imam ve öğretmenlere hastane görevlendirmesi geldi

Bu konuyu okuyanlar

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Öğretmenler de imamlar da şu an boşta.
Maaşlarını her ayın 15'inde alıyorlarsa bir işin ucundan tutmaları gerekir.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Hocam haber fake. ( Akılları sıra birileri 1 Nisan şakası yapmıştır)

Böyle birşeyin olması çok zor anca savaş durumunda olacan olağan üstü hal flan olacak öyle. Bir imam veya Öğretmen ne anlamışta hastanede görevlendirecen. Daha çok hastalığı yayar ortalığı karıştırır.
Devletin ihtiyacı olsa hemen kadro açar sözleşmeli son sınıf veya yeni mezun sağlık çalışanı alıyom der binlerce insan gider başvurur zaten.
Akılları sıra şaka yapmışlar böyle şeylere inanmayın. ( Ne kadar devlet memurları oturdukları yerden paralarını alıyorsalarda adamların yasal hakları oturuyorlar deyip başka iş yaptıramazsın adamlara.
Anca olursa okullar açılırsa ek dersler verilir cami hocalarına ekstra okumalar mevlütler cemaat ile toplu hatimler flan yaptırtılıp ekstra ücret ödenmez...

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
İkisi de yatıyor şu an paralarını da alıyorlar. Yatan bir sürü var böyle. Olan sağlıkçılara, polise ve askere oluyor.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
İkisi de yatıyor şu an paralarını da alıyorlar. Yatan bir sürü var böyle. Olan sağlıkçılara, polise ve askere oluyor.
Bence bu yanlış bir bakış açısı.
Yarın öbürgün herşey düzelse ve öğretmenler okullarına hocalar camilerine gittikten sonra bu sefer onlarda. Bu Asker polis uyuyormu operasyona gitsin hastanelerde yoğunluk azaldığında bu sağlık çalışanları yatıyor mu mesaiye kalsınlar flan derseler anlamsız olur. Teroristler ile çarpışsın dağa çıksın boşuna mı para alıyor diye laf söylemeye başlayabilir.

Ama mesela diyanet işlerinin bir ön ayak olması ile cami imamları çalışmadığımız bu ay maaşlarımızın yarısını veya 1/3' ünü devlete bağılıyoruz dese mesela güzel olabilir. Veya maddi durumu iyi olan öğretmenler.

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Yarın öbürgün herşey düzelse ve öğretmenler okullarına hocalar camilerine gittikten sonra bu sefer onlarda. Bu Asker polis uyuyormu operasyona gitsin hastanelerde yoğunluk azaldığında bu sağlık çalışanları yatıyor mu mesaiye kalsınlar flan derseler anlamsız olur. Teroristler ile çarpışsın dağa çıksın boşuna mı para alıyor diye laf söylemeye başlayabilir.

Ama mesela diyanet işlerinin bir ön ayak olması ile cami imamları çalışmadığımız bu ay maaşlarımızın yarısını veya 1/3' ünü devlete bağılıyoruz dese mesela güzel olabilir. Veya maddi durumu iyi olan öğretmenler.
Polisin ve janadramanın görevi değil ateş ölçmek, kapıya kadar para götürmek veya market alış-verişini yapmak, yatan onlarca meslek grubunu yönlendir buraya bu işleri yapsınlar herkes elini taşını altına koyacak, polis ve asker yeterince her şey ile uğraşıyor zaten.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,060
Haber için birşey diyemem ama iki meslek grubu içinde yatıyor demek biraz yanlış kelime oluyor. Birine her namazda uydum imama diyip bütün yükünüzü veriyorsunuz diğerine bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum sözü ile değeri veriliyor lütfen arkadaşlar cümle kurarken dikkat edelim

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419

Özellikle şu zamanda sağlık personeli kendi işini yapıyor.

Ama kolluk kuvvetleri (polis ve jandarma) işini yaptığı gibi bir de sağda solda halk için alışveriş yapıyor, para dağıtıyor vs.

Bizim demek istediğimiz hiçbir iş yapmadan maaş alanlar varken bu işleri kolluk kuvvetlere yaptırmak yerine öğretmen ve imamlara yaptırabilirler. Sonuçta işlerini yapmıyor/yapamıyor ama maaşlarını alıyorlar.

Zor bir şey değil. Bir kanun çakaracak meclis. Tüm memurlar ile ilgili olarak, olağanüstü durumlarda görev yapması mümkün olmayanlar diğer kamu kurumlarına destek olacak diye. Sonra da kanuna nizama uygun olarak bu işleri yapacaklar.

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Özellikle şu zamanda sağlık personeli kendi işini yapıyor.

Ama kolluk kuvvetleri (polis ve jandarma) işini yaptığı gibi bir de sağda solda halk için alışveriş yapıyor, para dağıtıyor vs.

Bizim demek istediğimiz hiçbir iş yapmadan maaş alanlar varken bu işleri kolluk kuvvetlere yaptırmak yerine öğretmen ve imamlara yaptırabilirler. Sonuçta işlerini yapmıyor/yapamıyor ama maaşlarını alıyorlar.

Zor bir şey değil. Bir kanun çakaracak meclis. Tüm memurlar ile ilgili olarak, olağanüstü durumlarda görev yapması mümkün olmayanlar diğer kamu kurumlarına destek olacak diye. Sonra da kanuna nizama uygun olarak bu işleri yapacaklar.
Aynen katılıyorum bu yoruma, şu zor günlerde herkes elini taşına altına koymalı, kanunlar buna hemen müsaade etmeli gerekli yasa çıkmalı bunun için.

The Commander

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Yapılan yorumlara katılamadım pek ve ''yatıyor'' kelimesini ağır buldum. Bence meslekler arasında ayrımı iyi yapmamız gerekir. Polis ve Jandarma'nın şu süreçte sahadaki tüm görevleri üstlenmesi çok normal ve doğru bence. Zaten sokaklarda insanlar yok eskisi gibi. Emin olun suç oranı vs düşmüştür zaten diğer açıdan bakarsak. Şu an işlerin çok büyük bir kısmı virüsle mücadele ve halkın ihtiyaçları, güvenliği. Yetersiz gelir, işleri ağırlaşmaya başlarsa devlet onunda çaresini mutlaka düşünür.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Yapılan yorumlara katılamadım pek ve ''yatıyor'' kelimesini ağır buldum. Bence meslekler arasında ayrımı iyi yapmamız gerekir. Polis ve Jandarma'nın şu süreçte sahadaki tüm görevleri üstlenmesi çok normal ve doğru bence. Zaten sokaklarda insanlar yok eskisi gibi. Emin olun suç oranı vs düşmüştür zaten diğer açıdan bakarsak. Şu an işlerin çok büyük bir kısmı virüsle mücadele ve halkın ihtiyaçları, güvenliği. Yetersiz gelir, işleri ağırlaşmaya başlarsa devlet onunda çaresini mutlaka düşünür.
Bu ülkede asker ve polis yıllarca fazla çalıştı. İşleri biraz azaldı diye iş vermek doğru mu, boş durana vermek varken?
Zaten şu an tüm memurların işleri hafiflemiştir. Sadece asker ve polisin değil.

The Commander

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Bu ülkede asker ve polis yıllarca fazla çalıştı. İşleri biraz azaldı diye iş vermek doğru mu, boş durana vermek varken?
Asker ve polisin işi benim açımdan sadece suça karışanları paketleyip adalet karşısına çıkarmak değildir. Kamu düzenini sağlamak ve bunun için sahada aktif görev yapmakta buna dahil diye düşünüyorum. Bahsettiğiniz hizmetlerde benim açımdan bu kapsama giriyor ve böyle değerlendiriyorum, siz öyle düşünmeyebilirsiniz tabii ki. Ayrıca şu dönemde ne kadar az insan sahada olursa o kadar iyi. Birde sırf bir iş yapsınlar diye öğretmenleri, imamları vs ortaya atmanın bir alemi yok bence.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Haber doğrudur ancak eksik aktarılmasından mütevellit paylaşılan haber farklı tartışmalara neden olmuştur.

"...başta öğretmenler ve imamlar olmak üzere diğer kurum çalışanlarından ihtiyaç duyulması halinde..." deniliyor.

Hastanelerde görevlendirilecek de demiyor. "...İlçe Sağlık Müdürlükleri emrine personel görevlendirilmesine,..." deniliyor.

Kocaeli İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararları 2020-16 aşağıdaki gibidir.

01.04.2020
Karar No: 2020 / 16
Karar Tarihi: 01.04.2020

Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip Coronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle can kaybı ve vaka sayısı artmaya devam etmektedir.
Devletimiz tüm kurumları ile bu salgının yayılmasını ve vatandaşlarımızın hayatlarını tehdit etmesini engellemek için umuma açık yerlerin faaliyetlerinin durdurulması başta olmak üzere birçok tedbir almakta, bu kapsamda uyulması gereken kuralları belirleyerek vatandaşlarımızla paylaşmaktadır.

GÜNDEM:
Sayın Valimiz Hüseyin AKSOY Başkanlığında, 28.03.2020 Cumartesi saat 15.00’de gerçekleştirilen Kocaeli İli 2020 /1 Pandemi İl Koordinasyon Kurulu toplantısında alınan “İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülen saha izlem çalışmalarında diğer kamu kurum ve kuruluş personellerinden de destek sağlanmasının tavsiye edilmesi” kararı, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 26. maddesine istinaden, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca gerçekleştirilen olağanüstü görüşmede değerlendirilerek aşağıdaki kararlar alınmıştır;

KARARLAR:
1-
Yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle kamu düzeni ve güvenliğinin olağan hayatı etkileyecek şekilde kesintiye uğraması, vatandaşlarımızın olumsuzluklardan büyük oranda muzdarip olması, yaşanmakta olan salgının yayılımının önlenmesi, olumsuz etkilenmenin en az seviyeye indirilmesi amacıyla 1593 sayılı Umumi Hıfzısıhha Kanununun 27. ve 72. maddeleri ile 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi gereğince Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tavsiyelerine uygun olarak alınan tedbirlerin uygulanabilirliğini artırarak istenilen hedefe ulaşılması, ülke olarak içinden geçtiğimiz sürecin hassasiyeti ve önemi, vatandaşlarımıza sunulan hizmetin devamlılığı, kalitesi, yeni tip coronavirüs (Covid-19) enfeksiyonunun hızlı ve etkin kontrolü için, İlçe Sağlık Müdürlüklerince yürütülen filyasyon ve saha çalışmalarrında, ilgili görevi ifasına engel herhangi bir kronik hastalığı bulunmayan, başta öğretmenler ve imamlar olmak üzere diğer kurum çalışanlarından ihtiyaç duyulması halinde Kaymakamlıklar tarafından İlçe Sağlık Müdürlükleri emrine personel görevlendirilmesine,

2- Konu ile ilgili tedbirlere ilişkin yapılacak uygulamalarda, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve diğer mevzuat hükümleri çerçevesinde, zaman, yer ve sayının Kaymakamlıklarca belirlenmesine,

Oy birliği ile karar verildi.

Siteye erişim tarihi: 04.04.2020
KAYNAK: Kocaeli İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararları 2020-16

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059

Hocam mantık olarak baktımı güzel mantıklı konuşuyorsunuz ama uygulamada bu dediğin olmaz... ( Savaş hali veya ektran uzun süreli bir durum olmadıkça asker ve güvenlik gücü sayımız baya yüksek bu işin üstesinden gelir. )

1.si Asker polis jandarma İçişleri bakanlığına ve Valiliklere bağlı olduğuna yönlendirilmeleri kolay hemen emir yazısı yazması çok kolay. Ayrıca yerleri yurtları binaları belli organize olmaları çok kolay. Bir telsiz ile 1 kamyon insan yığarsın istediğiniz yere. Ayrıca en önemlisi askeriyede EMİR KOMUTA ZİNCİRİ vardır. Asker bir üst rübesi geldimi ayağa kalkar işler emir komutada gider ama sen bir öğretmene iş versen abi bu nasıl iş ben bunu yapmak zorundamıyım benim yasal olarak bunu yapmam doğrumu sorgularda sorgular veya işi savsaklar yaptırımı yok zorunluluğu yok diye.

Ayrıca görev yükü icabı askerler polisler jandarmalar genelde Erkek olduğu ve aktif spor yapan insanlar olduğu için beden gücüne dayalı günlük işleri onlara yüklerler.
Atıyorum öğretmenlere ne iş yaptıracan nasıl organize edecen ? Sokağa çıkmayın dedikçe adamı okulu Avrupa yakasasında kendisi Asya yakasında oturanlar var. Gelmesi gitmesi iş yaptırması bence kısa vadede çok zor.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Asker ve polisin işi benim açımdan sadece suça karışanları paketleyip adalet karşısına çıkarmak değildir. Kamu düzenini sağlamak ve bunun için sahada aktif görev yapmakta buna dahil diye düşünüyorum. Bahsettiğiniz hizmetlerde benim açımdan bu kapsama giriyor ve böyle değerlendiriyorum, siz öyle düşünmeyebilirsiniz tabii ki. Ayrıca şu dönemde ne kadar az insan sahada olursa o kadar iyi. Birde sırf bir iş yapsınlar diye öğretmenleri, imamları vs ortaya atmanın bir alemi yok bence.
Siz asker polis sadece karakolda, olay yeri incelemede vs. çalışıyor olay olunca adli işlem yapıyor sanıyorsunuz galiba.

Hiçbir işi olmasa bile bulundukları binayı koruyor, istihbarat topluyor, yollarda kontrol noktası kuruyor, sokağa çıkama yasağının uygulanmasını sağlıyor ve her zaman tehditlere hazır olarak bulunması gerekiyor.
Siz diyorsunuz ki bunların işi ne çalışsınlar.
Öteki adam da evinde yatıp aynı maaşı almaya devam etsin. Adalet böyle mi?
Sadece öğretmen ve imamlar değil, boşta olan tüm memurları alakadar ediyor.

The Commander

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Siz asker polis sadece karakolda, olay yeri incelemede vs. çalışıyor olay olunca adli işlem yapıyor sanıyorsunuz galiba.

Hiçbir işi olmasa bile bulundukları binayı koruyor, istihbarat topluyor, yollarda kontrol noktası kuruyor, sokağa çıkama yasağının uygulanmasını sağlıyor ve her zaman tehditlere hazır olarak bulunması gerekiyor.
Öteki adam da evinde yatıp aynı maaşı almaya devam etsin. Adalet böyle mi?
Sadece öğretmen ve imamlar değil, boşta olan tüm memurları alakadar ediyor.
Siz benim demek istediğimi ya anlamadınız ya da anlamak istemiyorsunuz.
Ben böyle bir şey demiyorum beyefendi. Yazdığım fikrim gayet açık, katılmıyorsanız saygı duyuyorum. Asker polisin tek görevinin o olmadığını biliyorum merak etmeyin.

bilexsamet

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,419
Ben böyle bir şey demiyorum beyefendi. Yazdığım fikrim gayet açık, katılmıyorsanız saygı duyuyorum. Asker polisin tek görevinin o olmadığını biliyorum merak etmeyin.
Öyle anlaşılıyor ama.

Türkiye'de olan her olayda polise ve askere kesin bir iş çıkıyor zaten. Sadece koronavirüste değil.

Ne demişler; çalışan daha çok çalışır, yatan daha çok yatar.

ayseyilmaz35

Asistan
Reaksiyon puanı
140
1 nisan 2020 de alınan kocaeli il umumi hıfzıssıhha kurul kararları doğrultusunda kocaelide öğretmen ve imamlara hastane de görevlendirilebilecekleri tebliğ edilmiş.

Şimdi imamlar düşünsün işte...!

birazda onlar çalışsın yani
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kesinlikle en azından insanların yüklerini azaltmış olurlar.
yani azıcık işe yarasınlar yani

Son mesajlar