İlk PC toplamam sizce nasıl olmuş?

Bu konuyu okuyanlar

cenkertaylan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
İlk önce günaydın.Kendime 1 ay sonrası için PC toplayacağım ve şu parçaları seçtim.Çalışırken bi sorun falan olur mu?

Anakart:Asus PRIME B450M-K AMD B450 Soket AM4 Ryzen™ DDR4 4400MHz(O.C) M2 USB3.1

Ekran kartı:SAPPHIRE RADEON™ RX 5500 XT PULSE GDDR6 8GB 128Bit AMD Radeon Ekran Kartı

İşlemci:AMD Ryzen 5 2600 Socket AM4 3.4 GHz 16MB Önbellek 65W İşlemci

RAM:Corsair 8GB (1x8GB) Vengeance Siyah DDR4 3000MHz CL16 Single RAM

SSD:TOSHIBA OCZ 500GB RC500 NVMe M.2
SSD (Okuma 1700MB / Yazma 1600MB)

Kasa:FRISBY FC-8890G COAX 650W 6x120mm RGB FANLI USB 3.0 MidT ATX GAMING KASA

Monitör:Rampage 27" RM-365S 165Hz Freesync Technology +HDR Curved Oyuncu Monitörü

Reaksiyon puanı
144

cenkertaylan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Kasa:

PSU:
Ben RGB kasa istiyorum o üstte belirttiğim kasanın psu da iyiymiş sessizmiş ve benim internetten satın alma gibi bir imkanımda yok ailemde izin vermez
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ve s
Kasa:

PSU:
Ve sana göre kasa ve psu dışındakiler iyi mi?

sahintasli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
SSD için bunu öneririm hocam şu an indirimde ve okuma yazma hızı Toshibadan daha iyi ek olarak eğer bütçen yeterse Rami de 16 GB yapmanı öneririm

cenkertaylan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
SSD için bunu öneririm hocam şu an indirimde ve okuma yazma hızı Toshibadan daha iyi ek olarak eğer bütçen yeterse Rami de 16 GB yapmanı öneririm
Maalesef şuanlık maksimum böyle yapabiliyorum ilerleyen zamanlarda 16 ya yükseltmeyi düşünüyorum

Önerdiğin ssdyede bakıcam teşekkürler

SSD ye baktım fakat vatanda stokta gözükmüyor artık stokta olursa ve pcyi toplarsam ondan alırım

Son düzenleme:

enes.wtp

Asistan
Reaksiyon puanı
772
PSU ve kasa çöp. Sistem o kasa içinde yanar, hava alamaz. PSU'da sessiz olsa bile patladığı zaman sesini duyarsınız. Anakart olarak ise B450M S2H alın, işlemciyi de R5 1600AF yapınız. Vatan'dan almayın, internet üzerinden almak en mantıklısı.

cenkertaylan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
PSU ve kasa çöp. Sistem o kasa içinde yanar, hava alamaz. PSU'da sessiz olsa bile patladığı zaman sesini duyarsınız. Anakart olarak ise B450M S2H alın, işlemciyi de R5 1600AF yapınız. Vatan'dan almayın, internet üzerinden almak en mantıklısı.
Nedenleri yazar mısınız çünkü ilk defa pc topluyorumda neden işlemciyi anakartı kasayı falan değiştirmemi önerdiniz?

Peki bu kasa nasıl RAMPAGE SHAKE 4x120mm RGB Fanlı 600W 80Plus BRONZE MidT ATX GAMING KASA olur mu bu kasa

Reaksiyon puanı
144
Nedenleri yazar mısınız çünkü ilk defa pc topluyorumda neden işlemciyi anakartı kasayı falan değiştirmemi önerdiniz?

Peki bu kasa nasıl RAMPAGE SHAKE 4x120mm RGB Fanlı 600W 80Plus BRONZE MidT ATX GAMING KASA olur mu bu kasa
Rampage, Powerboost, Gamepower gibi markaları almayın. Thermaltake, Zalman, Corsair, Cooler Master, ASUS, MSI gibi markalara yönelin. Kasanın ve PSU'nun nedenini açıklamış zaten arkadaş. Anakart konusunda hem daha ileriye dönük hem de daha stabil çalışıyor. Ve Vatan Türkiye'nin kazıkçı firmalarındandır. Hepsiburada gibi sitelere yönelin.

cenkertaylan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Rampage, Powerboost, Gamepower gibi markaları almayın. Thermaltake, Zalman, Corsair, Cooler Master, ASUS, MSI gibi markalara yönelin. Kasanın ve PSU'nun nedenini açıklamış zaten arkadaş. Anakart konusunda hem daha ileriye dönük hem de daha stabil çalışıyor. Ve Vatan Türkiye'nin kazıkçı firmalarındandır. Hepsiburada gibi sitelere yönelin.
Maalesef Vatandan alıcam çünkü 6800 tl gibi bişi tuttu ben yarısını nakit ödemeyi düşünüyorum yarısınıda taksit yaptırmayı düşünüyorum ve zaten bizim kredi kartımız internet alışverişlerine açık değil ve litmitimizde yüksek değil o kadar dediğin kasaları dikkate alacağım

THERMALTAKE VERSA J23 650W RGB 3x120mm FANLI PENCERELİ MidT ATX OYUNCU KASASI bu iyi mi

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
144
Maalesef Vatandan alıcam çünkü 6800 tl gibi bişi tuttu ben yarısını nakit ödemeyi düşünüyorum yarısınıda taksit yaptırmayı düşünüyorum ve zaten bizim kredi kartımız internet alışverişlerine açık değil ve litmitimizde yüksek değil o kadar dediğin kasaları dikkate alacağım

THERMALTAKE VERSA J23 650W RGB 3x120mm FANLI PENCERELİ MidT ATX OYUNCU KASASI bu iyi mi
Onun hava akışının iyi olduğundan emin değilim. Ön taraf pek belli olmuyor fotoğraflarda. Şuna bakabilirsin:

cenkertaylan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Dediğin işlemcinin testlerine baktım gerçekten çok iyi bir performans veriyor teşekkürler

Onun hava akışının iyi olduğundan emin değilim. Ön taraf pek belli olmuyor fotoğraflarda. Şuna bakabilirsin:
Baktım güzel bütçeme uyarsa bunu tercih edicem gibi

AMD Ryzen 5 1600 AF ile AMD RYZEN 5 1600 farklı mı yoksa aynı mı internete 1600 af yazıyom vatan bilgisayar gözüküyor fakat AMD Ryzen 5 1600 yazıyor tek

Reaksiyon puanı
144
Dediğin işlemcinin testlerine baktım gerçekten çok iyi bir performans veriyor teşekkürler

Baktım güzel bütçeme uyarsa bunu tercih edicem gibi

AMD Ryzen 5 1600 AF ile AMD RYZEN 5 1600 farklı mı yoksa aynı mı internete 1600 af yazıyom vatan bilgisayar gözüküyor fakat AMD Ryzen 5 1600 yazıyor tek
Resmi adı R5 1600. Yeni üretilen 1600 modelleri 12 nm olduğu için büyük bir performans artışı oluyor. Satıcıya sorabilirsiniz.

cenkertaylan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Resmi adı R5 1600. Yeni üretilen 1600 modelleri 12 nm olduğu için büyük bir performans artışı oluyor. Satıcıya sorabilirsiniz.
Bide 3466 mhz bir anakartta işlemciye overclok yapıyoz mesela anakartın 3466 mhz olması ghz ını etkiler mi kısıtlar mı

İşlemciyi AMD Ryzen 5 1600 yaptım fiyat tam 6999.00 oldu istesem yapamazdım

Son sorum bu kasa olur mu bakarsan çok sevinirim CORSAIR iCUE 220T 3x120mm RGB FANLI TEMPER CAMLI MidT ATX SİYAH KASA

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
144

Bide 3466 mhz bir anakartta işlemciye overclok yapıyoz mesela anakartın 3466 mhz olması ghz ını etkiler mi kısıtlar mı

İşlemciyi AMD Ryzen 5 1600 yaptım fiyat tam 6999.00 oldu istesem yapamazdım

Son sorum bu kasa olur mu bakarsan çok sevinirim CORSAIR iCUE 220T 3x120mm RGB FANLI TEMPER CAMLI MidT ATX SİYAH KASA
Kasa güzel fakat kasanın içinde PSU yok. Sadece kasaya bu fiyatı verirsin. Attığım modelde içinde PSU geliyor.

Kubica a.k.a GOD

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
37
8x1 ram yerine 4x2 ram alırsanız bilgisayarınız daha çok performans verebilir

cenkertaylan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
8x1 ram yerine 4x2 ram alırsanız bilgisayarınız daha çok performans verebilir
Olabilir

Ekran kartı fiyatları çok pahalı dolar yavaç yavaş düşüyo 1 ay sonra böyle devam ederse doların düşüşü ekran kartlarında 150 200 lira düşer mi?

cenkertaylan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Kasa olarak TD 500 Mesh seçebilirsiniz şu an stok yok
Güzelniş fakat psu su yok psu ya ekstra para verirsem topladığım pcnin fiyatı 400 tl falan artabilir o kadarada alamam şuanki fiyatın 6751tl gibi bişi dolar düşerse 6400 e kadar geriliyebilir ama şuan seçtiğim kasada iyi gözüküyorTHERMALTAKE VERSA J24 650W 80PLUS RGB 3x120mm FANLI MidT ATX OYUNCU
KASASI teşekkürler yine de

Hafiyye-iAbdülhamid-iSani

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,169
Güzelniş fakat psu su yok psu ya ekstra para verirsem topladığım pcnin fiyatı 400 tl falan artabilir o kadarada alamam şuanki fiyatın 6751tl gibi bişi dolar düşerse 6400 e kadar geriliyebilir ama şuan seçtiğim kasada iyi gözüküyorTHERMALTAKE VERSA J24 650W 80PLUS RGB 3x120mm FANLI MidT ATX OYUNCU
KASASI teşekkürler yine de
Eğer acelen yoksa KDV indirimlerini bekle

cenkertaylan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Eğer acelen yoksa KDV indirimlerini bekle
acelem yok 2 ay sonrasına falan düşünüyom hem o sıra para biriktiririm hem bu sene lgs sınavımda var onda iyi bir okula yerleşmemde gerek o yğzden acelem yok

Kasa güzel fakat kasanın içinde PSU yok. Sadece kasaya bu fiyatı verirsin. Attığım modelde içinde PSU geliyor.
Senin attığın kasadaki psu 650w 80+ iyi mi kalite olarak ve performans olarak internette araştırdım içinde hangi marka psu var diye bulamadımda

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
144
acelem yok 2 ay sonrasına falan düşünüyom hem o sıra para biriktiririm hem bu sene lgs sınavımda var onda iyi bir okula yerleşmemde gerek o yğzden acelem yok

Senin attığın kasadaki psu 650w 80+ iyi mi kalite olarak ve performans olarak internette araştırdım içinde hangi marka psu var diye bulamadımda
Thermaltake marka bir PSU var. Kaliteli bir ürün.

cenkertaylan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Thermaltake marka bir PSU var. Kaliteli bir ürün.
Çok teşekkürler sizide yordum bugün milyon tane soru sordum heyecanlandığım için çünkü olursa ilk defa iyi bir pcm olcaktı ve hiç toplama yapmadığım için meraktan çok soru sprdum iyi günler teşekkürler

cenkertaylan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
İleride 16 GB yapacak arkadaş. 4x2 RAM'i şimdi alsa sonradan elden çıkartması gerekiyor. Eğer bu virüs devam ederse zor satar.
Bişi sorabilirmiyim bunla mı daha iyi fps alırım SAPPHIRE RADEON™ RX 5500 XT PULSE GDDR6 8GB 128Bit AMD Radeon Ekran Kartı yoksa MSI RADEON RX 5500 XT MECH 8GB OC GDDR6 128Bit DX12 AMD Radeon Ekran Kartı

cenkertaylan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
İkisi de aynı seviyede. İstediğini al.
Teşekkürler sormamın sebebi bi vdeoda sapphıre halinin gtx 1060 ekran kartıyla arasında bazı oyunlarda 10 15 fps farkı olduğunu gördüm diğeri overclok özelliğinin olduğuny görünce daha yüksek performansı ve fps olur diye düşünmüştüm teşekkürler

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Çok güzel sistem toplamışsın sadece kasadaki psu belirsiz o yüzden aşağıdaki gibi daha kaliteli markalara yönelirsen kasa konusunda daha iyi olur.
Ram olarak da bunu almanda fayda var daha hızlıdır.

Geri kalan herşey çok iyi hiç bozma derim.

cenkertaylan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
12
Çok güzel sistem toplamışsın sadece kasadaki psu belirsiz o yüzden aşağıdaki gibi daha kaliteli markalara yönelirsen kasa konusunda daha iyi olur.
Ram olarak da bunu almanda fayda var daha hızlıdır.

Geri kalan herşey çok iyi hiç bozma derim.
kasayı THERMALTAKE VERSA J24 650W 80PLUS RGB 3x120mm FANLI MidT ATX OYUNCU KASASI olarak değiştirdim rame bakarım

Son mesajlar