İmamoğlu: İstanbul’da ‘bulaşıcı hastalık’tan ölen sayısı bugün 164!

Bu konuyu okuyanlar

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968

İstanbul’da ‘bulaşıcı hastalık’ tanımıyla sınıflandırılan vefat sayısının bugün 164 olduğunu açıklayan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Sayın Fahrettin Koca tedbir almada gecikiyorsunuz” dedi.​

Szayel

Profesör
Reaksiyon puanı
1,147
Biri panik olmasın diye sayıyı gizliyor galiba. Öteki ise fatura kendine edilmesin diye ifşalıyor. Şehir tırıvırı kurulu önlem niye almıyor İstanbulda? Pandemiden bu yana bir oturtamadılar otobüse alınacak kişi sayısını veya metroya. İstanbulda olmamamıza rağmen çokça duyduk Ekrem başkanın bu konularını.

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Biri panik olmasın diye sayıyı gizliyor galiba. Öteki ise fatura kendine edilmesin diye ifşalıyor. Şehir tırıvırı kurulu önlem niye almıyor İstanbulda? Pandemiden bu yana bir oturtamadılar otobüse alınacak kişi sayısını veya metroya. İstanbulda olmamamıza rağmen çokça duyduk Ekrem başkanın bu konularını.
Dediğine kısmen katılıyorum, tedbirleri genelde valilik ve bilim kurulu karar veriyor. Otobüse alınacak kişi sayısını dişürseler bile mecbur biniyor insanlar, bir sürü ek otobüs tramvay vs koymadıkça ne kadar kişi alınmayacak denilse de pek bir işe yaramıyor malesef. İnsanlar işe gitmek için mecbur kullanmak zorunda kalıyor

Szayel

Profesör
Reaksiyon puanı
1,147
Bende aynısını diyorum ama siyasete konu etmek yanlış bu konuyu. Ekrem başkan da hataya düşüyor bu konuda. Almanyaya satılan YERLİ elektronik araçlar mevcut belki 100 kişilik. Alın bu süreçte bu araçları tren gibi yapın kullanın. Benim de bir çok arkadaşım var ve iş yerlerine gitmek için saatlerce önceden kalkıyorlar. Yapın tren gibi devam edin. Geçtimi kardeşin pandemi ? Satın onca büyükşehir olmuş ilçe var, kelepir fiyata zarar etmeyecek şekilde verin diğer belediyelere.

Herkes biliyor dediğiniz gibi il bilim kurulu, valilik ve belediye başkanının elinde olduğunu. Lakin hiç bitmedi şu İstanbuldaki otobüs, metrobüs sorunları. Bu kadar zor olmamalı koskoca İstanbula her sefere ek araç koymak. Sayıyı açıklayıp devleti açık edince sorun çözülmeyecek. Hastalık çoğalınca devlete suç atılacak istediği buysa kazanacak belki Ekrem Başkan ama, yapmadığı yetişemediği herşeyden rahmetliler, iş kaybedenler, ah edenlerin ahı iş başında kim varsa akp mhp chp ayırmayacak. İnançlı biri olup olmaması da bu konuda problem teşkil etmiyor. Onca insana bulaşması, rahmetlileri artması hep bunların siyasi oyunları yüzünden.

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
(İstanbul için) Bulaşıcı Hastalık Ölüm Sayısı: 164
(Türkiye) Genel Koronavirüs Tablosu (14 Kasım 2020 Vefat Sayısı): 92

İhtimaller (imkansız olaydan yüksek olasılığa doğru sıralı):
1) İstanbul > Türkiye
2) covid-19 dışında başka bulaşıcı hastalıklar da var.
3) Mezarlıklar Daire Başkanlığı & İBB Başkanı ya da Sağlık Bakanlığı & Sağlık Bakanı koronavirüs vefat sayılarını doğru paylaşmıyor.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Benim Duyduğum ihtimaller.
4- Daha önce ki günlerde ölen insanları akrabaları gelsin diye 2-3 gün bekletmiş ve hepsini o gün gömmüş olabilirler. Mezarlıklar müdürü o gün gömülen cenazeleri hesaplıyor sonuçta ( Adam 1 hafta önce ölmüş olsada mezarlığa hangi gün gelirse ona bakıyorlar. )

5- İhtimal bir insan korona oldu testi pozitif diyelim. Yoğunbakıma düştü. Ciğerleri veya başka organları iflas etme noktasına geldi. O sıralar test yapıyorlar koronası negatife dönüyor. Yani adam koronayı atlatıyor ama vücudu yıprandığına diğer organları iflasın eşiğine geldiği için 3-5 içinde ölüyor. Bu durumlar bu ölümü Koronadan öldü yazmıyorlarmış. Atıyorum akciğer yetmezliğinden öldü deyip bulaşıcı hastalıklı işaretleyip gömüyorlarmış. ( Bu şekilde ölenleride Korona tablosuna yazmıyorlar gibi anladım ben. )

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Benim Duyduğum ihtimaller.
4- Daha önce ki günlerde ölen insanları akrabaları gelsin diye 2-3 gün bekletmiş ve hepsini o gün gömmüş olabilirler. Mezarlıklar müdürü o gün gömülen cenazeleri hesaplıyor sonuçta ( Adam 1 hafta önce ölmüş olsada mezarlığa hangi gün gelirse ona bakıyorlar. )

5- İhtimal bir insan korona oldu testi pozitif diyelim. Yoğunbakıma düştü. Ciğerleri veya başka organları iflas etme noktasına geldi. O sıralar test yapıyorlar koronası negatife dönüyor. Yani adam koronayı atlatıyor ama vücudu yıprandığına diğer organları iflasın eşiğine geldiği için 3-5 içinde ölüyor. Bu durumlar bu ölümü Koronadan öldü yazmıyorlarmış. Atıyorum akciğer yetmezliğinden öldü deyip bulaşıcı hastalıklı işaretleyip gömüyorlarmış. ( Bu şekilde ölenleride Korona tablosuna yazmıyorlar gibi anladım ben. )
Dediğiniz gibi de olabilir fakat bugün ölen demişler birde İmamoğlu önlemleri sıklaştırın gibi söylemlerde bulunmuş demekki korona dan ölmüşler.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Dediğiniz gibi de olabilir fakat bugün ölen demişler birde İmamoğlu önlemleri sıklaştırın gibi söylemlerde bulunmuş demekki korona dan ölmüşler.

Bunu CHP'li Milletvekilleri dillendirse anlarımda bir belediye başkanının bu şekilde sosyal medyada yazması bana yakışıksız geliyor.
Mezarlıklar müdürlüğü o gün ölen sayısını nereden bilecek bana saçma geldi. Ben mezarlıklar müdürlüğüne başvurup mezar yeri istemedikten sonra o nerden bilecek ? Benim akrabam belki İstanbulda öldü ama ben köye gömecem veya köyde öldü ama İstanbul'a gömecem...

Burada belediye başkanınada çok iş düşüyor. Zamanında sefer sayılarını arttırın derken arttırmazdı. Veya bir hastanenin yolunu bile yapmamıştı şimdi kendince günah çıkarıp sorumluluğu üstünden atmaya çalışıyor gibi geliyor bana...

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
*
Hastanelerden gelenlerin ölüm raporları vardır, defin edilecek kişilerin ölüm belgeleri vardır. Ölüm şekilleri, tarihleri, yerleri vs bellidir. Mezarlıklar müdürlüğü bilgi sistemine de bu bilgiler yer alır. Söz konusu rapor ve belgeler kurumlar tarafından düzenlenir, şüpheli ölümlerde savcılık da dahil olabilir.

*
Kullanılan test kitinin duyarlılığına göre; gerçekte pozitif bir vaka negatif olarak, gerçekte pozitif olan ise negatif olabiliyor. Ek olarak; klinik belirtileri olduğu halde, test sonucu negatif çıkan vakalar da olabiliyor ki bu sadece Türkiye'de olan bize özgü bir durum da değil. Kullanılan test kitinin duyarlılığı ile alakalı. Şayet olası bir COVID-19 vakasında testi negatif ancak bulguları varsa, -bildiğim kadarıyla- bu vakaya ilerleyen günlerde başka bir test daha yapılıyor, test yine negatif ve bulguları devam ediyorsa, akciğer tomografisi ve moleküler tanı test dediğimiz PCR bakılıyor. (PCR'nin %100'e çok yakın bir doğruluk payı var.)
COVID-19 enfeksiyonu nedeniyle yoğun bakıma alınan bir hastanın, tek ya da çoklu organ yetmezliği nedeniyle ölümü gerçekleşmiş ve bu hastaya yapılan en son test sonucu negatif olsa bile buna asıl sebep olan yine COVID-19 enfeksiyonudur.

*
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Vefat Bilgisi Sorgulama sayfasında -bu salgının ilk zamanlarında- ölüm nedenleri de (bulaşıcı(COVID-19), doğal ölüm vs) yazıyordu. Sağlık bakanlığı tarafından paylaşılan verilerle uyuşmadığına dair birtakım iddiaları içeren haberler yapıldı. Sonrasında ise bir dönem veri sayfasına ulaşılamadı şimdiyse ölüm nedenleri artık yazmıyor.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Hastanelerden gelenlerin ölüm raporları vardır, defin edilecek kişilerin ölüm belgeleri vardır. Ölüm şekilleri, tarihleri, yerleri vs bellidir. Mezarlıklar müdürlüğü bilgi sistemine de bu bilgiler yer alır. Söz konusu rapor ve belgeler kurumlar tarafından düzenlenir, şüpheli ölümlerde savcılık da dahil olabilir.

Şimdi tam sistem ney ? Mesela bizim köyde geçenlerde birisi Korona olmuş İstanbulda hastanede yatıyordu. Öldü haber geldi 2 gün sonra köye getirilip gömüldü.
Şimdi bu adam İstanbulda hastanede yatıyordu. Orada ki mezarlıklar müdürlüğüne nasıl düşecek ? Düşse bile Gelip bizim köye gömüldü. Ayrıca öldüğü günden 2 gün sonra gömüldü. Nasıl iş bu şimdi.

Mezarlıklar müdürlüğünün elinde belge bilgi varsa resmi ağızdan açıklayıp sosyal medya üzerinden böyle sansasyonel bilgi paylaşımı yapılmamalı bence. İnsanın aklına bu koronanın ilk günleri bir duraktan otobüse 45 kişi bindiler bilgileri haberleri geliyor. Hatta elimizde görüntüler var bilgiler belgeler var hepsi AKP'li paralı tutulmuş flan dendi o gün canlı yayınlara çıkıldı böyle siyaset olmaz olsun bunlar nasıl partili flan dendi. Sonra ortaya çıktı ki öyle bir şey yok tek duraktan o kadar kişi binmemiş. Admaların hepsi normal işine gidiyor her gün bindikleri yerden gene binmişler flan...

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Şimdi tam sistem ney ? Mesela bizim köyde geçenlerde birisi Korona olmuş İstanbulda hastanede yatıyordu. Öldü haber geldi 2 gün sonra köye getirilip gömüldü.
Şimdi bu adam İstanbulda hastanede yatıyordu. Orada ki mezarlıklar müdürlüğüne nasıl düşecek ? Düşse bile Gelip bizim köye gömüldü. Ayrıca öldüğü günden 2 gün sonra gömüldü. Nasıl iş bu şimdi.
Açıklamalar, yapan kişileri bağlar. Benim anladığım kadarıyla

Tweet'te:

Mezarlıklar Daire Başkanlığı’mızın “Bulaşıcı Hastalık Ölüm Sayısı” bugün 164 olmuştur.

denilmiş. Yani ilgili günü (14 Kasım 2020) ve İstanbul Mezarlıklar Daire Başkanlığını bağlayan bir açıklama. Hükümet ya da bakanlık tarafından da bir yalanlama yapılmadı bu konuda, takip ettiğim kadarıyla.

İstanbul’da hastanede tedavi gören ancak vefat eden ve ölüm nedeni salgın olan ve İstanbul dışındaki X yerleşim yerinde gömülen kişinin bilgisi İstanbul Mezarlıklar Daire Başkanlığı bilgi sistemine nasıl düşecek? Bu yönde bir iddia mı var? Anlamadım. Benim yukarıdaki yorumumda bahsettiğim İstanbul Mezarlıklar Daire Başkanlığı.
Mezarlıklar müdürlüğünün elinde belge bilgi varsa resmi ağızdan açıklayıp sosyal medya üzerinden böyle sansasyonel bilgi paylaşımı yapılmamalı bence.

Katılıyorum. Sosyal medya bu şekilde kullanılmamalı. Görevden ayrılmaların twitter üzerinden, görevden af talebinin Instagram üzerinden yapıldığı bir dönemdeyiz.
İnsanın aklına bu koronanın ilk günleri bir duraktan otobüse 45 kişi bindiler bilgileri haberleri geliyor. Hatta elimizde görüntüler var bilgiler belgeler var hepsi AKP'li paralı tutulmuş flan dendi o gün canlı yayınlara çıkıldı böyle siyaset olmaz olsun bunlar nasıl partili flan dendi. Sonra ortaya çıktı ki öyle bir şey yok tek duraktan o kadar kişi binmemiş. Admaların hepsi normal işine gidiyor her gün bindikleri yerden gene binmişler flan...
Yalan ya da gerçek dışı, kurgu ürünü, haber ve yorumlara tanık oluyoruz, ne yazık ki. Akıl sınırlarını zorlayan bu gibi haberlere itibar etmemek lazım.

Little Cat

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,459
Rakamlar doğru paylaşılmıyor...

PropHeTe

Profesör
Reaksiyon puanı
2,398
genelde tüm dünya rakkamlar da oynuyor bir nevi polyannacılık ama keser döner sap döner ,o hesapta döner bulur olan vatandaşa ve sağlıkçılara olur , bizimkiler ingilizlerin düştüğü yanılgıya sürü bağışıklığına yatırıyorlar ama o iş o kadar kolay değil .
Tüm dünya diz çöktü bizimkiler hala uçuşta bize bir şey olmaz mantığındalar günlük vaka sayısı en az 50-60 bin civarında Türkiye'de tabi ki iyileşenler var ama herkesin bünyesi bir değil her gün yeni bir şey öğreniliyor virüs hakkında açıkcası ben pek ümitli değilim bu konu da Aşı için daha 1 arpa boyu yol alamadı dünya.