İmamoğlu açıkladı: 7 saatte 16 bin 100 ailenin faturası ödendi!

Bu konuyu okuyanlar

Görkeem

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,392
İBB'nin ekonomik sıkıntı içindeki İstanbullular için başlattığı “Askıda Fatura” uygulamasında ödeme sistemi bugün itibari ile açılmıştı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Veren el, alan eli görmüyor ve İstanbul çok güzel bir dayanışmaya imza atıyor" diyerek 7 saatte ihtiyaç sahibi 16 bin 100 ailenin 2 milyon 73 bin 580 liralık faturasının ödendiğini duyurdu.

imamoglu-depophotos-1_16_9_1588774895.jpg

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) corona virüsü salgını nedeniyle ekonomik sıkıntı yaşayan yurttaşlar için 4 Mayıs’ta “askıda fatura” uygulaması başlatmıştı.

Bu uygulama kapsamında İBB tarafından ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen aileler, kurumun internet sitesine giriş yaparak “askıda fatura” uygulamasına tıklamış ve İSKİ ile İGDAŞ’a ait su ve doğal gaz faturalarının bilgisini girmişti.

7 SAATTE 16 BİN 100 AİLENİN FATURASI ÖDENDİ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Twitter hesabından “Veren el, alan eli görmüyor ve İstanbul çok güzel bir dayanışmaya imza atıyor” ifadelerini kullanarak Askıda Fatura uygulamasıyla 7 saatte ihtiyaç sahibi 16 bin 100 ailenin 2 milyon 73 bin 580 liralık faturasının ödendiğini duyurdu.

İmamoğlu, “Bu şehirde hiç kimse darda kalmayacak, biz varız ve hep birlikteyiz” dedi.

“YENİ BİR ADIM”

İmamoğlu, ‘Askıda Fatura' uygulamasını şöyle tanıtmıştı:

* İstanbul'da, hayatını günlük gelirle kazanan milyonlarca insan, neredeyse 2 aydır çalışamıyor.

* Evlerine ekmek getiremiyorlar. Hayat, her geçen gün zorlaşıyor.

* Bu tablo, bize dayanışmayı daha da güçlendirmemiz gerektiğini gösteriyor.

* İBB olarak, her gün on binlerce aileye gıda yardımı, alışveriş kartı yardımı ve nakdi destek vermeye devam ediyoruz. Ancak hayat sadece bununla sınırlı değil.

* Vatandaşların gelir kaybı nedeniyle ödenemeyen faturaları da var.

* Pandemi süreci nedeniyle İstanbul'da 3 ay boyunca su faturası ödemeleri ertelendi.

* Ancak 3 ay sonra bu faturalar, mevcut faturalarla birlikte ödenecek.

* Yani birikmiş bir borç olarak, ihtiyaç sahiplerini zorlayacak.

* Doğalgazda ise yasal olarak fatura ertelemesi ne yazık ki yapılamadı.

* İBB olarak, bu zor günlerde ihtiyaç sahibi ailelerle dayanışmayı artırmak adına, yeni bir adım daha atıyoruz.

* Bu süreçte çok sayıda vatandaşımız dayanışma duygusuyla bizimle iletişime geçiyor ve ekonomik olarak zor durumda olan vatandaşlarımıza destekte bulunmak istediğini paylaşıyor.

* ‘Ben ne yapabilirim' diye soruyorlar.

* Şimdi aylık faturalarını ödemekte zorlanan ihtiyaç sahipleriyle, bu ihtiyaçları onlar adına gidermek isteyen hayırsever vatandaşlarımızı bir araya getiriyoruz

“ASKIDA FATURA” UYGULAMASI NEDİR?

İBB'nin yaşama geçirdiği “askıda fatura” uygulaması, bu zor günlerde ihtiyaç sahibi aileler ile hayırseverleri buluşturmayı hedefliyor.

İBB Askıda Fatura - Hoş Geldiniz! adresinden erişilebilen sisteme, İBB tarafından onaylanmış ihtiyaç sahibi aileler, ödeme güçlüğü çektikleri faturalarını bırakıyor.

Yine aynı adresten erişebilen herkes de bu sisteme bırakılmış faturalardan istediklerini ödeyerek dayanışmaya katkı veriyor.

Böylece veren elin alan eli görmediği bir dayanışma geliştiriliyor ve ihtiyaç sahibi alileler bir ölçüde rahatlatılmış oluyor.

KİMLER ASKIYA FATURA BIRAKABİLİR?

Askıya sadece İBB tarafından sosyal yardım talebi onaylanmış kişiler fatura bırakabiliyor.

Daha öncesinde sosyal yardım talebinde bulunmamış kişiler ise Yardım - Yardım Başvuru Sayfası adresinden talepte bulunarak bu süreci başlatabiliyor.

İBB sosyal yardım incelemelerini oldukça hızlı sonuçlandırarak ihtiyaç sahiplerini onaylıyor.

Askıya eklenecek faturaların, ihtiyaç sahibi olduğu onaylanmış kişilere ait olması gerekiyor.

KİMLER ASKIDAN FATURA ALABİLİR?

Bütçesi el veren herkes aynı sistem üzerinden fatura alarak bir ihtiyaç sahibi ile dayanışma gösterebilir.

ekrem-imamoglu-1.jpg

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,711
Tahmin edeyim.
Jet hızıyla faturaları ödenenlerin hepsi de varlıklı kişiler.
Hepsi de kendisine siyaseten yakın kişiler.

Kararsız23

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,124
Tahmin edeyim.
Jet hızıyla faturaları ödenenlerin hepsi de varlıklı kişiler.
Hepsi de kendisine siyaseten yakın kişiler.
Ekrem İmamoğlu bir yardım kampanyası düzenleyince böyle düşünüyorsun da kendi partin düzenleyince niye düşünmüyorsun? Senin partinin iban dağıtıp aldığı paralar da o zaman hep sizin partinize gidiyor? Nasıl bu kadar kesin yargıya varabiliyorsun?

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,711
CHP zihniyetini iyi bildiğim için ne amaçladıklarını da biliyorum. İmamoğlu'nun birilerine sadakat borcu var ve onlar da bunu zaten hiç gizlemiyorlar. Zamanı geldikçe hatırlatıyorlar. Daha önceki kampnayasında da yardım paketlerinin değerini yüksek göstermeye kalkması da bunun kanıtı değilmi zaten.

Yeşil Okçu

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,811
Haber içeriğini, kampanyayı anlayamadan yorum yapan kafa yukarıdaki gibi oluyor işte. Çok zorlamayın

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Düşünce olarak güzel bir uygulama inşAllah başarılı olur.

Bana göre tek handikap. İnternet üstünden sisteme giriş yapıp kayıt ve fatura oluşturma muhabbeti. Zaten ihtiyaç sahibi olan insan yüzde 90 60 yaş üstüdür internet veya teknoloji kullanmayı bilemez o sisteme nasıl girip kayıt açacak. Bu ihtiyaç sahipleri ya muhtarlar yada ilçe belediyeleri yada yardım kuruluşları tarafından belirlenip ana sisteme dahil edilmesi gerebilir.

Birde gerçekten ihtiyaç sahibi olmayıp bu olaylara başvuranlara ödenen faturanın 3-5 katı kadar ceza şartı konsun bence. Sırf zaten beleş ödüyorlar deyip parası ve geliri varken bu tür yardım kampanyalarına katılanlara bence cezai işlem uygulanmalı...

Görkeem

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,392
CHP zihniyetini iyi bildiğim için ne amaçladıklarını da biliyorum. İmamoğlu'nun birilerine sadakat borcu var ve onlar da bunu zaten hiç gizlemiyorlar. Zamanı geldikçe hatırlatıyorlar. Daha önceki kampnayasında da yardım paketlerinin değerini yüksek göstermeye kalkması da bunun kanıtı değilmi zaten.

Tabi canım yavaş ile imamoğlu şuan en iyi yardımlarını yapıyor halka .

Sizinkilerine'de bir yorumun varmı bu virüs döneminde ? kısa bir örnek vereyim hatta ;

hani yardıma muhtaç kişiler için 1000 ₺ dağıtılıyor ya , bizim burada çölgeçen fabrikası var , onun sahibi geçen hafta başvuru yaptı ve onaylandı :) fabrika sahibi diyorum bak asgari ücret ile çalışan biri demiyorum , aynı zamanda garibanlar başvurdu ama ne ? yardıma ihtiyacı olmadığından reddedildi .

Ayrıca konuyu tam okumamışsınız galiba herkes sisteme giremiyor öyle varlıklı ailelerden bakınız ne diyor !

'' Bu uygulama kapsamında İBB tarafından ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen aileler ''

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,711
Tabi canım yavaş ile imamoğlu şuan en iyi yardımlarını yapıyor halka .

Sizinkilerine'de bir yorumun varmı bu virüs döneminde ? kısa bir örnek vereyim hatta ;

hani yardıma muhtaç kişiler için 1000 ₺ dağıtılıyor ya , bizim burada çölgeçen fabrikası var , onun sahibi geçen hafta başvuru yaptı ve onaylandı :) fabrika sahibi diyorum bak asgari ücret ile çalışan biri demiyorum , aynı zamanda garibanlar başvurdu ama ne ? yardıma ihtiyacı olmadığından reddedildi .

Ayrıca konuyu tam okumamışsınız galiba herkes sisteme giremiyor öyle varlıklı ailelerden bakınız ne diyor !

'' Bu uygulama kapsamında İBB tarafından ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen aileler ''
Fabrika sahibi kısa çalışma ödeneğinden faydalanmıştır. Yada iftira atıyorsun. Bir belgesini gösterebilirmisin?

Ve İmamoğlunun kampanyasına herkesin başvuramayacağı da doğrudur. Onlar daha önceden belirlemişlerdir yandaşlarını.

Livia sas Junius

Zuckerschnute
Reaksiyon puanı
1,557
seçimlerde "çaldılar" diyenler kapak yemeye doymuyorlar ülkede.

Görkeem

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,392
Fabrika sahibi kısa çalışma ödeneğinden faydalanmıştır. Yada iftira atıyorsun. Bir belgesini gösterebilirmisin?

Ve İmamoğlunun kampanyasına herkesin başvuramayacağı da doğrudur. Onlar daha önceden belirlemişlerdir yandaşlarını.

hadi diyelim benim ki iftira senin ki ne oluyor :D göstersene belgelerini

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,711
Faturaları ödenen kişilerin listesini açıklasın.