İhraç edilen memur geri dönebilir mi?

Bu konuyu okuyanlar

mazruf

Guru
Emektar
Katılım
30 Tem 2009
Mesajlar
23,098
Reaksiyon puanı
1,099
Puanları
113
Yaş
37
İhraç edilen memur görevine dönebilir mi? Hata yapıldığını düşünen memur nereye, nasıl itiraz etmeli?

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli: Kurunun yanında yaş yok denecek kadar az. Sıfır dememiz mümkün değil. FETÖ mensubu değilim diyenlerin sayısı, toplam işlem görenlerin yüzde 1'inin altında. FETÖ mensubu değilim itirazlarını bütün boyutlarıyla yeniden değerlendiriyoruz. Yanlışlıkla o kategoride değerlendirilip kamuda görevine son verilmişleri iade ediyoruz.

upload_2016-9-8_23-18-0.png


Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Veyis Ateş'in sunduğu 'Akılda Kalan' programında gündemin yanıt bekleyen konularını anlattı

Canikli'nin açıklamaları;

"At izi, it izi tamamen sosyal medyada, basında bu konuyla ilgili tartışmaların ortaya çıkardığı kargaşayı tanımlamak içindi. Bizim yaptığımız uygulamalarla ilgili bir problem yok. FETÖ'cüler içeride, diğerleri dışarda, bir de tam tersi söyleniyor. Bu tartışma kamuoyunda yapılıyor. Olabilir tartışılabilir. Fakat vatandaş şunu zannediyor. Görevden almalar, açığa almalar, kurumların kapatılması tedbirlerinin dağınık gittiği şeklinde algılanıyor. Kamuoyundaki tartışmalardan hükümetin uygulamaları yanlış algılanıyor. Kamuda çalışanların ayıklanması gerekiyor. Finans ayaklarının kurutulması kaynaklanıyor. Bir terör örgütüdür. Türk milletinin karşı karşıya kaldığı en büyük tehditlerden bir tanesi olduğunu gördük. Temizlenmesi noktasında mutabıkız"

"ÖNEMLİ OLAN ŞUDUR; DÜZELTME KANALLARI AÇIK"

"Kurunun yanında yaş yok denecek kadar az. Sıfır dememiz mümkün değil. FETÖ mensubu değilim diyenlerin sayısı, toplam işlem görenlerin yüzde 1'inin altında.

FETÖ mensubu değilim itirazlarını bütün boyutlarıyla yeniden değerlendiriyoruz. Yanlışlıkla o kategoride değerlendirilip kamuda görevine son verilmişleri iade ediyoruz. En son kararnamede daha önceki kararnamelerde kapatılan FETÖ mensuplarına ait olduğu gerekçesiyle 53 tane özel öğretim kurumunu açtık. Bir tane de sendikayı açtık. Daha sonra gelen itirazlar üzerine baktığımızda örgütle alakaları olmadığını tespit ettik, tekrar açtık. Hata olabilir. Sıfırlamak imkansız. Önemli olan şudur, düzeltme kanalları açık. Başlangıçtaki hassasiyeti göstermek için bu işlemler nasıl yapılacak ayrıntılı şekilde çalışmalar yaptık. Yol, yöntem ve kriterler belirledik. Her vali aynı yöntemi uygulasın diye belirledik bütün bakanlıklara duyurduk. Somut tanımlanabilir objektif kriterlere bağladık."

"2014'TE HER ŞEY ORTAYA DÖKÜLDÜ, SAFINI SEÇTİ HERKES"

"İhbar araştırmamız için dürtü oluşturuyor. Bir kişi geliyor 'bu FETÖ'cüdür' diyor. Biz bunun araştırılması için başlangıç noktası olarak kullanıyoruz. Araştırmalarda kriterlerden bir tanesine yakalanmamışsa kesinlikle işlem tesis etmiyoruz. Subjektif değerlendirmeleri dikkate almıyoruz. Biz bunları kamuoyu ile paylaşıyoruz.

1) Bunlara ait olduğu kesinlikle belirlenen öğretmen ve memur sendikalarına üyelik, o da 2014'ten sonra sürdürülenler esas.
Üye olanların bu tarihten sonra üyeliklerini devam ettirenler ısrarla. 2014'te her şey ortaya döküldü, safını seçti herkes. O zaman terör örgütü olduğu bütün mecralarda tartışıldı. Orada saflar net olarak ortaya çıktı. Ondan sonrakiler artık irade beyanıdır.

2) Bank Asya'ya para yatıran ya da hesabındaki parayı arttıran, terör örgütü başının Bank Asya'nın mali yapısının düzeltilmesi için talimatını yerine getirmek amacıyla yapanlar
. Bir tartışma vardı. Erşan beyin beyanı oldu. Terör örgütü başının bu çağrısına uyanların hepsi örgüt üyesi sayılır diyor."

3) "Bunlar örgüt üyeleri arasında haberleşmeyi sağlamak için ByLock diye haberleşme platformu kullandılar. Hakikaten çözülmesi zor bir şekilde şifrelemişler. MİT bir kez daha önemli bir iş yaptı. Hepsi açığa çıktı şu anda. Bu haberleşme hattını kullanabilmek için örgüt üyesi olmak gerekiyor. Özel şifreyle bu platforma girebiliyorlar. Burayı kullananlar kriter olarak kullanıldı. Ayrıca MİT ve emniyet istihbarattan gelen bilgiler. Bunlar ham bilgiler. Bunlar işlendi. Mesela sosyal çevresinde yoğun olarak irtibatta bulunduğu örgütün çatısında bulunan kişiler var. Orada daha ayrıntı bilgiye giriyoruz."EN SON HANGİ TARİHLERDE GÖRÜŞTÜKLERİNE BAKIYORUZ"

"Sosyal çevresinde olan bir kişi yargı imamıyla iki yıllık periyotta 239 defa telefonla görüşmüş. Kamuda memur bu kişi. İlk gelen bilgi böyle değil ama. En son hangi tarihlerde görüştüklerine bakıyoruz. 2014'ten sonra görüşmüşler mi diye bakıyoruz. Yargı imamı, yurtdışına kaçt. Buna benzer örnekler. Meseleyi somutlaştırıyoruz. Bunun dışında hiçbir şekilde subjektif değerlendirmeleri göz önüne almıyoruz"

"Evdeki altınını bozdurup Bank Asya'da hesap açtırmış 2014'ün Ocak ayında. Bu bilgiye baktığında terör örgütü üyesi. Fakat itiraz geldi. Bunun üzerine banka döküm kayıtlarını aldık. 2012'de altın hesabı açmış. Bu olaylar başlayınca hesabı kapatabilmek için TL'ye çevirmiş, aynı gün parayı çekmiş. Bu olaylardan sonra bağlantısını kesmiş. Düzelttik."

"BABASININ 3 YIL ÖNCE VEFAT ETTİĞİNİ GÖRDÜK"

"Önemli görevde bulunan birisinin babası. ByLock'a girmiş. Kırmızı pozisyonda. Onu mercek altına aldık. Çıkarmadık ama başka delillerle oğlunu konuşuyoruz. MİT'in kayıtlarında babasının kırmızı kategoride edilmiş şekilde ByLock'ta olduğu bilgisi geldi. Oğlu şüpheli konumuna geldi. Önemli görevi olduğu için mercek altına aldık. O çalışmayı yaparken babasının 3 yıl önce vefat ettiğini gördük. Birileri babası adına o hattı almış ve kullanmış. Dolayısıyla takipten düşürdük"

"MAZLUMUN AHINI ALMAK NİYETİMİZ YOK"

"İlgili bakanlığa başvursunlar. Hesap açmış, kredi kartı çıkarmış, bunların hiçbir tanesi görevden almak için kullanılmadı. Tek tük yanlışlıklar oluyor. Öyle olduğunu düşünüyorlarsa da başvursunlar.

Kriz merkezi kurulacak. Oralara taleplerini iletsinler, hepsi bize geliyor. Değerlendireceğiz. Geldiği zaman üç gün içerisinde sonuçlandırıyoruz talepleri. Şu ana kadarki incelemelelerde 8-9 memur var. Onları da görevlerine iade edeceğiz. Bir kompleksimiz yok. Hata olabileceğini kabul ediyoruz. Mazlumun ahını almak niyetimiz yok. Hatalarımız varsa düzeltme imkanı için yardımcı olsunlar"

"TEK KAYGIMIZ HAKSIZLIK, ADALETSİZLİK YAPILMASIN"

"Kolunun kanadının kırılması gerekir bu tehditin. Bu millete karşın bir tehdit oluşturmayacak hale getirilmesi gerekir. Bir yangın var onun söndürülmesi gerekiyor. Kumanda edilen pilotlar, beyni yıkanan pilotlar bir talimatla bu ülkenin milli iradesinin sembolü olan TBMM'yi bombalayabiliyor. Köprülerin havaya uçurulması tartışılmış. Dolayısıyla bu gerçekten milletin karşı karşıya kaldığı şeyin tehdit olmaktan çıkartılması gerekiyor. Adalet ve hakkaniyet gözeterek. Siyaseten zarar verip vermeyeceğinin hesabını yapmıyoruz. Böyle bir kaygının içerisinde değiliz. Tek kaygımız, haksızlık yapılmasın adaletsizlik yapılmasın. Diğer partilere de gelen yanlışlık yapıldı ihbarlar var."

"KRİPTOLARIN OLMA İHTİMALİ KUVVETLE MUHTEMEL"

"Çözülmeye başlayanlar var. Zaman geçtikçe o insanlar da hipnotize olma olayı zayıfladıkça onlar da konuşmaya başlayacak. Bir başlarsa zaten hepsi gelir. Bir tarih vermek mümkün değil. Bu mücadele uzun sürebilir. Ana çarkı işlemez hale getirdik ama en önemli özelliği kendisini gizleme noktasında mahir olması. Kriptoların olma ihtimali kuvvetle muhtemel. Terör örgütü mensubu ama hiçbir iz bırakmamış. Suçlama şansımız olmayan insanlar. Muhtemelen halen var. Hepsi için geçerli. Yapısından kaynaklanan özelliği nedeniyle bu tür unsurların kalabileceğini tahmin edebiliyoruz. Yargı da biz de yeni yöntemler geliştirmeye çalışıyoruz. Nitekim her geçen gün zaman zaman ortaya çıkabiliyor kriptolar.

"NE MİT KAYDI VAR, NE YURTLARDA KALMIŞLAR"

"Sınavlarda soruların verildiği kişileri görevlerden alıyoruz. Aklınıza gelebilecek bütün alanlarda gizli kalmışlar. Belli kurumlara girenlerin hepsini gönderiyoruz. Aralarındaki irtibatı da görebiliyoruz. Ama ne MİT kaydı var, ne yurtlarda kalmışlar. Belli ki özel amaçlı kriptopların kalması için de çalışmalar yapmışlar. Kesin olarak FETÖ ile bağlantısını tespit ettiklerimizin olumsuz kaydının olmaması kripto üzerine çalışma yapıldığı çalışmasını tahmin ediyoruz."

Açıklamaların tamamını okumak için tıklayınız...
 
Son düzenleme:

Son mesajlar

Üst