İlk Türk Uçağı Vecihi Hürkuş Çıkıyor !

Bu konuyu okuyanlar

evowinds

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, insansız hava aracı Anka'nın deneme uçuşlarını yaptığını, projeleri yurtiçinde yapılan ilk Türk uçağının da h
angardan çıkmak üzere olduğunu söyledi.

Ege Serbest Bölgesi'nde düzenlenen 2. Küresel Havacılık, Uzay ve Offset Konferansı'nın ikinci gün oturumlarına katılan Gönül, ilk Türk uçağının dizaynının tamamen Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tarafından yapıldığını ve uçağın da ilk Türk şehit pilotlarından Vecihi Hürkuş'un ismini taşıyacağını kaydetti.

"Uçak hangardan çıkmak üzere. Bu bir eğitim uçağı, ama önemli olan, bu teknolojinin Türkiye'ye kazandırılmış olması.

Değişik yerlerde de kullanılması mümkün." diyen Gönül, milli tank projesinde de Kara Kuvvetleri Komutanlığı ile bu konuda açılan ihaleyi kazanan Otokar firmasının ortak çalıştığını, bütün çabanın yeni tip ve nesil milli bir tank ortaya çıkarılmasına dönük olduğunu etti.

Bakan, bu projede de prototip yapılması safhasında olunduğunu dile getirdi.
Türk savunma sanayiinin son yıllardaki gelişimine dikkati çeken Bakan Gönül'ün verdiği bilgilere göre, geçen yılın sonunda, toplam 12 milyar doların üzerinde offset taahhüdü alınarak bunun 4,5 milyar dolarlık kısmı gerçekleşti.

10 yılda yaklaşık 8 milyar dolarlık offset taahhüdünden faydalanılacak. Savunma sanayii cirosu 2,3 milyar dolara, ihracat 800 milyon dolara, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçlarının karşılanma oranı yüzde 45'e ulaştı.

Bunun 2011'de yüzde 50'ye ulaşacağını aktaran Gönül, hazır araç ve silah ithalatının yüzde 10'a düştüğünü kaydetti.

Şu anda uçak sanayiinde yalnızca dışarıdan gönderilen F16 montajı değil, Awacs uçağının tamamı yapılıyor. Yeni F16 plusların üretimi ve motoru TEİ'de (Tusaş Motor Sanayii AŞ) ya pılacak.

TUSAŞ ve Aselsan birleşerek helikopterlerin ve uçakların kullandığı bilgisayarları yapıyor.

Türkiye'nin, dahil olduğu F-35 Müşterek Saldırı Uçağı projesi kapsamında üretimini yapacağı parçaların önemli bölümü Ege Serbest Bölgesi'nde kurulacak tesislerden karşılanacak.

Uçağın motor parçaları için Kale Grubu ile Pratt&Whitney ortaklığı, 2012 başında üretime başlayacak. Hollandalı Foker Elmo şirketi F-35 için özel tasarımlı kablo üretecek.

F-35 Projesi için yapılacak yatırımlarda orta vadede bine yakın kişinin istihdam edilebileceği belirtiliyor.

Kaynak

seckyn

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Hayırlı olsun :D (İsmide güzelmiş :D (Bunlarda pilotmu be ben koskaca boingi ankara asfaltına indirdim :D ))

cahid834

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
baskasi yapmis olsaydi vaybe helal olsun diyoruz.ama biz yapinca dalga geciyoruz yukardaki arkadas gibi.adiyamanda gunes enerjisiyle calisan arac trafige cikmis hizmet veriyor haberturk haberin arkasinda ah bicibici leblebici sarkisini caliyor.kafa buluyor.ama bi amerikan savas aracinin tanitimini yaparken bunlar hardrock korkutucu muzikler calardi.yazik bize

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441
Hadi hayırlısı... Güzel gelişmeler bunlar

a.cankaya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
şener şen'in oynadığı vecihi karakteride ismini burdan alıyordu

[video=youtube;NX6dvei2hG0]http://www.youtube.com/watch?v=NX6dvei2hG0[/video]

mendocino

Müdavim
Reaksiyon puanı
80
adamlar aya gitti biz ilk ucagimizi yaptik sonunda..

1ruby1

Müdavim
Reaksiyon puanı
37
baskasi yapmis olsaydi vaybe helal olsun diyoruz.ama biz yapinca dalga geciyoruz yukardaki arkadas gibi.adiyamanda gunes enerjisiyle calisan arac trafige cikmis hizmet veriyor haberturk haberin arkasinda ah bicibici leblebici sarkisini caliyor.kafa buluyor.ama bi amerikan savas aracinin tanitimini yaparken bunlar hardrock korkutucu muzikler calardi.yazik bize

haklısın tabi ama bir yandan da bakıyorum dalga geçilecek haldeyiz.. tamam kendi kendimize geçmemeliyiz ama diğer ülkeler geçerse hak veririm.

yildiz61

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Hayırlı olsun :D (İsmide güzelmiş :D (Bunlarda pilotmu be ben koskaca boingi ankara asfaltına indirdim :D ))

ilk Türk şehit pilotlarından Vecihi Hürkuş'un ismini taşıyacağını kaydetti.

Burayi okudunmuda isimle dalga geciyorsun...
Konulari okumadan yorum yapiyorsun birde Utanmazdan Dalga geciyorsun yapabiliyorsan sen daha iyisini yap derim sana ama sende o kapasite yoktur bile...
Sen Flight simulator oyna bilgisayarinda...Ankara asfaltina Istanbul Asfaltina indir dur.....

vegaturk

Müdavim
Reaksiyon puanı
117
Yanlış hatırlamıyorsam kurtuluş savaşı sırasında iki uçağımız vardı biri hurdalık gibiymiş sonra onun motorunu diğer bozuk uçağa takmışlar bir kaç denemeden sonra Vecihi Hürkuş zorda olsa uçağı uçurabilmiş yunan ordusu üzerinde keşif uçuşlarını başarıyla yapmış ve onun verdiği bilgiler ışığında yunan ordusuna karışı harika taaruz yapmışız.

Sanırım Şu Çılgın Türkler kitabında detaylıca anlatılıyordu...

|BeyabaN|

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
şu dalga geçenleri anlamıyorum, haberi okumadan uçağın ismiyle dalga geçiyorlar, bu ne cahilliktir yaa... sen önce kendi tarihini bi gözden geçir Vecihi Hürkuş kimmiş, neymiş bi bak sonra konuş. herkes alışmış Türkler birşeyler yapıca dalga geçmeye... tabiki burda medyanın rolü çok büyük, herkes medyada ne duyduysa onu anlatıyor içeriğini hiç araştırmıyor medyadakilerde yapılanlarla dalga geçiyor herkesde medyanın izinden gidiyor. çok kötü bir durum.(kusura bakmayın yorumlara biraz sinirlendim de ondan böyle birşeyler yazdım)... bu arada uçağın yapımında emeği geçen herkese çok teşekürler. inşallah ilerde daha iyilerini yaparız.

limerick

Müdavim
Reaksiyon puanı
8

dogru bir tespit.