İHA - İnsansız Hava Aracı - Kayıt ve Tescili Nasıl Yapılır? Plaka Numarası

Bu konuyu okuyanlar

Darknes$

Müdavim
Emektar
Katılım
13 Haziran 2008
Mesajlar
17,955
Reaksiyon puanı
351
Puanları
83
İnsansız Hava Aracı - Drone - Quadcopter Kaydı ve Tescili Nasıl, Nereden Yapılır ? Plaka Numarası Nasıl Alınır?


İHAların yarısı için kayıt başvurusu yapıldı

542573.jpg


500 gramın üzerindeki insansız hava araçlarına kayıt ve tescil zorunluluğu gelmesinin ardından ilk gün bin 920 kayıt başvurusu alındı.

İnsansız hava araçlarına (İHA) getirilen kayıt ve tescil zorunluluğunun ardından ilk gün yoğun bir başvuru trafiği yaşandı.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından bir süredir çalışmaları sürdürülen İHA Sistemleri Talimatı'nın yayımlanmasıyla dün itibarıyla internet üzerinden başvurular alınmaya başlandı.

Talimatla, 500 gramın üzerindeki İHA'lara kayıt ve tescil zorunluluğu gelmesinin ardından ilk gün bin 920 başvuru alındı.

SHGM'nin Türkiye'de yaklaşık 4 bin İHA bulunduğu tahmini dikkate alındığında 24 saat içerisinde her 2 İHA'dan biri için kayıt başvurusu yapılmış oldu.,

Kayıt etmeden İHA kullananlara 17 bin lira para cezası

Talimat, İHA sistemlerinin ithali, satışı, kayıt ve tescili, uçuşa elverişliliğin sağlanması, sistemleri kullanacak kişilerin sahip olması gereken nitelikleri, hava trafik hizmetleri ve İHA operasyonlarına ilişkin usul ve esasları içeriyor.

Genel Müdürlükten izin almayı gerektiren operasyonlarda, izin alınmadan İHA uçuşu yapılması ve verilen yetkilerle belirlenen hava sahaları dışında operasyon gerçekleştirilmesi hallerinde ilgili şahıs ve işletmeye cezai hükümler uygulanacak.

Talimatın yayımlanmasından önce faaliyette bulunan İHA sahipleri, 1 Mayıs'a kadar, ait oldukları kategoriye göre internet tabanlı sisteme veya tescile kayıt yaptıracak. Söz konusu işlemler, 500 gram ile 25 kilogram ağırlığındaki İHA’lar için "iha.shgm.gov.tr" adresinden yapılabilecek.

Bu tarihten sonra kayıt etmeden İHA kullananlar 17 bin liraya kadar para cezasıyla karşı karşıya kalabilecek. TRT

İnsansız Hava Aracı Kayıt Sistemi

İnsansız Hava Aracı ve Pilot Kayıt Sistemi


Neden Kayıt Olmalıyım ?
Sistem Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmıştır. Bu sistem, Türk Hava Sahasında işletilecek veya kullanılacak sivil İnsansız Hava Aracı (İHA) sistemlerini kayıt altına almak amacıyla hazırlanmıştır. SHT-İHA Talimatı kapsamında Türk Hava Sahasında işletilecek veya kullanılacak sivil İnsansız Hava Aracı (İHA) sistemlerinin kayıt ettirilmesi zorunlu kılınmıştır.

1.Kayıt Sistemi Ana sayfası : İnsansız Hava Aracı ve Pilot Kayıt Sistemi

step1.jpg
2.Sistem Nasıl Çalışır ?

Untitled-4.jpg
Girişin ardından aşağıdaki ekran açılır. Bu ekranda detaylı kişisel bilgiler girilir.

Untitled-5.jpg
Untitled-6.jpg
İstenen tüm bilgiler tamamlandıktan sonra 3 adet Fotoğraf eklenir. Kullanıcı Aracını satmak veya hurdaya çıkartmak istediğinde forma satacağı kişinin TC kimlik numarasını yazar. Alıcının onaylaması ardından hava aracı , alıcı hesabına geçer.Untitled-7.jpg
Untitled-8.jpg
Uzman, kullanıcıyı inceler ve onaylanması ardından kullanıcıya cihazı için bir plaka tahsis edilir.Untitled-9.jpg
Plaka : TR-İHA03400001 ( TR : Türkiye , İHA0 : Kategorisi , 34 : İli , 00001 Plaka kodu. )

İNSANSIZ HAVA ARACI SİSTEMLERİ TALİMATI

http://web.shgm.gov.tr/documents/sivilhavacilik/files/mevzuat/sektorel/talimatlar/SHT-IHA_Rev01.pdf


 
Son düzenleme:

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Katılım
12 Eylül 2009
Mesajlar
13,833
Çözümler
2
Reaksiyon puanı
17,259
Puanları
113
Yaş
39
Neden sebep kayı ettirecekmişiz ki? Ondan da mı vergi kesecekler!
 

Darknes$

Müdavim
Emektar
Katılım
13 Haziran 2008
Mesajlar
17,955
Reaksiyon puanı
351
Puanları
83
Bilinçsiz kullanımı engellemek istiyorlar sanırım, her önüne gelen alıp kullanabiliyor. Herhangi bir olumsuz durumda ceza kesilecek. Ticari kullanım için eğitim zorunluluğu da var.
 
Katılım
8 Ekim 2011
Mesajlar
53,866
Çözümler
1
Reaksiyon puanı
16,109
Puanları
113
gerekli bir şey abd,uk vs.. ülkelerde yapıyor bunu.
 

korcekmez

Öğrenci
Katılım
6 Haziran 2009
Mesajlar
15
Reaksiyon puanı
2
Puanları
1
Amtör kullanıcılar için gereksiz bir olay. pizza vs. satan yerler plaka alsın onlar para kazanıyor bu işten. vergide vermeleri normal. ama amator kullanıcılar için çok saçma.. ayrıca polisin başka işi gücü yok dronu mu takip edecek. hiçbişey yapamazlar.korkmayın bi şey olmaz. zaten bunu getirtmelerinin nedeni olayı vergiye bağlamak. guvenlikmiş palavra. sen daha ankaraya bi kamyon dolusu bomba giriyor ondan haberin yok ufacık bir helikoptermi güvenlik sorunu teşkil edecekmiş.. . ayrıca bir ara drone lu taciz olayı vardı. o da traş habermiş. piyasaya bu tip haberler sürüp sonra vergiyi cartı curtu güvenliği falan filan "bakın bunu güvenliğiniz için yapıyoruz" a detirtmeye getiriyorlar.önce kaos sonra düzen.
 

Mx0

Öğrenci
Katılım
1 Mart 2016
Mesajlar
20
Reaksiyon puanı
3
Puanları
3
Yaş
34
Aklıma Sedat Peker geldi bayırbucak Türkmen'lerine Drone göndermişti.Sorun şu Drone ile helikopteri tespit ettin elinde silah yok yasa da bu kadar amatörce bence
 

korcekmez

Öğrenci
Katılım
6 Haziran 2009
Mesajlar
15
Reaksiyon puanı
2
Puanları
1
plaka varsa ileride vergi var onu da unutmayalım.. plaka yoksa vergi de yok...bir defa plaka aldınmı fişlendin zaten.ama gene yakalanman zor. şehiriçi mobese kamerası olan yerlerde belki..ama yakalanırsan da "benim değil ki" sonuna kadar inkar :)
 
Üst