Yardım i7 13700K soğumuyor!

Bu konuyu okuyanlar

Tokuni

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Yakın zamanda bir sistem topladım. Sistemde i7 nin 13700K serisi işlemci kullandım. Üzerine de corsair in 240 mm lik sıvı soğutmalarından taktım.
Boştayken 40-50 C arası gösteriyor. Hava sıcaklıkları burada yüksek. O yüzden gayet iyi diye düşünüyorum bunu. Fakat oyunlara girdiğimde bu işlemciyi soğutmak mümkün olmuyor. 80 derecenin altını zaten görmüyorum, işlemci max sıcaklıklar ise 100 dereceyi görüyor.
Biraz araştırma ile anladım ki bu işlemciyi kullanan herkeste aşırı ısınma sorunu varmış. Benim bulamadığım cevap ise bunu insanlar nasıl kullanıyor? İşlemciye zarar gelecek diye oyun oynayamıyorum resmen. Anakarttan işlemci performansını kısarak biraz soğutma sağlayabildim. Fakat uzun süreli kullanımda (1-2 saat) yine de sıcaklıklar yükseliyor.

Benim bu konuda ne yapmam lazım fikir verebilirseniz sevinirim. Daha değişik soğutma sistemleri mi var bu işlemciler için? Yoksa başka bir yöntem mi kullanmam gerek? Neyi yanlış yaptım acaba?

Reaksiyon puanı
8,023
240mm yetersiz o işlemciye çünkü. 360mm kaliteli bir sıvı soğutma şart.

Tokuni

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
240mm yetersiz o işlemciye çünkü. 360mm kaliteli bir sıvı soğutma şart.
ne önerirsiniz peki marka model olarak? 360mm testlerine de baktım internette ama onlar da 95-100 C anlık sıcaklıklarla boğuşuyordu. Belki bildiğiniz yeni nesil bir soğutma varsa onu inceleyeyim

ahmetyaldiz1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Hocam merhabalara konuyu yeni gördüm bilgilerimi paylaşmak istedim 13700k bendede var ve gerçekten çok güçlü bir işlemci ama soğutması güzel bir sıvı soğutma ile imkansız değil ben şahsen kendim cooler master ml360 RGB modelini kullanıyorum işlemci yük altına girdiğinde kasa uçak moduna geçiyor tabi bütün fanlar full yük çalışıyor canavarı soğutmak için intelin sitesinde 256w çektiği yazıyor tepe değer olarak ama 311w çektiğini gördüm aıda64 gibi programlar ile olaya gelecek olursam bahsettiğim sıvı soğutma ile boşta 35-40 arası çalışıyor sistem yük altında ise 80-90 görüyor ki bence gayet yeterli ve makul bir değer saygılarımla ??‍♂️?

Tokuni

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Hocam merhabalara konuyu yeni gördüm bilgilerimi paylaşmak istedim 13700k bendede var ve gerçekten çok güçlü bir işlemci ama soğutması güzel bir sıvı soğutma ile imkansız değil ben şahsen kendim cooler master ml360 RGB modelini kullanıyorum işlemci yük altına girdiğinde kasa uçak moduna geçiyor tabi bütün fanlar full yük çalışıyor canavarı soğutmak için intelin sitesinde 256w çektiği yazıyor tepe değer olarak ama 311w çektiğini gördüm aıda64 gibi programlar ile olaya gelecek olursam bahsettiğim sıvı soğutma ile boşta 35-40 arası çalışıyor sistem yük altında ise 80-90 görüyor ki bence gayet yeterli ve makul bir değer saygılarımla ??‍♂️?
Teşekkür ederim yorumunuz için. Ben de baya bir araştırma yaptım konu hakkında. Ne yazık ki bendeki 240mm soğutucu bu işlemci için yetersizmiş ben de sonradan öğrendim. Buradan alışveriş yaptığım Vatan Bilgisayar şirketine yazıklar olsun diyorum. "Bu soğutucu her türlü yeter bu sana daha iyisi yok" vs. demişlerdi :)

Ayrıca belki başka okuyan kişiler olur diye bu işlemci için yapılması gerekenler adına şunları not düşmek istiyorum:
1) Kesinlikle kaliteli ve en az 360mm, mümkünse 420mm lik sıvı soğutma kullanın. Benim kasama 420mm sığmadığı için Arctic Liquid Freezer II - 360mm soğutucu alacağım.
2) Soğutucunuz ne kadar güçlü olsa da işlemcinin üzerinden atması gereken ısıyı ancak termal macununuzun izin verdiği kadar atabiliyorsunuz. Bu yüzden genel olarak önerilen bir macun olan Thermal Grizzly markasının macununu kullanacağım.
3) Yeni nesil intel işlemcilerde soğutucunun işlemciye tam temas etmemesi gibi bazı sorunlar olabiliyormuş. Olmasa dahi işlemciye daha iyi bir soğutma uygulanması adına Alüminyum Temas Çerçevesi adı altında satılan bir çerçeve mevcut. Bu çerçeveyi işi bilen birine danıştıktan sonra eklemeyi düşünüyorum. İnternette baktığım testlerde sırf bu çerçeve ile 10-15 C işlemci sıcaklığının düştüğü görülüyor. Ne kadar doğru bilemiyorum tabi.

Bu parçaları alana kadar işlemci sıcaklığını korumak adına undervolt yaptım(0.15). Bu şekilde sürekli 100 C de değil de max 90 C görüyor. Performans kaybı da yaşatmadı bana. Pek de yoğun kullanmadım açıkçası. Belki başkaları için fazla gelebilir bu değer. Denemeleri lazım.

Sawgent54

Asistan
Reaksiyon puanı
19
aynı işlemciyi cooler master flux 360mm sıvı soğutma ile kullanıyorum boştaki sıcaklıklar sizinle aynı oyunlarda 60-65 dereceyi geçmedi stres testlerindede 80 cıvarı genelde hiç 90ları görmedim kasadaki hava akışıda önemli ve her 360lık sıvı soğutma bir olmuyor kesinlikle kaliteli bir sıvı soğutma öneririm arctic ve cm bu işin piridir