İlle De Linux Kullanılır Mı?

Bu konuyu okuyanlar

ÜlkücüKurt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Kardeş hem başlangıçta çalışan uygulamalar Ram'i senden habersiz doldurur.
Hem de uzun uzun bilgisayar kullanıp, kapatmadığında Ram'in çok kullanılır.
Bu iki OS'ta da mevcut.

Nedenler bunlar. İşte uzun kullanım ve başlangıç uygulamaları ve hizmetlerinin yoğunluğu. İki işletim sistemin de de durum bu.
İki OS'da da mı? Öncelikle Linux bir OS değil, çekirdek. Dağıtımlara göre değişiyor bu durum. Git Ubuntu için bunu söyle, peki. Ama sen tüm Linux dağıtımlarına bunu söylersen benimle dalga geçtiğini düşünürüm. Hafif bir dağıtım kur, oluyor mu öyle bak bakalım.

iSepuLtura

Öğrenci
Reaksiyon puanı
33
Bana göre Windows iyi. Size göre ise Linux. İstediğimizi kullanıp sevebiliriz. Size mi soracağız?
Sana gidipte linux kullan, windows kullanma demedik sacma sapan iddealar ortaya koyuyorsun linux windows uzerinden yazilmis diyorsun windows kapali kaynak kodlu bir isletim sistemi lutfen daha yazma muhattap olmak istemiyorum seninle.

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Linux'ta Google Chrome yok, saçma sapan tarayıcılar var. Ayrıca, Linux'u Windows üzerinden yazdılar. Başka nasıl yazsınlar?

Windows 1985 yılında çıktı,
Linux ise 1991.
Ahmet bir sus kendini daha fazla rezil etme. Anlamadan, bilmeden sallıyorsun.

7wicuzs.png

Ali998

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Bak dediğin gibi bir şey olsa, bir çok şey tasarlanırken Windows ve macOS yerine GNU/Linux'ta çok tercih edilebilirdi.
Dediğim bir şeyin yanlış olduğunu düşünmüyorum. "Öyle olsa zaten öyle yapılırdı" mentalitesi baştan yanlış bence.
O konuda ne kullanacağım mesela. Blender'ın video editör kısmı çok karmaşık.
KdenLive yetersiz bence. Da Vinci Resolve çalıştıramıyorum. Piviti de bence yetersiz. Bir Power Direct değil. Hele OpenShot, bozuk render yapıyor.
Bu durumda yapılacak 2-3 şey var. Dual Boot yapmak vb.

Ayrıca uygulama ile ilgili bir şey demedim ben orada.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
İki OS'da da mı? Öncelikle Linux bir OS değil, çekirdek. Dağıtımlara göre değişiyor bu durum. Git Ubuntu için bunu söyle, peki. Ama sen tüm Linux dağıtımlarına bunu söylersen benimle dalga geçtiğini düşünürüm. Hafif bir dağıtım kur, oluyor mu öyle bak bakalım.
Hafif dağıtım, hafif önbellekler.
Lakin hafif dağıtımda Chrome kursan da, önbellek kullanımı yine artar.

O zaman gel XP ile kıyaslayalım.
Hafif dağıtım da da bir şey yok XP'de de.
İkisi de bomboş ama bir şeyler kurunca kullanılabiliyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Dediğim bir şeyin yanlış olduğunu düşünmüyorum. "Öyle olsa zaten öyle yapılırdı" mentalitesi baştan yanlış bence.

Bu durumda yapılacak 2-3 şey var. Dual Boot yapmak vb.

Ayrıca uygulama ile ilgili bir şey demedim ben orada.
Sadece oyun için dedin ya...
Windows'un tek iyi yanı oyun değil.

/\-_-/\

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Kurulması zor, sıkıntıları var. En kusursuz olan işletim sistemi Windows'u kullanmalı.
Bu mesaj harbi doğru ben Manjaro kurarken kendi kendine donuyordu. USB de ve sistemde sıkıntı yok. Bu tek değil Xubuntu ve adını hatırlamadığım bir kaç dağıtımda da donma oluyordu. Yükleme tamamlanamıyordu ve eksik işletim sistemi hatası veriyordu.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Bu mesaj harbi doğru ben Manjaro kurarken kendi kendine donuyordu. USB de ve sistemde sıkıntı yok. Bu tek değil Xubuntu ve adını hatırlamadığım bir kaç dağıtımda da donma oluyordu. Yükleme tamamlanamıyordu ve eksik işletim sistemi hatası veriyordu.
Herhangi bir sistem parçası uyumlu değilse, normaldir bu.

Karpuz taşıma gibi düşünün. 6 kişilik ekipte 5 kişi hızlı atıyor ama biri yavaş atarsa, o karpuz gec indirilir yada yüklenir.

Donanım parçaları da böyledir. Bir parçası digerlerine göre iyi degilse veya uyumlu değilse, sistemin dogru çalışmaması normaldir.

/\-_-/\

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Herhangi bir sistem parçası uyumlu değilse, normaldir bu.

Karpuz taşıma gibi düşünün. 6 kişilik ekipte 5 kişi hızlı atıyor ama biri yavaş atarsa, o karpuz gec indirilir yada yüklenir.

Donanım parçaları da böyledir. Bir parçası digerlerine göre iyi degilse veya uyumlu değilse, sistemin dogru çalışmaması normaldir.
Bana garip geldi 4 dağıtımda da aynısı olması ama artık kurmayacağım için sıkıntı yok.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Bana garip geldi 4 dağıtımda da aynısı olması ama artık kurmayacağım için sıkıntı yok.
Dört dağıtımın ortak kullandığı bir seyler bunu yapabilir.

Ornegin kernel aynıdır, tabanları aynıdır, masaüstü ortamları ayni sürümdür.

Bir de Deepin Os dener misin? Kendi teknolojileri ve cok seveceksin.
Belki duzgun çalışır.
Zaten kullandığın zaman, bu Linux degil dersin. O kadar farklı.

Assad Najjar

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,305
Yazılan mesajlardan anladığım kadarıyla halen Linux'un bir işletim sistemi olduğunu zanneden üyeler var.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Yazılan mesajlardan anladığım kadarıyla halen Linux'un bir işletim sistemi olduğunu zanneden üyeler var.
Lafın gelişi olarak denilebilir ama bir dağıtım olmasına rağmen; Elementary Os, Deepin Os bu takıları kullanıyor.

Ama çekirdek üzerine kurulan bir sey, OS olmaz mi zaten?

Assad Najjar

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,305
Lafın gelişi olarak denilebilir ama bir dağıtım olmasına rağmen; Elementary Os, Deepin Os bu takıları kullanıyor.

Ama çekirdek üzerine kurulan bir sey, OS olmaz mi zaten?
Linux bir kerneldir. Bu kerneli kullanan işletim sistemlerine "Linux Dağıtımı" deniyor.

Mesela "New Technolgy" anlamına gelen NT de bir kerneldir ve Microsoft, uzun bir süre Windows'ların yapımında bu kerneli kullandı.

"Uzun bir süre" dedim; çünkü Mayıs 2020 tarihinden itibaren Windows 10 hem NT kernelini hem de Linux kernelini kullanıyor. Yani Windows artık tam olarak NT tabanlı bir sistem değil.

Castaft

Doçent
Reaksiyon puanı
900
Güzelce anlat benim gibi. Öğretirsin işte. Böyle itici bir üslup takınmaya ne gerek var?
Amacının öğrenmek olduğunu düşünüyor musun sence? Saygılı olsa öğrenmek istese öğretirdim ama bu saldırgan ve boş tavırla gelen birine öğretecek bir şey yok bu kafayla nereye kadar gidebilir bir fikrim yok. Öğretmek istiyorsan öğretmeye çalışabilirsin.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Linux bir kerneldir. Bu kerneli kullanan işletim sistemlerine "Linux Dağıtımı" deniyor.

Mesela "New Technolgy" anlamına gelen NT de bir kerneldir ve Microsoft, uzun bir süre Windows'ların yapımında bu kerneli kullandı.

"Uzun bir süre" dedim; çünkü Mayıs 2020 tarihinden itibaren Windows 10 hem NT kernelini hem de Linux kernelini kullanıyor. Yani Windows artık tam olarak NT tabanlı bir sistem değil.
Linux kernel ama GNU/Linux kernel olamaz bence. OS olmuştur artık :D.
Benim kastettiğim her zaman GNU/Linux.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Amacının öğrenmek olduğunu düşünüyor musun sence? Saygılı olsa öğrenmek istese öğretirdim ama bu saldırgan ve boş tavırla gelen birine öğretecek bir şey yok bu kafayla nereye kadar gidebilir bir fikrim yok. Öğretmek istiyorsan öğretmeye çalışabilirsin.
Bence tartışmak istiyor. Daha fazla bilgi almak için de konular açtı zaten.

Herobrine

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,046
Tamam. Kullanılır. Ama Wi-Fi sorunları olabilir.

Herobrine

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,046
Hala Wİ-Fİ sorunları diyorsunuz, daha fazla cevap vermeyin, verdikçe batıyorsunuz çünkü.
Ben kurduğumda Wi-Fi sorunları yaşadım. Hatta 2 Debian tabanlı dağıtımlarda yaşadım. "Batıyorsunuz" gibi laflar kullanmayın.

AlperShal

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,554
E wi-fi sorunları Windows'da da oluyor. Bu dediğiniz sokağa çıkmayın araba çarpabilir demekle aynı şeye geliyor.
Edit: 20 dakikadır sırf bu konu için PP hazırladım. Gifimin dadını çıartabilirsiniz.

Son düzenleme:
  • Beğen
Reactions: DK.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Kanki eski sürümlerde oluyordu.
Ubuntu 18.10'dan sonra olmamaya başladı.
Debian 10'un ilk zamanlarında da oluyordu.

Şimdi pek kalmadı bu sorun.

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Donanımların uyumlu ise hiç bir sorun olmaz.
Anladığım kadarıyla sen bir iki kere yüklemeyi denemişsin ama wifi sorunları yaşamışsın ve bütün sistemlerde de böyle olacak sanıyorsun.
Seninle aynı zihniyetteki insanlar zamanında devrim arabası çalışmadı diye projeyi sonlandırdılar. Umarım anlamışsındır.

404 Not Found

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,864
Linux'ta Google Chrome yok, saçma sapan tarayıcılar var. Ayrıca, Linux'u Windows üzerinden yazdılar. Başka nasıl yazsınlar?

Windows 1985 yılında çıktı,
Linux ise 1991.
Chrome yok mu?
Linux kullandığına emin misin?
Konuda çok alakasız mesajlar var, konuyu açan sadece "İlledelinux nasıl" diye bir soru sormuş.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Driverların çoğu Linux kernel'ı içindedir. "proprietary" driverlar gerektiren wifi kardları çat diye çalışmayabilir. Bu yüzden ekstra driverlar indirirsiniz. Aynı ekran kartı driver'ı indirmeniz gerekmesi gibi.
Aynen ama ekstra sürücü indirmekte çare olmuyor. Hatasız bir sekilde AMD PRO GPu kapalı sürücülerini GNU/Linux kurmama ragmen Da Vinci Resolve çalışmadı :(.

UglyBetty

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
128
Aynen ama ekstra sürücü indirmekte çare olmuyor. Hatasız bir sekilde AMD PRO GPu kapalı sürücülerini GNU/Linux kurmama ragmen Da Vinci Resolve çalışmadı :(.
Kurduğununz tüm paketlerin tam listesini gönder yüksek ihtimal yanlış paketi kurdun. Bak kardeşim amdvlk ile vulkan-radeon her iki paket de bir arada kurulabilmesine rağmen AMD ekram kartlarda öznitelik çakışmasına sebep olduğu için oyunları açmıyor. Bizzat kendim denedim ve Arch topluluğuna bu sorunu da zaten ilettim. Benm şahsi önerim vulkan-radeon ve lib32-vulkan-radeon.

Son düzenleme: