Bu konuyu okuyanlar

alikasikka

Öğrenci
Reaksiyon puanı
75
Hz. Aişe kaç yaşında evlendi ? Peygamber Efendimiz Ayşe annemizle kaç yaşında evlendi ?

Peygamber Efendimiz (sav) Hz. Aişe ile en az 20 yaşındayken evlenmiştir. Peygamberimiz hakkında 8 yaşında evlendiği söylemi dünden bugüne kadar süregelmektedir. Alemlere Rahmet olarak gönderilmiş bir Peygamberin 8 yaşında bir çocukla evlenmesi düşünülüp kabullenilecek bir şey asla değil evet ama, bunun reddi de bugüne kadar ilmen mümkün değildi.

Arap kavminde kız çocuğu özel hale erdiği gün 1 yaşında sayılıyor. Arap yarımadası ne kadar sıcak olursa olsun kız çocukları 12 yaşından önce ergenliğe, özel hale ulaştırılamaz. Diyelim ki, 12 yaşında ergenliğe erdi, 8 daha ekleyin üzerine etti mi 20 yaş? Peygamber Efendimiz Hz. Ayşe Annemizle en az 20 yaşında iken evlendi. Bunun aşağısı düşünülemez. Alemlere Rahmet olarak gönderilmiş, Peygamberlerin Peygamberi Şanlı Efendimiz hiç 8 yaşında bir çocukla evlenir mi?
Bunu hangi inanan akıl kabul edebilir ?

Arap kavmine göre Hz. Ayşe Annemizin yaşı 8, bizlere göre 20. Çünkü tekrar edelim, Arap kavminde kız çocuğu özel hale erdiği gün 1 yaşında sayılır. 12 yaşında ergenliğe erdiğinde 8'de üzerine eklediğinizde 20 yaşında Hz. Ayşe Annemizle evlendi.

Artık Efendimiz (sav)'in bu konuda üzülmesine sebep vermeyeceğiz İnşallah. Biz öğrendik, sizler de öğrendiniz, aleme öğretme zamanı geldi artık. Yüzyıllardır Efendimiz'in üzerindeki bu çirkin iftiranın kökünden kazınma zamanı geldi artık.

Şanlı Peygamber Efendimiz' e atılan bu çirkin iftirayı ilmen üzerinden atmak için Müslümanlara işin doğrusunu öğretmek için her fırsatta bunu anlatalım, yayalım. Her anlatım, her neşredip yayma sizlere sınırsız sevap getirecektir, unutmayın. (Aşkı Üveysi 3 kitabı sayfa 13-14, Muharrem Karabay)

Ayrıca Hz. Ayşe’nin evlendiği zaman yaşının büyük olduğunu, ablası Esma’nın biyografisinden de kesin olarak anlıyoruz. Eski biyografi kitapları Esma’dan bahsederken diyorlar ki: Esma yüz yaşındayken, Hicretin 73. Yılında vefat etmiştir. Hicret vaktinde 27-28 yaşındaydı. Hz. Ayşe ablasından on yaş küçük olduğuna göre, onun da hicrette en az 17- 18 yaşlarında olması gerekir. Ayrıca Hz. Ayşe, Peygamber Efendimiz'den (sav) önce Cübeyr’le nişanlanmıştı. Demek evlenecek çağda bir kızdı. O yüzden demek ki en az 19-20 yaşlarındayken Peygamber Efendimiz hz. Ayşe ile evlendi.

Son düzenleme:

alikasikka

Öğrenci
Reaksiyon puanı
75
Elinize sağlık hocam.
Sağolun hocam, internette çocuk yaşında yazanlar ve malesef buna inananlar var. O devirde kız çocuklarına değer verilmezdi, toprağa gömerlerdi genelde ve doğduktan sonra yaşlarını da tutmazlardı. Ancak özel hale erdikten sonra yaşlarını sayarlardı. Bu gerçeği herkes bilsin, öğrensin ve öğretsin inşAllah..

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Arap'ların bu yaş sayma geleneğini hiç duymadım. İnternetten araştırdığımda da bulamadım. Elinizde bununla ilgili bir kanıt var mı?

Zaten Arap toplumuna göre mantığı aykırı bir olay bu. Kızların ergenliğe girdiği falan açıkça söylenmez ki erkeklere? Arap toplumlarında ayıp olarak görünür. Nasıl sayılacak yaşı o zaman?

James Howlett

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,233
Allah razı olsun kardeşim, Rabbim Peygamber efendimize iftira atanların yüzünü kızartmadan canını almasın başka birşeyle yüzünü kızartsın.

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Sahih kaynaklar en fazla 12 gösteriyor.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,776
Bu Yaş sayma tekniğine gülerim sadece. Yok özel duruma gelme filan. :D
Keşke o devirde yaşasaydım da 10 - 15 karım ve cariyelerim olsaydı.

Sonra gel keyfim gel :D ahahshhshaha

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013

napsınlar tarihte görülmemiş şeyi uydurup yalan söylüyorlar. Bunların hesabıyla 40 yaşında evlenen Hz.Hatice’de aslında 52 yaşında çocuğu yaşında peygamberle evlenip 6 çocuk doğurmuş :D Kaynaklarda kimsenin yaşına itiraz yok aişeye gelince neler neler uyduruyorlar. :D

Mysterious Master

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
128
Hz. Esma H. 73 senesinde oğlu Abdullah öldürüldükten birkaç gün sonra Mekke’de 100 yaşında vefat eder. Hz. Esma H. 73 yılında 100 yaşında vefat etmişse Hicret’te 27-28 yaşında olan Hz. Esma'dan on yaş küçük olan Hz. Aişe de Hicret’te 17 yaşında olmalıdır. Hz. Peygamber'le de Hicret'ten sekiz ay sonra evlendiğine göre Hz. Aişe'nin evlendiğinde yaklaşık 18 yaşında olduğu savunulur.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kaynak: Şibli, Mevlana, Asrı Saadet, Çev. Ömer Rıza Doğrul, Eser Kitabevi, İstanbul 1974, Ⅱ, 149; Savaş, Rıza, “Hz. Aişe'nin Evlenme Yaşı ile İlgili Farklı Bir Yaklaşım”, Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi, İzmir 1995, sayı Ⅸ, s. 140.

Son düzenleme:

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Hz.Aişe'nin doğumu, evlenme yılı ve ölüm yılları kaynaklarda bellidir.

islamansiklopedisi.org.tr

ÂİŞE - TDV İslâm Ansiklopedisi

Hz. Ebû Bekir’in kızı ve Hz. Peygamber’in hanımı.

Doğum yılı: 614
Evlenme yılı: 624
Ölüm yılı: 678

"Bi‘setin 4. yılında (614) Mekke’de doğdu. Onun daha önce doğduğunu ve dolayısıyla Hz. Peygamber ile evlendiğinde on dört ile on sekiz yaşlarında olduğunu ileri süren bazı çağdaş araştırmacıların (bk. Süleyman Nedvî, V, 12-25; Akkād, s. 39, 59-60) dayandıkları rivayetler sağlam değildir. İbn İshak, Hz. Ebû Bekir’in daveti ile müslüman olanları sıralarken Hz. Âişe’nin de adını verir ve o sıralarda yaşının küçük olduğunu zikreder. Hz. Âişe’nin, “Ben ebeveynimi bildim bileli onları müslüman buldum” (Buhârî, “Kefâlet”, 4) ifadesinden kendisinin bi‘set-i nebeviyyeden sonra doğduğu anlaşılmaktadır

Mysterious Master

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
128
Hz.Aişe'nin doğumu, evlenme yılı ve ölüm yılları kaynaklarda bellidir.

ÂİŞE - TDV İslâm Ansiklopedisi

Hz. Ebû Bekir’in kızı ve Hz. Peygamber’in hanımı.

Doğum yılı: 614
Evlenme yılı: 624
Ölüm yılı: 678

"Bi‘setin 4. yılında (614) Mekke’de doğdu. Onun daha önce doğduğunu ve dolayısıyla Hz. Peygamber ile evlendiğinde on dört ile on sekiz yaşlarında olduğunu ileri süren bazı çağdaş araştırmacıların (bk. Süleyman Nedvî, V, 12-25; Akkād, s. 39, 59-60) dayandıkları rivayetler sağlam değildir. İbn İshak, Hz. Ebû Bekir’in daveti ile müslüman olanları sıralarken Hz. Âişe’nin de adını verir ve o sıralarda yaşının küçük olduğunu zikreder. Hz. Âişe’nin, “Ben ebeveynimi bildim bileli onları müslüman buldum” (Buhârî, “Kefâlet”, 4) ifadesinden kendisinin bi‘set-i nebeviyyeden sonra doğduğu anlaşılmaktadır
Evlenmişse evlenmiştir. Beni İslam dininin emirleri alakadar eder.

damzchevk

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,013
Evlenmişse evlenmiştir. Beni İslam dininin emirleri alakadar eder.

Evlenmiştir zaten Hz aişenin kendisinden Enes bin malikin rivayet ettiklerinde Buhari’de yaşı çok daha bellidir. Hz aişe dışında ümmü Gülsüm vb. Gibi sahabeler arasında da bu yaşlarda evlilik örnekleri çoktur. Ve 150-200 sene öncesine kadar böyle bir tartışma yok insanlar zaten doğal karşılıyor.

Mysterious Master

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
128
Evlenmiştir zaten Hz aişenin kendisinden Enes bin malikin rivayet ettiklerinde Buhari’de yaşı çok daha bellidir. Hz aişe dışında ümmü Gülsüm vb. Gibi sahabeler arasında da bu yaşlarda evlilik örnekleri çoktur. Ve 150-200 sene öncesine kadar böyle bir tartışma yok insanlar zaten doğal karşılıyor.
Evet, haklısınız bunu günümüzün şartlarına uyarlamanın anlamı yok zaten çoğumuzun büyükleri (anneanne, babaanne, dede, büyükanne, büyükbaba gibi) de 18 yaşından önce evlenmiştir kaldı ki burada 14 asır önce yaşanan bir olay mevcut bence de normaldir.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
O zamanları nüfus dairesi yokmuydu?
Çoğumuzun annesi de zaten 16-20 yaşlarında evlendi. 18 yaş, günümüzde yasal yükümlülük üstlenebilirlik yaşı.

serj

chemicals
Reaksiyon puanı
2,850

Müslüman bir erkekseniz hayat güzel! 3 eşiniz olabilir.

Mysterious Master

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
128
Müslüman bir erkekseniz hayat güzel! 3 eşiniz olabilir.
Türkiye'de yasalara göre tek eşlilik zorunludur. Arabistan'a veya şeriatla yönetilen başka bir ülkeye git kafana göre takıl 4 eşe kadar izin var diye biliyorum ama yanlış da biliyor olabilirim.

serj

chemicals
Reaksiyon puanı
2,850
Türkiye'de yasalara göre tek eşlilik zorunludur. Arabistan'a veya şeriatla yönetilen başka bir ülkeye git kafana göre takıl 4 eşe kadar izin var diye biliyorum ama yanlış da söylüyor olabilirim.
Sen gel 25 tane peygamber gönder, onlar hâlen Arap olmaya devam etsin. :)
En son kendisi inecek sanırsam.