İki ayrı pc de tek hdd?

Bu konuyu okuyanlar

pcibo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba,
Amacım ev ile iş arasında usb bellekle dosya taşıyıp durmaktan,
ve daha da önemlisi hangisi son düzelttiğimdi /yenisiydi diye aynı isimli iki dosyayla uğraşıp birini silip durmaktan kurtulmak.

İşyerindeki kurumun verdiği masaüstü pc (yerli markalı) intel E5200 3.GHz, ben RAMi 3GB’a yükselttim ve PCI yuvasına (Nvidia)1GB kendi hafızası olan bir ekran kartı taktım, hdd:140GB (NTFS) tek hdd iki partisyon var (C,D). MS-WinXP-Pro TR SP3, MS-office2003 yüklü. USB3.0 ve esata yok

Evdeki kendi laptopım ACER Aspire 5314G, intel T25XX, 2.0Ghz, 3GB RAM, hdd:120GB tek hdd iki partisyon var (C;D). vista ile gelmişti kaldırdım MS-XP-Pro TR SP3 ve MS-office2003 yüklü.

2.5 inch harici bir hdd alsam, bunu ev ile iş arasında taşısam,
iki bilgisayarda da tek dosya ile çalışsam,
dosyaları kaydederken otomatik olarak bu hddyi seçse, el ile kayıt yeri seçmesem,
(her seferinde senkronize etme ve dosya güncelleme ile uğraşmasam)

iki bilgisayarın kendi hddlerini de backup olarak kullansam.
yani OS bir hdd’de, dosyalar diğer (harici) hdd’de olacak.

araştırmalarım sonucu aklıma gelenler:

1-) Bunu “belgelerim (mydocuments)” klasörünü harici hddye taşıyarak yapabildiklerini okudum internette. Bir yerde de documents and setting altındaki user klasörlerini sağ tuşla taşıdıklarını yazmışlar ama bendekilere sağ tıklayınca bunun için bir seçenek bulamadım.

Ben iki bilgisayarda da yönetici hesabını kullanıyorum, bazen geçici olarak user hesabı gerekiyor, user da dosyalarını yerleşik hddye/kendi usb-memorisine kaydeder, giderkende usb-memorisini alır gider.

2-) tek bir xp yi bootable harici hdd ye kurayım diye düşündüm, ama iki makinanın donanımı farklı, sürücüleri farklı bu sorun olur herhalde?.

3-) Sonra bir harici hddyi raid1 olarak kurayım (software ile olucak, ayrıca raid kartı almayı düşünmüyorum) bu mirror olsun, yerleşik OS yüklü hddlerde asıl/orijinal olsun dedim, bu sayede 3 hdd de dosyalarım hep tek ve güncel olacak, hariciyi ofiste unutsam bile çok fazla bir kaybım olmayacak. Bu alternatif için aklıma gelen soru işareti ise:
acaba raid1 de harici hddyi iki makine arasında gezdirince sorun çıkarmı?
Laptopta soft-raid işlemciyi çok kasıp yavaşlama yaşatırmı?
2 raid kartı 2 kat masraf, hadi masaüstüne kart aldım, laptop ne olacak? tek exprescard yuvasına esata takacağım.

Harici hddyi iletişim hızlı olsun diye esata kablosu ile iki pcye bağlamayı düşündüm. (usb3.0 da olabilirdi, üstelik usb3 harici hdd bulmak daha kolay, ancak bu durumda laptopunki ile birlikte masa üstüne de usb3 portu takmak için ayrı bir masraf yapmak gerekecek, her nekadar usb3 hızlı olsada iki uç arasında data dönüşümü olacağından biraz kayıp yaşanacak)
Bu planlar için:
--masa üstünün ana kartından bir sata kablosunu (slave olarak) dışarıya uzatmayı
--Laptopta ise exprescard ile esata girişi eklemeyi düşünüyorum (uzak doğu mağazalarında 10-20usd arası)

Alınacaklar: ESATA çıkışlı hariciHDD (320-500GB) 130-160TL, SATA uzatma kablosu (bir ucu SATA diğer ucu ESATA) 3-10TL, Kılıflı harici ESATA kablosu 5-12TL, exprescard-ESATA girişi 17-23TL, (raid kartı??). Toplam maliyet 150-200TL (Uzakdoğu internetten alım ile).

ESATA konnektör ucu olan, 16-64GB arası, memory-stick de var ama 16GBlığı 80TL civarı, yazma hızıda hdd-ESATA kadar yok, 20MB/sn yazma-30MB/sn okuma yapıyor.

Bu hedefe ulaşmak için yukarıda anlattıklarım doğru bir yol mudur?
Sizlerin öneri ve tavsiyeleri nelerdir?

(alakası yok ama (format tipi seçimi belki): eski dönemlerde kullandığım DOS komutlarının dışında linux, unix, compiler/programlama vs tecrübem yok, iş için mecburen masa üstüne bu ara virtual machine ile science-linux, biolinux, pcBSD vb denemeyide düşünüyorum)

pcibo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Üstadlar baya bir konuyu okuyan olmuş ama öneri/cevap yazan olmadı, konumu yanlış yerde? üyeciklere sıramı geç gelir adet/usül nasıldır? yoğunluktanmıdır?

POWER

Müdavim
Reaksiyon puanı
161
Şimdi ben de konuya baktım ama sağlam bir fikrim olmadığı için yazmadan çıkacaktım ki sitemini gördüm. Yani diğerleri de benim gibi düşünmüş olamaz mı? Yani fikir beyan etmek kolay ama tam bilmeden de yardım etmeye çalışmak riskli olabilir diye düşünüyorum. Umarım bilen çıkar.

YellowRed

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
hocam senin de dediğin gibi 2 makinanın donanımı farklı. aynı hdd deki işletim sistemi olmaz. mesele belgeler ise işyerindeki belgeleri tek bir klasöre kaydedip günlük olarak flashbellek gibi bir ortama atıp eve getirmek en mantıklı çözüm gibi.

bir diğer seçenek de, işyerindeki bilgisayarı açık bırakıp, evden internet aracılığı ile işyerindeki pcye bağlanarak dosyaları evdeki sisteme aktarmak olabilir. ancak elektrik-internet kesintisi gibi durumarda işe yaramaz.

agkorkmaz

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşım bu kadar uzun yazmana gerek yok çoğu kişi başlığı merak edip sadece bakıp çıkıyor.
Senin sorununa gelince Harici bir HDD alırsın her iki pc'yede file synchronization programı kurarsın ayarları yaptığın zaman hangi pc'ye takarsan harici hdd ondaki güncel dosyayı diğeri ile değiştirir.

tsakalli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
işletim sistemi kurmana gerek yok bence taşına bilir hdd bir klosor yarat ve her iki bilgisayarının desktopna bunu shortcut yarat böylece shortcut açarkende hdd takılıysa bilgilerin tek bir yerde olur arada birde sabit bil. yedek alırsın olur biter

pcibo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ağkorkmaz mesajın uzunluğu konusunda haklısın, o yazdıklarım boşuna önerilmesin diye ben baştan yazayım diye dşünmüştüm.

tsakallı'nın masaüstüne kısayol önerisi pratrik geldi bana

önerilerinize teşekkür ederim.

Mirack1907

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
57
Bulut sistem kullan :) Skydrive veya TTNET hizmeti olan Netdisk. Dropbox da buna çözüm.

Örneğin Dropbox;

http://www.dropbox.com/ üye olduktan sonra bir hesabın oluyor dosyalarını bu sistem üzerinden çalışıp kayıt ediyorsun. İstediğin her yerden internet aracılığı ile bu dosyaya ulaşabiliyorsun. Cep telefonundan, Notebook'dan, Masaüstünden yeter ki internetin olsun.

pcibo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar iş geldi uygulamaya ,ben kendim bir harici hdd toplamaya karar verdim, çünkü:
1-) 2.5" hazırların hemen hepsi 5400rpm ve 8MB cache sahip.
2-) hem esata hem usb3ü aynı üründe bulmak zor, yada çook pahalı.

birarada olmasını aradığım özellikler:
1-) 2.5"
2-)7200rpm, cache:min16MB, kapasite:500-750GB,
3-) hem esata, hem usb3, (hemde yuvarlak soketli 5v girişi, bunu bende ekleyebilirim aslında)

2.5 hddyi buldum, bu OK.

Ancak yurt içinde 2.5" usb3 ve esatalı kutular 80TLden başlıyor.

bu noktada önerisi olan arkadaşlar yazarsa sevinirim

(bir tane usb3 kutu alıp buna esata ekleyebilirim ama kutuya dremelile yuva açmak ve satanın data soketinden paralel çıkış almak gerekecek.)

ağkorkmaz kardeşim yine lafı biraz uzattım ama...

Mirack1907

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
57
arkadaşlar iş geldi uygulamaya ,ben kendim bir harici hdd toplamaya karar verdim, çünkü:
1-) 2.5" hazırların hemen hepsi 5400rpm ve 8MB cache sahip.
2-) hem esata hem usb3ü aynı üründe bulmak zor, yada çook pahalı.

birarada olmasını aradığım özellikler:
1-) 2.5"
2-)7200rpm, cache:min16MB, kapasite:500-750GB,
3-) hem esata, hem usb3, (hemde yuvarlak soketli 5v girişi, bunu bende ekleyebilirim aslında)

2.5 hddyi buldum, bu OK.

Ancak yurt içinde 2.5" usb3 ve esatalı kutular 80TLden başlıyor.

bu noktada önerisi olan arkadaşlar yazarsa sevinirim

(bir tane usb3 kutu alıp buna esata ekleyebilirim ama kutuya dremelile yuva açmak ve satanın data soketinden paralel çıkış almak gerekecek.)

ağkorkmaz kardeşim yine lafı biraz uzattım ama...

Bulut sistemle işini kolaylaştırmak varken bu şekilde olması uzun yol.

Fiyat aralığını söylersen ona göre parça tavsiyesi yapabiliriz.

pcibo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
MirAge24, ttnet ve diper bulutlardan haberim olmamıştı teşekkür ederim. Ülkemizde malum stabilite beklenildiği seviyede değil, kesintiler, hat yavaşlığı vs derken bu bana işkence olur, ben hem canıtez birisi hemde yapması gereken birden fazla konusu olan birisi olarak şimdilik fiziksel olarak yanımda olan bir sistemi tercih etmek durumundayım.

---------- Post added at 14:38 ---------- Previous post was at 14:29 ----------

--hddnin kendisi için 100-135TL, 1 adet

--kutu için 35TL (bilemedin 40TL) 1 adet

--bir ucu sata diğer ucu esata 50cm kablo (sata150 benzeri), iki adet

--bir ucu sata bir ucu esata, bu esata ucu kasaya/bracket vs vidalamaya uygun 2 vida delikli olacak, 2 adet,

--birucu usb diğer ucu yuvarlak -adaptör tipi 5v besleme kablosu, 2 adet.

--pcmci express card üstünde bir adet usb3 bir adet esata çıkşı veriyor (bunu sadece uzak doğu pazarında buldum internetten, 1 adet, 35usd (kargo dahil)

archim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bence önce kendiniz şu soruyu da sormalısınız. bu kadar uğraşmanıza deyecek kadar hızlı olmasına ihtiyacınız varmı? gerçekten çok büyük dosyalarla çalışmıyorsanız usb 2.0 bağlantısı işinizi görebilir. Genelde HD sadece dosyayı açarken ve işiniz bittiğinde kapatırken gerekecek. Kısayol fikri en mantıklısı görünüyor fakat yine de bir senkronizasyon programı kullanarak her defasında yedeklemek mantıklı olur. Çünkü taşınabilir bir disk her zaman (çalınma, düşürme, arıza vb..) risk altındadır.

turgutreisfb

Müdavim
Reaksiyon puanı
37
mali olarak ne derece mümkündür, iş yerininin böyle bir imkan sağlama olanağı varmıdır yokmudur bilmiyorum ama bence en pratik çözüm iş yerinde ve de evde aynı bilgisayarı kullanman bilgisayarı işe gider gelirken götürmen

pcibo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yutiçinden seagate 7200rpm,16mb, 500gb hdd 135tl aldım.

DXten usb3 ve esatalı, kutu, bilimumsata-esata-usb3 kabloları, masaüstü için esata bracketi, notebook için bir pcmci kart (hem esata hem usb3 aynı kartta) siparişi verdim.

hdd hemen geldi, şimdi 6-7 gün honkongtan gelecek paketi bekliyorum.

ilk etapta masa üstüne kısa yolla kullanmayı düşünüyorum.
her ikipcdede mobilin yedeği olacak.
notebook zaten kendimin var, kendimin olması daha mantıklı birşey başına gelince kuruma bunu izah edip bedelini karşılamak daha hem daha zor, hem hergün notebook taşımakta bir süre sonra yormuştu.