İlle De Linux Kullanılır Mı?

Bu konuyu okuyanlar

Silindi58

Doçent
Reaksiyon puanı
235
Birkaç hafta/ay önce xubuntuya geçmiştim arkadaşlar. Kafama takılan birkaç soru var.

soru 1:Babam telefondaki fotoları yedek almak amaçlı kullanıyor ve ara sıra ets2 (ilk sürüm) giriyor. Linux'uda pek anlamıgor bana patlıyor. Mecburen ikisini bir kurucam.youtubede bi yorumda görmüştüm ikisini bir kurunca daha yavaş çalışır diye. Fakat 2'sini aynı anda çalıştırıyoruz babam windowsu ben linuxu kullanmam harddisk şuanda artıyor(yarısından çoğu boş fazla bile.Merak ettim yavaşlatırmı?

Soru 2:illedelinux swm diye bir versiyon gördüm technopat diye bu site var orada çok daha az harcıyormuş acaba bunu yan yana kurabilirmiyim ve zoom vs inermi xubuntu Windows yüklenirken mecbur silinecek hazır ona geçmemi tavsiye edermisiniz (xubuntuya göre kullanması zormu vs.vs..birde bu 32bit işlemciye yüklenmiyormuş galiba öyle duydum ama (benim işlemci 64 destekliyor ama başka bişey için sordum)

Son düzenleyen moderatör:

Silindi58

Doçent
Reaksiyon puanı
235
Kullanılmamalı. Bu dağıtımlar Wi-Fi alıcısını algılamıyor. İnternet bağlamak için kablolu internet bağlamak gerekiyor. Windows kullanın.
Masaüstü benim ztn kablo daha hızlı oluyo daha iyi
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kurulması zor, sıkıntıları var. En kusursuz olan işletim sistemi Windows'u kullanmalı.
Zor falan değil Gayet kolay.İlk indirdiğim de biraz sıkıntı yaşamıştım oradada girdim net'e nasıl yapılır diye yazdım youtubeden birkaç video izledim gayet kolay şuanda.Size Zor gelmiş olabilir

Birde konu kaymış windowsa Microsoft'a gitmiş ben farklı şeyler soruydum

Genelde kullanmasını beceremeyenler böyle söylüyor. :D
Aynen bence gayet kolay

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Ben Deepin OS, Ubuntu gibi dağıtımları seviyorum. Kendi teknolojileri var. Farklı bir işletim sistemi hissi veriyorlar.

DDLAO

Asistan
Reaksiyon puanı
249
Aşırı saçma cevaplar var ya. Hani bilmiyorsanız susun değil mi? Saçma sapan, bir yerlerinden hata uyduruyorlar. Yahu adam kernel mi yüklüyor ISO'ya? Dümdüz Linux işte, ne ilgisi var Wi-Fi ile? Demek ki taban, donanımınızı algılamıyor. Bilmeden sallamayın artık da boş eleştiriler gelmesin. Kesinlikle kullanılabilir, güzel bir distro. Fakat 500 MB RAM ile kullanışlı olmaz. O yüzden o bilgisayara kurmanızı önermem, daha hafif dağıtımları deneyin.

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Aşırı saçma cevaplar var ya. Hani bilmiyorsanız susun değil mi? Saçma sapan, bir yerlerinden hata uyduruyorlar. Yahu adam kernel mi yüklüyor ISO'ya? Dümdüz Linux işte, ne ilgisi var Wi-Fi ile? Demek ki taban, donanımınızı algılamıyor. Bilmeden sallamayın artık da boş eleştiriler gelmesin. Kesinlikle kullanılabilir, güzel bir distro. Fakat 500 MB RAM ile kullanışlı olmaz. O yüzden o bilgisayara kurmanızı önermem, daha hafif dağıtımları deneyin.
Ubuntu'nun eski sürümlerinde Wi-Fi sorunu oluyordu ya bazen, illedelinux eski bir dağıtımsa, Wi-Fi sorunu olabilir.
Çünkü iki dağıtım da Debian tabanlı.

Silindi58

Doçent
Reaksiyon puanı
235
Tiny core varmış 64mb minimum 128mb önerilen diyor onun kullanımı zormu ve zoom inermi

Ubuntu'nun eski sürümlerinde Wi-Fi sorunu oluyordu ya bazen, illedelinux eski bir dağıtımsa, Wi-Fi sorunu olabilir.
Güncelleme gelmiyormu?

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Tiny core varmış 64mb minimum 128mb önerilen diyor onun kullanımı zormu ve zoom iner mi?
Kardeş eksik paketleri olan bir Linux'a benziyor. Eksik paketleri, el ile derleyerek kursan bile hatalar verebilir.
Zannedersem kurulmaz.
En iyisi Debian'ın son çıkan XFCE dağıtımlarını kur.

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
illedelinux'un düşük sistemler için de dağıtımı var. Bu kısımda sorun yok.

Benim şüphelendiğim kısım ise bu yazılımı yapan kişinin, yani Vedat abinin hapse girmesinden dolayı, belki de hapse girmeden önce de bilgisayar kullanmasını biliyordu ve sanal suçtan hapse girdi fakat böyle bir hikaye ortaya çıktı. Ben bu yazılımda malware olma ihtimalini de düşünüyorum ve kurmaktan kaçınıyorum.

Eğer kendisi bu yorumu okursa kusura bakmasın. İşletim sistemi gerçekten sorunsuz fakat insanların da aklında böyle bir detay takılı kalıyor. Ortam sanal, hiçbir şeye güvenemiyoruz artık.

proHami

Doçent
Reaksiyon puanı
1,302
Yine gelmiş değişik tipler.
Kullanılır bal gibi kullanılır.

Kardeş eksik paketleri olan bir Linux'a benziyor. Eksik paketleri, el ile derleyerek kursan bile hatalar verebilir.
Zannedersem kurulmaz.
En iyisi Debian'ın son çıkan XFCE dağıtımlarını kur.
İlledelinux öyle değil.

Hayır WiFi sorunu olmaz.

Kullanılmamalı. Bu dağıtımlar Wi-Fi alıcısını algılamıyor. İnternet bağlamak için kablolu internet bağlamak gerekiyor. Windows kullanın.
Windows değil İlledelinux veya Fedora kullansın.

Niye windows kullansın canım gül gibi Arch Linux varken.
Sonra Arch Linux WiFi kartını algılamasın.

O zaten GNU/Linux diyor.

Ben Deepin OS, Ubuntu gibi dağıtımları seviyorum. Kendi teknolojileri var. Farklı bir işletim sistemi hissi veriyorlar.
Deepin mi?
GNU’dan hiçbir öğüt almayan Deepin.
Yıkılıştaki Ubuntu.

proHami

Doçent
Reaksiyon puanı
1,302
Kurulması zor, sıkıntıları var. En kusursuz olan işletim sistemi Windows'u kullanmalı.
Windows mu?
Senin bilgilerini alan Windows.

Tiny core varmış 64mb minimum 128mb önerilen diyor onun kullanımı zormu ve zoom inermi

Güncelleme gelmiyormu?
Tiny Core önermem.
İlledelinux OpenBox kurun.
Veya gidin Debian veya Fedora Everything kurun ama hiçbir masaüstü ortamı kurmayın TTY1 ekranından kullanın.

proHami

Doçent
Reaksiyon puanı
1,302
Tabii ki Windows. AMD'li [En iyi sürücü desteği (!)] bilgisayarda ekran kartı driverını, Wi-Fi alıcısını tanımıyor.
wininit.exe kapanınca Mavi Ekran Windows.
Yavaşlık da Windows.
Paralı Windows.
Kaç yıldır tamamen Türkçe olamayan Windows.
Simge paketlerini başka işletim sistemlerinden çalan Windows.
Yenilik almayan kaçak katlı Windows.
Taş devrinden kalma NT kerneline sahip Windows.
Yine de mi Windows?

Son düzenleme:

proHami

Doçent
Reaksiyon puanı
1,302
En güzel arayüz Windows'ta. Linux'u da Windows üzerinden yazdılar.
Emin misin?
Ayrıca Linux yazılırken Windows yoktu. Google bile kendi GNU/Linux dağıtımını yaptı. Kim bilir belki de Microsoft sunucularında *NIX vardır.
Bill Gates bile Android kullanıyor yani *NIX kullanıyor. Gerçi iPhone kullansa yine *NIX kullanmış olacak. Edge için Linux desteği geliyor. Yakında Windows’ta Linux uygulamaları çalışma ihtimali var.
Bu konuya bakar mısın?

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
En güzel arayüz Windows'ta. Linux'u da Windows üzerinden yazdılar.
Linux'u Windows üzerinden yazdıklarını nereden gördün? Zaten Windows açık kaynak kodlu değil. Çekirdeği üzerinden Linux'a geçirilmesinin imkanı yok.

Ayrıca sürücüleri kurmayı beceremeyip GNU/Linux dağıtımlarına laf atanlara aşırı kıl oluyorum.

Reaksiyon puanı
6,424
Emin misin?
Ayrıca Linux yazılırken Windows yoktu. Google bile kendi GNU/Linux dağıtımını yaptı. Kim bilir belki de Microsoft sunucularında *NIX vardır.
Bill Gates bile Android kullanıyor yani *NIX kullanıyor. Gerçi iPhone kullansa yine *NIX kullanmış olacak. Edge için Linux desteği geliyor. Yakında Windows’ta Linux uygulamaları çalışma ihtimali var.
Bu konuya bakar mısın?
Evet dediğin doğruda Windowstaki sadeliği ben linuxta bulamadım oyun larıda bulamadım.

Bu arada linux uygulamalarını Windows üzerinden çalıştırmak mümkün.

UglyBetty

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
128
Emin misin?
Bu konuya bakar mısın?
Bu arada Linux'un ünlü libplot uygulaması Microsoft Store'da...

gnaremoob

Doçent
Reaksiyon puanı
910
Linux'ta Google Chrome yok, saçma sapan tarayıcılar var.
Screenshot_2021-05-16 Google Chrome - Download the Fast, Secure Browser from Google.png

proHami

Doçent
Reaksiyon puanı
1,302
Linux'ta Google Chrome yok, saçma sapan tarayıcılar var. Ayrıca, Linux'u Windows üzerinden yazdılar. Başka nasıl yazsınlar?

Windows 1985 yılında çıktı,
Linux ise 1991.
Saçma sapan mı?
Google Chrome var. Brave var. Vivaldi var.
Senin saçma dediklerin bilgilerimizi satmayan tarayıcılar. Ve sen saçma dedin! Bravo (!)

proHami

Doçent
Reaksiyon puanı
1,302
Chromium? O bir Virüs. Google haricinde hepsi yavaş.
Google bir tarayıcı değil bir kere. Chromium ise candır can.

Terminal diye bir yerden indiriliyormuş. Onun için de 5 saat kod yazmak gerekiyor.
Windows'ta da CMD var.
Kod yazmak gerekmiyor.

Yok .deb bir paket. Tıklıyorsun, şifreni giriyorsun kuruyor.

İleri, ileri de demiyorsun. Sadece tıklıyorsun bir kere.
.deb paketi olmadan terminalden kuruluyor.

UglyBetty

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
128
Yani uygulama konusunu zaten geçtim bu konuda Linux'un üstüne yok da oyun konusunda da anticheat gerektiren oyunlar dışında oynayamadığım oyun yok. Hatta şöyle söyleyeyim anticheat gerektiren oyunları bile single modda oynayabiliyorum.