İlk Uzay Ülkesi Asgardia

IExlusive

Öğrenci
Asgardia Nedir ?


İlk uzay ülkesi olacak olan Asgardia, yönetim örgütlenmesini tamamlarken geçtiğimiz gün Azeri iş adamı Igor Ashurbeyli, uzay ülkesi Asgardia'nın devlet başkanı seçildi. Lgor Ashurbeyli ayrıca Asgardia vatandaşlarının fiziksel olarak Dünya'da yaşayacağını fakat Dünya'nın başka bir ülkesindeymiş gibi olacaklarını ifade etti. Uzay ülkesi başvurularının 100 bini geçmesi halinde "Birleşmiş Milletler"e uzay devleti olarak başvuracaklarını ekledi. Proje araştırmacılarından Ram Jakhu, daha önce uzay ülkesi kurmaya çalışan kimsenin olmadığını söylerken, projenin ilk olduğunu ve küçük yapı halinde başlayarak ileride orada yaşam süren bir millet olmayı başaracaklarını ifade etti.Asgarida Vatandaşlık Ücretini Açıkladı !
Resmi web sitesinden yapılan açıklamaya göre Asgardia Vatandaşlık Kanunun da önemli bir değişikliğe gidildi. Buna göre Asgardia Vatandaşı olmak için artık belirli bir ücret ödemeniz gerekiyor.
Çevrimiçi olarak kurulan ve ilk uzay ülkesi olarak tanımlanan Asgardia’nın Vatandaşlık Kanunun da değişiklikler gerçekleştirildi. Bu değişiklikler neticesinde Asgardia Vatandaşları, vatandaşlık haklarını sürdürebilmek ve Asgardia’nın büyümesine destek olmak için yıllık vatandaşlık ücreti ödemek zorunda kalacaklar.
Asgardia Başkanı, Dr. Igor Ashurbeyli tarafından onaylanan yasaya göre Asgardia vatandaşları yıllık 100 Euro vatandaşlık ücreti ödemek zorunda kalacaklar. Bu ücret, 2018’den 2019’a kadarki dönemde geçerli olacak ve Asgardia Parlementosu’nun gerekli görmesi halinde artırılabilecek.Asgardia vatandaşlığına yeni başvuracak olan kişiler, başvuruyu takip eden 30 gün içerisinde vatandaşlık ücretini ödemek zorunda. Halihazırda Asgardia vatandaşı olan kişiler ise ücretlerini herhangi bir zaman ödeyebilirler. Ayrıca Dr Igor Ashurbeyli, 1 Kasım 2019’a kadar vatandaşlık ücreti ödemeyecek olan ilk 100 bin Asgardia vatandaşını de belirledi.
12 Ekim 2016 ile 1 Ekim 2018 tarihleri arasında Asgardia’nın geliştirilmesi için bağışta bulunan vatandaşlar, 2019 yılına kadar vatandaşlık ücretini ödemekten muaf tutulacaklar. Vatandaşlık ücretini ödemeyi reddedenlerin vatandaşlıkları ve vatandaşlık hakları askıya alınacaktır. Daha detaylı bilgi için aşagıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

 
Üst