İlk çeyrekte Apple’ın dokuz katı büyüdü

Bu konuyu okuyanlar

aloisnebel

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Apple, 2013’ün ilk çeyreğinde 10 yıl sonra ilk kez karında düşüş yaşarken, en büyük rakibi Samsung rakamlarda yükselmeye devam ediyor. Satış rakamları, akıllı telefon sektöründe Güney Koreli şirketin ilk çeyrekte Apple’ın neredeyse iki katına ulaştığını gösterirken, büyüme oranında Samsung rakibini dokuza katladı.

130430galaxyy.hlarge.jpg

Samsung, akıllı telefon ve tablet cihazlarda fazla model sayısıyle Apple’a karşı iyi bir strateji seçmiş görünüyor. Apple, 10 yılın ardından bir mali dönemde karlarında düşüş yaşarken, Samsung 2013’ün ilk çeyreğinde net karını yüzde 42 artırarak 6.5 milyar dolara yükseltti.

Wired sitesinin haberine göre, Samsung’un mobil planlama birimi başkan yardımcısı Hyun Joon Kim, özellikle Galaxy Note 2 ve Galaxy S3’ün satışa sunuldukları mali dönemlerde önemli bir başarı elde ettiğini belirtti.

Strategy Analytics araştırma şirketinin yetkilisi Neil Mawston da, ‘Samsung’un ilk çeyrekte Apple’ın yaklaşık iki katı akıllı telefon sattığını ve dokuz katı büyüme gösterdiğini’ belirtti.

‘UCUZ DEĞİL ÇEŞİTLİ OLMALI’

Juniper Analytics şirketi, Samsung’un ilk çeyrekte 68 milyon telefon sattığını, bu rakamın dünya genelinde satılan 200 milyon telefonun yüzde 34’üne denk geldiğini belirtti. Apple’ın ilk üç ay içindeki iPhone satışları ise 37 milyonda kaldı.

Samsung, hafta sonunda ABD’de satışa sunulacak Galaxy S4 ile yakaladığı rekabet gücünü daha da artırmayı planlıyor.

Apple’ın ise gelişmekte olan piyasalardaki tüketicileri gözüne kestirerek ‘ucuz iPhone’ üreteceği veya ekran büyüklüğünü artıracağı düşünülüyor. Apple’ın düşük maliyetli iPhone stratejisinin arkasında, iPad Mini ile büyük başarı yakalamasının yattığı öne sürülüyor

Wired, Samsung’un geniş ürün yelpazesine karşı mücadele veren Apple’ın stratejisini gözden geçirmesi gerekebileceğini ve rakibi gibi çeşitliliğe gitmesinin mantıklı olacağını savundu.

KAYNAK

leonfrt

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Beter olsun git gide çürüyecek elma :)

fk555897

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Samsung baya bir gelişme kat etti. En çok da tablet segmentinde ama telefonlarını pek sevmiyorum. Tabletlerini ve telefonlarını çok gelişmiş yapıyor. Tablette Android işletim sistemi iyi ama telefonlarda Android işletim sistemi bana çok karışık geliyor. Benim için tablette Samsung, telefonda Apple.

pilger

Doçent
Reaksiyon puanı
11
Sadece tablet ve telefon acisindan bakarsak 2g 3g 3gs 4 4s ve 5 birde ipadler fakat samsungun 50ye yakin veya gecik tablet ve telefonu var butun sirketlerden fazla satmasi gayet ve tabi normal cunku insanlar sadece s3 note almiyor samsung orta ve alt segment bir suru cihaz satiyor fakat applenin en ucuz tableti 800kusurluk mini en ucuz telefonu 700kusurluk 3gs ama oda guncel degil..

hamza5806

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
Sadece tablet ve telefon acisindan bakarsak 2g 3g 3gs 4 4s ve 5 birde ipadler fakat samsungun 50ye yakin veya gecik tablet ve telefonu var butun sirketlerden fazla satmasi gayet ve tabi normal cunku insanlar sadece s3 note almiyor samsung orta ve alt segment bir suru cihaz satiyor fakat applenin en ucuz tableti 800kusurluk mini en ucuz telefonu 700kusurluk 3gs ama oda guncel degil..
Bence ucuz satmamak bir bahane olamaz madem oyle uygun fiyatli cihaarda cikarmali ve bunu yapmadigi surece katlanmayi hak ediyor

pilger

Doçent
Reaksiyon puanı
11
Hocam kesinlikle bahane degil bahsettigimde o zaten aradaki fark satis stratejisinin getirisi

drjacob

Müdavim
Reaksiyon puanı
688
Elma artık çürümeye yüz tuttu ios 7 ve iphone 5s de işe yaramazsa şuan ki nokıa konumuna gelir