İlk İzlenim?

emelden

Dekan
Hiç kuşkusuz bir insanla ilk karşılaştığımızda tek kelimesi bile bizde kendisi hakında iyi ya da kötü bir izlenim bırakmasına sebep olur .
Belki bir bakış...
Fakat bu izlenim ne kadar doğrudur tartışılır. Normalde çok soğuk olarak bizde iz bırakan biri dakikalar sonra ne kadar sıcak bir insan olduğunu, samimi konuşmalarıyla ya da bakışlarıyla ispatlayabilir. Kıyafetine aldanarak korktuğumuz bir tip olarak karşımıza çıkan biri de aynı şekilde düşündüğümüzü yalanlayabilir.

Sizin ilk izlenim hakkındaki fikirleriniz nelerdir? Ne kadar önemlidir?
 

Hakkı Alkan

Administrator
Yönetici
Admin
ilk izlenim benim için yüzde 95 anlamına geliyor. bu oran, daha sonra da asla değişmiyor.
 
O %5 altın hisse; o %5 bazen yeterli olabiliyor ve ilk izlenimi silebiliyor. Tecrübeyle sabittir. Tabii bu sonraki %5, önceki %95'i de mundar edebilir, o da tecrübeyle sabit. :D
 

Kriptograf

Profesör
İsterse %99 luk bir orana sahip olsun kanılar sonuçta yanılma payı gerçekleştiği zaman yani istisna olduğu zaman bu denge tam tersine dönüyor.%99 luk kısım %0 %1 lik dilim %100 e ulaşıveriyor.% olasılık hesaplarının çelişkilerini attıktan sonra.

İlk izlenim hep görmek gibi algılanmamalı aslında ilk his önemli olan,duyuların hepsinin bir aynı kanıda buluşması gerekir kulaklar duyduklarından memnun fakat görüntü hoş değilse ilk izlenim sekteye uğramış demektir,tahmin muhtemelen yanlış çıkacaktır.
Dezavantajdır ilk izlenim yapmak,hep doğru tahmin imkansızdır tabiki o yüzden ön yargılar bazen kişiyi tanımaya engel olabilir.Siz adama bu adamın ağzı biraz bozuk bu adamın içide bozuktur böyle şeklinde bir tavır ile yaklaşırsanız,bakarsanız(ilk gördüğünüz kişiye daha sonraki görüşlerinizde bakacağınız yeri belirlersiniz ilk izlenim ile)ondan sonra hep öyle düşünülür yaptığı hareketler söyledikleri sözler sizi kendi düşüncenizi onaylatacak yer arattırır hep.Bunu bunun için yapmıştır gibisinden düşünceler dolanır durur kafada.

Tavsiyem ve imkansız olan ilk görüşe fazla güvenmemek alınan koku,görülen durum,duyulan ses ve hissedilen duygu aynı şeyi söylemediği sürece.Yoksa ilk izlenimin ayrı bir algılama organı yok.
 

emelden

Dekan
Kriptograf, tabi ki yanıltabilir. Ama bizim toplumumuzda öyle bir ön yargı var ki... bu tabularda kolay kolay yıkılmayacak gibi.
 

Hakkı Alkan

Administrator
Yönetici
Admin
yani birisinden huylandıysan bunun bir nedeni mutlaka vardır demek istiyorum.

burada şu ayrıma gidiliyor. günahıyla sevabıyla mı kabul etmek yoksa notu verip adrese paketlemek mi gerek?

ben ikinci yolu tercih ederek hayata huzur ile bakanlardanım :D
 

Kriptograf

Profesör
Birisinden huylanmamızın nedeni bazende bizim huylu olmamız olabilir mi.Ya biz yanlış bakıyorsak kişiye ya farklı yorumluyorsak olayları,kötüye yoruyorsak olguları.
Nabıza göre şerbet diyenlerdenim bende :) direk olarak bağlantısı olmasada konuyla varıp varacağı yer orası olacak.
 

emelden

Dekan
İlk izleniminiz kötü olup sonradan iyi anlaştığınız kişiler oldu mu peki? Ki bir çok kişinin olmuştur diye düşünüyorum.
 

Kriptograf

Profesör
Tabiki olmuştur çünkü kimse herkes hakkında doğru tahminler yapamaz.İnsanlar zaten her durumda farklı tavır sergiliyorlar.Aynı durumlarda farklı insanlar farklı davranışlar gösterebiliyorlar.Hatta aynı insan aynı olayla 2. kez karşılaşması durumunda bile farklı tepki verebiliyor.
O yüzden ilk izlenim,ön yargı olmadığı sürece,örülmüş duvar olmadığı sürece işe yarayabilir.Ortada genişletilebilecek bir çember varsa zaten ilk izlenimin kötü yanı kalmaz bence tamamen karşıdakini tanımaya yönelik iyi niyetli çaba olur.
 

Son mesajlar

Üst