İflasın Eşiğindeki Nokia, Dünya Devine Satılıyor

CuMaAli

ProfesörSosyal medya devi Facebook'un Nokia'yı satın alacağı iddia edildi.

Akıllı telefon piyasasının git gide kızıştığı şu günlerde, bir satın alma dedikodusu da Facebook'tan geldi. Mobil pazalarma şirketi Mobile Network Group Genel Müdürü Paul Amsellem'a göre, Facebook yakınzamanda 10 milyar dolar karşılığında Nokia'yı bünyesine katabilir.

Oysa Nokia, önceki yıllar 7 milyar dolara bir yazılım firması alarak, akıllı telefon piyasasında sözsahibi olmak istemişti. Ancak, Apple ve Samsung'un hamlelerine cevap veremedi ve son yıllarda üst üste zarar açıkladı.

10 milyar dolarlık bu teklif, bir zamanların dünya devi Finlandiya markasının resmen battığı anlamına geliyor.

Facebook bu hamlesiyle, iletişim devinin ortaklığı ve uzmanlığından yararlanarak, yeniFacePhone'nunu bir buçuk yıl içinde piyasaya sürmeyi amaçlıyor. Nokia'nın Microsoft'la olan yakın ilişkisi de Facebook marka bir Windows Phone'un ortaya çıkmasında büyük kolaylıksağlayacak gibi gözüküyor.

Facebook'un olası Nokia hamlesini değerlendiren mobil analiz uzmanı Roger Entner ise satın alma gerçekleşirse, bunun Facebook için "aşırı" olacağını belirtti.

Sosyal ağ devi, halka arz edildikten kısa bir süre sonra, borsada "yanlış bilgilendirildikleri" iddiasıyla hissedarları tarafından dava edilmişti. Dolayısıyla olası bir FacePhone girişimi, şirketin gelirlerini "iyileştirmesi" açısından önemli bir adım olabilir.

En çok tercih edilen akıllı telefon uygulaması olmasına rağmen, gerçek bir Facebook telefonuna kullanıcıların nasıl tepki vereceği ise merak konusu. Entner'a göre bu şüphesiz "Facebook delileri" tarafından olumlu karşılanacak ancak kitlesel düşünüldüğünde istenen sonuçlar elde edilemeyebilir.

Hürriyet-Haber 7
http://www.haber7.com/bilim-tek/haber/887654-iflasin-esigindeki-nokia-dunya-devine-satiliyor
 

NT1

Doçent
Nokıa oyle yanlıs yapmaz

bır de baslıkta face ıcın dunya devı demısler hay allahım :D
ona gelene kadar ne devler var :D
 

ahmeta

Profesör
İnat etmeyip Android telefon da çıkarsaydı şu an belki hala 1 numara olabilirdi
 

BEFEGA

Profesör
Bence vermemesi lazım kendini böyle piyasayı tekeline almak isteyen bir firmaya.

Nokia'nın kendine ait bir kullanıcı kitlesi var. Ve bu kitle kolay kolay bozulmayacağı için Nokia daima ayakta kalır düşüncesindeyim.
 

Nemre

Profesör
Bence vermemesi lazım kendini böyle piyasayı tekeline almak isteyen bir firmaya.

Nokia'nın kendine ait bir kullanıcı kitlesi var. Ve bu kitle kolay kolay bozulmayacağı için Nokia daima ayakta kalır düşüncesindeyim.

O kitle Android çıkana kadardı Modum. Finlandiya Borsasına bir göz atarsanız Nokianın hisselerinin halini daha iyi anlarsınız.
 

BEFEGA

Profesör
O kitle Android çıkana kadardı Modum. Finlandiya Borsasına bir göz atarsanız Nokianın hisselerinin halini daha iyi anlarsınız.

Android çıkarsa çıksın. Şuan halen Nokia diyen binlerce insan bulunur. Finlandiya borsasını ise bilemeyeceğim :D
 

RocKhan

Doçent
İnternet'te böyle bir habere dolaşıyor ama yalan haber olduğunu düşünüyorum, Microsoft'un yönlendirmesi altına giren bir firma öyle kolay kolay satılmaz, Nokia'nın CEO'su (Stephen Elop) eski bir Microsoft yöneticisi, aslında eski deyince başka türü anlaşılabilir, sanki adam çok evvelden orda çalıştı aradan yıllar geçti de Nokia'ya geçti filan gibi, yani iş böyle değil, adam Nokia'ya CEO olmak için Microsoft'tan ayrıldı, bu olayın ardından Nokia'da iş başına geçince ilk iş ne oldu, tahmin ettiğiniz gibi Nokia ile Microsoft anlaşıp Windows Phone çıkarma konusunda projeler çıkardı.

Şimdi durum böyle iken Nokia zaten, sizce de satılmamış mı? Maddi olarak olmasa da, Microsoft'un yönlendirmesi altında olan bir firma, bu nedenle Microsoft Nokia ortaklığı bitmeden, Nokia tek başına hareket edemez, kimsenin de Nokia'yı satın almaya gücü yetmez, tam tersi Nokia Facebook'u alma gücündedir, ne de olsa arkasında Microsoft var.
 

scyunus

Üyecik
Nokia'nın geldiği hale bak.Facebook nereye Nokia nereye.Facebook dünyadaki ortak birikime şimdiye kadar ne katmış.Nokia ise mobil dünyada çok büyük çığırlar açmış bir dünya devi.
 

ExCeLLeNT

Dekan
Hiç kimse alınmasın bakın hepsi demiyorum ama genel olarak nokiacıların çoğu cahil olduğu için nokia der.Yanlış anlaşılmasın cahil kelimesi.Yani Türkiye'deki çoğu kişi de büyüklerimizde falan hep nokia telefonlar var onlarla büyüdüler.Kullananların çoğu da önyargıyla yaklaşıp diğer telefonları beğenmiyorlar hayır bir kullansa tamam diyecem beğenmemiş ama.
 

rtgrlndr

Profesör
nokıa son zamanlarda yeni çıkardığı telefonlarla hafif bir toparlanma içerisinde zannetmiyorum satacaklarını ama belki nokıa facebook'a özel telefon üretebilir.
 

newempat

Üyecik
böyle giderse gazeteciler dünya nın yarısını facebook a satacaklar :D
yakın zamandaki haber başlıkları ;

facebook IBM e talip ,
facebook google a teklif sundu ,
facebook microsoft u mu alıyor ,
ve apple da facebook un oluyor ,
dünya piyasalarını altüst eden facebook şimdi de samsung u bünyesine katmaya hazırlanıyor ,
ve taaa taaa NASA da facebook un oldu ,
facebook u olmayana maaş yok , artık tüm mal varlığınızı facebook üzerinden kontrol edeceksiniz :D

yani buraya kadar getirecekler :D
 
Üst