İkra oku

Bu konuyu okuyanlar

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
Kitabı beğenerek okudum ancak kitapta yeteri kadar vurucu sahne etkili bir dram bulamadım ancak yaşar kemalin anlatımı genede güzeldi kitabı beğendim ancak kitapta dram yada hüzün bulamadım belkide yazarın amacı bize köy yaşantısını anlatmaktır

Gelelim kitabın konusuna kitabın konusu evrensel bir konu ermişlik dervişliktir peki ermiş kime denir bizim için anlamı nedir mevlana gazali biruni tirmizi bunlar ermiş olabilirmi bunu pek bilmiyorum ama islam kaynaklarında yunus mevlana bediüzzaman gazali alim olarak geçerler ve saygıdeğer insanlardır ama alimler Allahın yolunda birer basamak ve klavuzdur islamda 3 kaynak vardır ve ben kendimi bunlara bağımlı hissediyorum insanlarında biz onlara saygı gösterdiğimiz takdirde onlarında bize saygı göstermesini bekliyorum yani saygının karşılıklı olduğunu düşünüyorum

Evet islamiyet şeyhler tarikatlar dini değildir islamın 2 ana kaynağı vardır ve en temel 1. Kaynak kuraandır insanlar için okunması ve ona göre davranılması esastır farzdır 2.Kaynak hadislerimizdir ancak zamanla sahih olmayan uydurma ve sahte hadisler ortaya çıkartılmıştır bir hadisin gerçek olup olmaması ancak kuraana uygunluk ile ölçülür ve bir hadis kuraan ve ayete dayanmak mecburiyetindedir eğer dayanmıyorsa hükmü yoktur sahtedir gelelim islamın 3. Kaynağına 3.Kaynak ise yol gösterici ve rehberlerdir bunlar bize yol gösteren dini bütün insanlardır ama teslimiyet sadece ve sadece Allaha ve peygamberinedir din büyüklerinin söyledikleri tartışılabilir üzerinde düşünülebilir ama gene en büyük ölçümüz kuraandır ayetlere göre değerlendirme yapılır yani evet türk kültüründe medrese vardır islamda cemaatleşme vardır bunun en büyük dar-ül erkamdır insanlar burada toplanıp dini sohbetler eder ve de kuraan okurlardı yani cemaatin en büyük özelliği Allah yoluna kul olmaları ve insana Allahı anlatmaları hayra vesile olmalarıdır eğer bir cemaat bize Allahı anlatmıyor o evden din kokusu yerine dünyalık dediğimiz yemek ve para yayılıyorsa maneviyat yokoluyor maddiyat varoluyorsa yazıklar olsun ki orası bir cemaat değil ancak pislikhanedir ve de bir çöp kadar değeri yoktur

Evet kitap okumak üzerimize farzdır her farz bir ibadet hükmündedir kitaplar bize düşünmeyi öğretir düşünmekte bir farzdır o da ibadet sayılır kendi kanaatimce yalnız her okunan kitap bir kişisel gelişim kitabı gibi okunmalı altı çizilmeli bizi iyiye güzele ulaştırmalı yani helal daire çok büyüktür ve bütün iyilikler güzellikler içindedir yani benim güzel kardeşim dinin ne olur düşüncen ne olursa olsun sadece iyilik güzellik işle ki Allah her daim seninle olsun zaten iyilik güzellik doğruluk dürüstlük ister hıristiyan yahudi yada müslüman olsun tüm insanları kapsar yani ister ateist ol ister lgbtli iyilik ve güzel iş işliyorsan bu güzel amel işliyorsun demektir evet kusurların vardır hataların vardır ama hangimiz kusursuzuz ki ne diyelim Allah kusurlarımızı affetsin hayırlı amel işlemeyi nasip etsin

Evet değerli kardeşim dostoyevski tolstoy yaşar kemal aziz nesin nazım hikmet okuduğum saygı duyduğum insanlardır rahmet ve saygı ile anıyorum ancak bediüzzaman yunus emre necip fazıl mevlana gazali yedi güzel adam bunlarda saygı duyulması gereken yazarlardır unutmayalım ki islam edebiyatı divan edebiyatı tasavvuf bizim kendi manevi değerlerimiz ve kültürümüzdür ve şu da bir gerçektir ki bugün türkün en önemli özelliği imanlı olmasıdır onun için kısaca bütün kitapları okuyalım tartışalım cümlenin altını çizelim uzun uzun düşünelim yanlışa değil doğru ve iyiye doğru hareket edelim belki her düşünce yi sevemeyebiliriz ama kim bize saygı duyarsa bizde ona saygı duyalım

Evet dünya edebiyatı türk edebiyatı tasavvuf ve divan edebiyatı islam türk ve dünya felsefesi her kitap değerlidir okumak sahip çıkmak ve düşünmek gerekir yani ikra yaratan rabbinin adıyla oku ve okumak en büyük farz ve ibadettir

Bir an yazımın hiç bitmeyeceğini sandım okuyan ve yayınlayan herkese teşekkürler ve saygılar sizi seviyorum sosyal medya watsap face 1k hepinize teşekkürler saygılar