasın.

Yazını iki kere okudum hiçbir şey anlamadım.
Ekrem İmamoğlunun en önemli özelliği doğru düzgün ve şeffaf olması değil mi ? İster ince elesin isterse kalın elesin isterse bin takla atsın isterse AKP'li isterse MHP'li olsun müfettiş olmayan bir şey çıkarmayacak heralde ortaya veya olan bir şeyi gizlemyecektir.

Yasal olarak tarafsız olunması mesleğe girerken parti üyesi olunmaması gereken meslekler bellidir. Müfettişlerde bu gruba girimiyor. ( Memur olacağın zaman yapılan incelemem ve geçmişine bakmalar Terör üyeliği veya yüz kızartıcı suç varmı diye kontrol edilir. )

Son mesajlar