i5-9600k Overclock nasıl yapılır?

Bu konuyu okuyanlar

Edwinn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Merhabalar arkadaşlar, ben başlıkta yazdığım işlemciyi kullanıyorum. Her yerde Intel ve Z serisi anakart aldıysanız overclock yapmadan kullanmak mantıksızdır yazıyor fakat daha önce tecrübe etmediğim bir konu olmadığı için size danışmak istedim. Bu rehbere göre: https://download.msi.com/archive/mnu_exe/pdf/MSI-Z390-Overclocking-Guide.pdf 1.35V 5Ghz ile ilk denememi gerçekleştirdim. Sistem hatasız açıldı fakat Prime95 30.5 SmallFFT testine başladığımda işlemci sıcaklıği direkt olarak 90 dereceye çıktı. Daha sonra 1.3V 5Ghz denediğimde sistem yine açıldı fakat testte aynı sonuçları aldım. Şu an 1.25V 4.8Ghz denedim. Sistem yine sorunsuz açıldı. Testte direkt olarak 90 dereceleri görmedim fakat yük altında 85-90 derece arası çalıştı. Aşağıya yarım saatlik Prime95 test sonucumu yüklüyorum. Bu haliyle 20 dakika Valorant oynadım denemek için. Sıcaklıklar 65 dereceyi geçmedi. Şimdi ne yapmam gerekiyor? Şimdiden herkese cevapları için teşekkür ederim. @met 35 hocam sizce ne yapmalıyım? Sistemim: CPU: Intel Core i5 9600K 3.7GHz motherboard: MSI MAG Z390 Tomahawk RAM: G.Skill 16 GB (2x8GB) Trident Z Neo RGB 3600MHz CL18 GPU: MSI RX 5600 XT Gaming X Liquid cooler: Cooler Master Masterliquid ML240l V2 RGB case: Cooler Master Masterbox TD500 mesh white PSU: High Power 750W 80+ Gold performance gd

Ekli dosyalar

• 15.PNG
    15.PNG
    81.9 KB · Görüntüleme: 149
Son düzenleme:

Edwinn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
overclocking guide sayfasındaki herşeyi tam olarak yaptıysan, voltajı 1,27 ile 4,9 ghz de dene.
Tamamdır deniyorum. Bir şeyi atlamışım galiba. İşlemci sıcaklığını 115 dereceye ayarlamamışım. Çok elzem bir şey mi? Yapmama gerek var mı? Yapmadım. 1.27V ile 4.9GHz sorunsuz açıldı. Şimdi teste başlıyorum.

Son düzenleme:

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839
Benim birçok konum var aynı işlemciye sahibiz. Göz atarsanız size faydalı olabilir. Ben delid de yapmıştım.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
yüzde 2 lik artış ve 4,9 ghz de yine aynı sıcaklıklara çıkmış. Esas olan, oyundaki sıcaklığıdır. Zaten o işlemcinin intel tarafından verilen max. sıcaklığı 100 derecedir.
load line calibration 3 de mi. işlemciye voltajı,override moddamı verdin. cache ratio da 3 düşük olacak.
Sıvı soğutmayı üste monte ettin,sanırım.

Edwinn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
yüzde 2 lik artış ve 4,9 ghz de yine aynı sıcaklıklara çıkmış. Esas olan, oyundaki sıcaklığıdır. Zaten o işlemcinin intel tarafından verilen max. sıcaklığı 100 derecedir.load line calibration 3 de mi. işlemciye voltajı,override moddamı verdin. cache ratio da 3 düşük olacak.
Sıvı soğutmayı üste monte ettin,sanırım.
Aynen sıvı soğutma kasanın üst tarafında bulunuyor. Benim anlamadığım nokta şu 1.35V 5Ghz verince de test yine böyle başlıyor. Mantığım el vermiyor bu duruma. Oran orantı işlemi yaptım. 1.120V'da 4.3Ghz sorunsuz çalışabiliyorken 1.3V veya 1.305V ile 5GHz'yi sorunsuz çalıştırması lazım. Bu neden oluyor? Evet hepsi aynı bu şekilde ayarlı :)

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Voltaj ile frekans orantılı olmaz. Öyle bi şey yok yani.
LLC Yİ 4 YAPARAK Bİ DENE. Yanlış hatırlamıyporsam sıcaklığın bi tık daha düşmesi lazım.

Edwinn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Anladım. O zaman voltajı 1,29 yaparak ,tekrar4 ile dene.
Hocam yine mavi ekran aldım. Ekran kartı sürücüsünden dolayı ama şimdi DDU ile kaldırdım tekrar kuracağım. Tahminimce LLC Mode 4 ile uyumsuzluk yaratıyor ekran kartı sürücüsü. 1.25V 4.8GHz ile kullanacağım. Daha fazla gitmeye gerek yok diye düşünüyorum çok bir fark olmuyormuş ne dersiniz?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam yine mavi ekran aldım. Ekran kartı sürücüsünden dolayı ama şimdi DDU ile kaldırdım tekrar kuracağım. Tahminimce LLC Mode 4 ile uyumsuzluk yaratıyor ekran kartı sürücüsü. 1.25V 4.8GHz ile kullanacağım. Daha fazla gitmeye gerek yok diye düşünüyorum çok bir fark olmuyormuş ne dersiniz?
Şimdi 1.25V 4.8Ghz ile de mavi ekran aldım her şeyi defaulta getirip bıraktım çok canımı sıktı bu durum baydı beni :(.

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
LLC ayarı,işlemcinin mevcut voltajını o değerde tutmaya çalışan bi parametredir. Hatta bi miktarda, mevcutun üzerine çıkartır. Bu da işlemcinin daha fazla ısınmasına neden olur.

Voltajın zaten 1,25 ,bu değerler için epey düşük bile. Ancak elindeki o 240 lık sıvı soğutma gerçekten pek iyi değil. Yoksa millet bu frekanslar için 1,30 un üzerleri voltaj veriyor.Ama soğutmaları güçlü, ,banamısın demiyor.

Hemen pes etmiyeceksin.LLC 4 te, bu üste verilen voltan biraz daha azalıyor ,ama dalgalanmalar artıyor.
Misal LLC 2 yaparsan ,dalgalanmalar, LLC 3 e göre, daha da azalır ,ama ısı biraz daha artar.Dalgalanmalar dediğim,voltajdaki oynaklıklar yani.

LLC 2 ve 1,25 volt ile 4,8 i tekrar denemelisin. Testleri falan boşver. En iyi test, oyundur. Prime de saatlerce çalışan işlemciler ,oyuna girdinmi,küt deyip,çatırdıyabiliyor,bazen.
Bi de aklıma sıvı soğutmanın fanları geldi. Nasıl monte ettin. Yani,nerde takılılı.Radyatörün altındamı,üstündemi ve üfleme yönleri nereden nereye.

Edwinn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
LLC ayarı,işlemcinin mevcut voltajını o değerde tutmaya çalışan bi parametredir. Hatta bi miktarda, mevcutun üzerine çıkartır. Bu da işlemcinin daha fazla ısınmasına neden olur.

Voltajın zaten 1,25 ,bu değerler için epey düşük bile. Ancak elindeki o 240 lık sıvı soğutma gerçekten pek iyi değil. Yoksa millet bu frekanslar için 1,30 un üzerleri voltaj veriyor.Ama soğutmaları güçlü, ,banamısın demiyor.

Hemen pes etmiyeceksin.LLC 4 te, bu üste verilen voltan biraz daha azalıyor ,ama dalgalanmalar artıyor.
Misal LLC 2 yaparsan ,dalgalanmalar, LLC 3 e göre, daha da azalır ,ama ısı biraz daha artar.Dalgalanmalar dediğim,voltajdaki oynaklıklar yani.

LLC 2 ve 1,25 volt ile 4,8 i tekrar denemelisin. Testleri falan boşver. En iyi test, oyundur. Prime de saatlerce çalışan işlemciler ,oyuna girdinmi,küt deyip,çatırdıyabiliyor,bazen.
Bi de aklıma sıvı soğutmanın fanları geldi. Nasıl monte ettin. Yani,nerde takılılı.Radyatörün altındamı,üstündemi ve üfleme yönleri nereden nereye.
Yarın denerim son kez hevesim kaçtı bir kere bakalım. Radyatörün altında aşağıdan yukarı doğru takılı fanlar.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Yani kasadaki sıcak havayı alıp,radyatöre ve oradan da dışarı üflüyor.
Aslında kasaların önüne konan emme fanları yüzünden genelde bu şekil takılmak zorunda kalıyor,insanlar. Fakat sıcak havayı emdiği için pek iyi değil.
İmkanın varsa öne takmayı deneyebilirsin. Dışardaki serin havayı emecek şekilde.Biraz uğraştırabilir,tabi ki.

Edwinn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
fotoğrafı biraz daha netli atarmısın bişey belli olmuyo şu boş yerleri alma
Silmişim hocam fotoğrafı hangi değerlere bakmak istiyosunuz? Söyleyeyim ben size.
Yani kasadaki sıcak havayı alıp,radyatöre ve oradan da dışarı üflüyor.
Aslında kasaların önüne konan emme fanları yüzünden genelde bu şekil takılmak zorunda kalıyor,insanlar. Fakat sıcak havayı emdiği için pek iyi değil.
İmkanın varsa öne takmayı deneyebilirsin. Dışardaki serin havayı emecek şekilde.Biraz uğraştırabilir,tabi ki.
Aynen öyle. Internette en iyi şeklin bu olduğu yazıyordu ondan bu şekilde taktım. Benim işlemci takoz işlemcilerden mi acaba? Internette öyle bir şey okudum ama emin olamadım tam.

Karşın helikopter

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
65
Silmişim hocam fotoğrafı hangi değerlere bakmak istiyosunuz? Söyleyeyim ben size.

Aynen öyle. Internette en iyi şeklin bu olduğu yazıyordu ondan bu şekilde taktım. Benim işlemci takoz işlemcilerden mi acaba? Internette öyle bir şey okudum ama emin olamadım tam.
yani saadece yazıları çek fotoğrafta sağ ısım boş ya böylece daha yardımcı olabilirim

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,839

Çok aşırı ısınan bir işlemci eski zamanlarından biliyorum. Her mhz i yakaladım. En iyisi 1.0 wat da undervolt yapıp turbo boost kapatırken yakaladım. Tabi oyunlar için.

Edwinn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
yani saadece yazıları çek fotoğrafta sağ ısım boş ya böylece daha yardımcı olabilirim

Çok aşırı ısınan bir işlemci eski zamanlarından biliyorum. Her mhz i yakaladım. En iyisi 1.0 wat da undervolt yapıp turbo boost kapatırken yakaladım. Tabi oyunlar için.
Çok saçma ya 1.35V 5Ghz yakalayanlar var fakat benim sıvı soğutma yetmiyor galiba soğutma için :(.

Ekli dosyalar

• 65.PNG
    65.PNG
    70.8 KB · Görüntüleme: 138

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078

Çok saçma ya 1.35V 5Ghz yakalayanlar var fakat benim sıvı soğutma yetmiyor galiba soğutma için :(.
Evet,millet 1,35 voltlarda denemiş. Sendeki sıvı soğutma yetersiz. Yukarda da yazmıştım.

Edwinn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
şuanlık yeter aslında
Mavi ekran aldım AIDA stability testini yaparken fakat prime95 testinde 20 dakikada bir şey olmamıştı. Voltajı 1.3 gibi bir şey yapmam gerekiyor galiba.
Delid yapmayı da düşünün bence. Voltaj da her pc de değişir yapacak birşey yok.
Garantiden çıkıyor mu delid yapınca?

Evet,millet 1,35 voltlarda denemiş. Sendeki sıvı soğutma yetersiz. Yukarda da yazmıştım.
Bence de testlerde kötü değil ama OC yapınca yetersiz kalıyor gibi.