İddaa oynayan arkadaşlar buraya

Bu konuyu okuyanlar

te0x1

Öğrenci
Katılım
24 Mayıs 2015
Mesajlar
10
Reaksiyon puanı
0
Puanları
0
Son günlerde facebook sayfanızda mutlaka sizler de karşılaşmışsınızdır bu zat-ı muhteremler ile. Karşılaşmasanız bile arkadaş listenizden biri bunlardan iddaa tahmini alıp para kazanacağını düşünerek profilinde paylaşmıştır. iddaa ile para kazanma hayali ile iyice türemişlerdi. Sallasanız 3-5 tane iddaa uzmanına(!) denk geliyordunuz. Neyse lafı fazla uzatmayalım ve size facebook iddaa dolandırıcılığının iç yüzünü anlatmaya başlayalım. ( Bunlardan para kazanacağını düşünenler için de ayrı haber yazmak lazım ya neyse..)

1- [Sahte Hesap] : Yüzde 99'u fake hesaptır. Gerçek adları dışında bir profil adı kullanırlar.

2- [Maç-Kupon Satmalardaki Mantık] : Maç-kupon satan adamlar için kısa ve öz bir düz mantıkla olayı anlatalım. Dolandırıcı olan kişi elimde 50-100 oran var ve ben bunu 200-300 TL'ye satıyorum diyor. Düşünün şimdi, madem bu dolandırıcının elinde 50-100 oran var gitsin 200 lira bassın, eder 10.000-20.000 lira. Senin 200-300 TL'ne mi muhtaç kalmış bu kişi? Düz mantık yani arkadaşlar. Şöyle düşünmeyin, bu adam emeğinin karışılığını falan alıyor diye. Hayır, bildiğin dolandırıyor!

3- [Blog-Maç-Kupon Kaynağı Yalanı] : Yurt dışından bir blogla anlaştım, yatarsa para iadesini yapacak gibi cümleler kurarak güven sağlayan kişilerde dolandırma amaçlıdır. İyi ver o zaman oynarım, gelirse (ki yalan olduğu için bu tür olaylar, maç falan yoktur ortada. Türk-Yabancı blogların hepsi dolandırıcıdır.) veririm paranı sonra öderim diye dalga geçerek konuşursun. Dolandırıcı, bunu kabul etmez. Neden? Amaç senin paranı alıp sana yol vermektir. Adam sana şunu diyecektir, sana nasıl güveneyim? Sen de ona, "peki ben sana nasıl güveneyim" diye sorabilirsin. Bazıları da maç veriyor. Ama sallama maçlar. Sende kalkıp bu adama güvenip bir o kadar kupon parasına yatırıyorsun. Bu defa zararın 2 katına çıkıyor.

4- [Yaş Grubu] : Dolandırıcıların çoğu 17-18 yaşındaki çocuklardır. Hatta bazılarının banka hesap açma yetkileri olmadığı için reşit olan bir yakınının banka hesabını kullanırlar.

5- [Profillerinde Verdikleri Maçlarla İlgili Gizli Hile] : Çoğu facebook bahis dolandırıcısı, maçları açıp-kapamak sureti ile veya paylaştıkları maç sonucu ile ilgili durumu, maç bittikten sonra DÜZENLE kısmından yeniden değiştirerek bahsimiz kazandı diyerek seni kandırırlar. Bunu da izah edelim. Maç başlamadan önce dolandırıcı olan şahıs, kendi profilinde bir maça ait bütün sonuçları yazıp paylaşım butonunu "Herkese Açık" kısmından değişip, "Sadece Ben" yapıyor. Sonra maç bittikten sonra tutan sonuç hangisi ise onu "Herkese Açık" butonuna tıklayarak profilinde yayınlıyor. Altına da 5-6 arkadaşı "Helal Olsun", "Kralsın" gibi yazılar yazarak senin güven kazanmanı sağlıyor. Sen ise bu maçı keşke görseydim diye için içini yiyor. Peki neden böyle bir olaya giriyorlar? İleride kuracakları VIP gruptan veya satacakları Maç-Kupondan dolayı şimdiden sana karşı güven sağlamak amacı ile bu işlem yapılıyor.

6- [Ekip Çalışması] : Bazıları bir ekip oluşturmuş durumdalar. Bu işte iyi ekmek var deyip "hadi bizde bi sayfa, profil açalım, birazda biz dolandıralım" mantığı vardır. Birbirlerinin profillerine yorum atma, beğenme ve beğendirme gibi durumları yüksek derecede mevcuttur. Bi arkadaşının profiline yorum atınca ve o da senin ekrana düşünce sen istesen de istemesen de diğer şahsı takip etmek zorunda kalacaksın. Hatta bazıları şu profili takip edin, %100 maç verecek gibi takipçi kazandırma işlerine girerler.

7- [İstedikleri Beğeni ve Paylaşım Sayısı] : Profillerinde genelde maç vermezler. Verecekleri zaman yüksek bir beğeni ve paylaşım isterler. Bundaki amaç meraklı bir millet olduğumuz için sayfayı paylaştığınız veya beğendiğiniz zaman facebookta sağ taraftaki haber kaynağında merak eden beğenip takip edecektir sayfayı. Böylece maç satma-kupon satma ve VIP grubu için daha fazla kurban çekme durumu ortaya çıkacaktır. [Dolandırıcıların durumlarını BEĞENiP-PAYLAŞMAYIN] Ayrıca profillerinde maç verecekleri zaman istedikleri yüksek beğeni veya paylaşım gelmezse kuponumu 3 kişiye 5 kişiye 10 kişiye satacam derler. Amaç, önceden kuponu isteyen olursa para karşılığında kuponu satmaktır. Zaten o şartlar oluşsa da oluşmasa da maç vermeyecektir. Verdiği maçta tutmayacaktır. Tutarsa zaten büyük bir tesadüf sonucu tutmuştur. Başarı istikrarı sıfırdır.
8- [Sahte Kuponlar ve Bu Kuponların Videoları ile Güven Verme] : Profillerinde hemen hemen hergün kazanan bir kupon görürsünüz. Hatta yattığı gün yoktur onların ve hergün mutlaka 50-100 milyar tutturduklarına şahit olursunuz. O kuponlarını da video çekerek yayınlarlar. Sayfamıza çok mesaj geliyor. Videonun shopunu nasıl yapıyorlar diye. Biraz düşünürsen, ortada yine sahte bir kupon var. O kuponun ha resmini çekmişler ha videosunu. Mantığını anlaman lazım burada. Bu tür profil veya sayfalar o kuponları bilgisayar programları yardımı shoplayarak (sahte kupon) yapıp servis etmektedir. Altta barkod numarasını da açık bırakırlar. Gir bak derler. Girer iddaanın sitesinden bakarsın, evet ikramiye tutmuştur ama ne kadar tuttuğunu iddaa söylemediği için ortada ne kadar tuttuğunu bilmediğin bir ikramiye ile kandırılırsınız. Bu işte nasıl oluyor söyleyelim.. Gidip kendileri 2 lira basıp 3-5 kupon yapıyorlar. 2 liraya 4 lira veren kupon gibi. Sonra tutan kuponun barkodunu sahte kuponun altına koyuyorlar. Olay budur. Değil senin anlaman iddaa makinesini bile kandırır bunlar. İddaanın sitesinde barkod sorgularken ne kadar tuttuğuna dair bir açıklama yapması lazım. Ama sen uyanık olacaksın bunlara kanmayacaksın. Özellikle iddaya yeni başlayanlar bu durumun kurbanı oluyorlar maalesef. Ayrıca bazıları da iddaa bayileri ile anlaşıyor. Bugün tutan kupon olursa yüklü veren bir resmini çek bana at, ben de sana 3-5 çorba atarım diyerek alıyor başkasının tutturduğu kuponu. Sonra facebook'ta atıyor senin önüne ve sen de sanıyorsun adam king. Aslına king olan sensin canım kardeşim, her gördüğüne inanma iç güdüsü genlerinde var, bu senin suçun değil.

9- [VIP Gruplar] : Profilerinde, VIP grupta şunu wonladık bunu wonladık diye kuponlar gösterecekler. VIP'e gel sen de kazan diyeceklerdir. Ama VIP grubunda işler sandığınız gibi değildir. Herkes perişan olmuştur. (Nazım Murcak adlı şahsın VIP grubu gibi) Para verdiği içinde çıkamaz da. Parasını istese atılacağını bilir. Giren kişi, adamın verdiği kuponlara bile oynamaz. Artık o para gitmiştir. Yapman gereken şudur: Kardeşim, madem VIP grubun var. Al bizi gruba. 1 hafta bakalım, karar verelim. Durum neyi gösteriyor, ona göre gireriz veya girmeyiz. Kabul etmezler, neden? Çünkü VIP grubundaki herkesi perişan etmiştir.. Görmeni istemez. Kesinlikle VIP grubunu görmeden girme gruplara. Değil 50-100, giriş ücreti 1 lira olsa bile kaptırma paranı, AYIK olun lan!! Ha bu arada adama desen VIP giriş kuponu ver diye adam 2 maçı yanyana getirip veremez. "Kupon mupon yok kardeşim. görmüyor musun, VIP te yaptıklarım ortadadır, paylaşıyorum profilimde" diye kandırır. Tabi VIP gruptakiler, o paylaşımlara ters bir yorum atamaz, çünkü ne dedim VIP ten atılacağını bilir. VIP gruplara girmeden önce adamın verdiği free maçları en az 1 ay takip et. Verdiği maçları, maç başlamadan önce verdiğini gör. Yoksa 5.maddedekine uygun iş yaparlar. Bazılarıda olmayan VIP gruplarından ekran hazırlayarak profillerinde yayınlarlar. VIP'te yine kazandık falan derler. Adama güvenirsin, para yatırırsın sonra seni engeller.

10- [Şikeli Maç - Ayarlanmış Maç] : Bu konu çok önemli. Şikeli maç satıyorum diyenler arttı. Bu konuya da değinmek lazım. Şikeli maç diye bir saçmalık yoktur. Aslında şikeli maç vardır ama bunun senin benim duyacağımız şekilde, yayınlamazlar. "Şikeli maç" ibaresi, dolandırma amaçlıdır ve Şikeli Maçlarım var veya Maçlar Şikeli gibi ifadeleri gördüğün yerden derhal uzaklaş. Kısa ve öz bir açıklama oldu. Umarım anlarsın.

11- [Takipçi Konusu] : Açılan profiller PARA karşılığında takipçi satın alarak profillerine ayrı bi hava getirirler. Nasıl mı? Bir dolandırıcının takipçi sayısının 50.000-100,000 olması orayı yeni tanıyan biri için "Vay be. Demek ki bu adam iyi ki bunun bu kadar takipçisi var" diyerek kendinde bir merak uyanacaktır. Ama biraz dikkat etse aslında herşeyi daha iyi anlayacaktır. Adamın paylaşımını 1 saatte 300-400 kişi zor beğenir. Ama bakarsın 50.000 takipçisi vardır. Hileli bu davranışı dediğim yöntemle anlayabilirsiniz. Ama bununda çaresini buldular. Paylaşımdan hemen sonra o paylaşımı bi anda binlerce kişinin beğendiğini görürsünüz. Bunuda yapıyorlar. Dolandırıcılar, dolandırmak için her türlü yolu deniyorlar.

12- [Güven Vermek İçin Adres-Telefon Bilgileri] Son dönemlerde bazıları güven vermek için telefon veya adres vermeye başladılar. Bunlarda dolandırıcılıkta izlenen yollardan biridir. Kesinlikle inanmayın, dolandırılırsınız.

13- [Analizine güvenmiyorsanız bazı siteler var. misal veriyim *** gibi sitelerden ücretsiz olarak tahminlere bakabilirsiniz ve analizinize analiz katmış olursunuz]

Diyeceklerim bukadar . En iyi analiz kendi analizinizdir.

Okudunuğunuz için teşekkürler.
 
Üst