Hutbe dinlememek için farzı kılıp çıkıyor(muş!)

Bu konuyu okuyanlar

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
CHP'li Berhan Şimşek'in cuma namazı gafı

1611779758983.png

Cuma namazlarına gittiğini söyleyen Berhan Şimşek, hutbeyi dinlememek için namazın farzını kılıp çıktığını söyledi. Ancak hutbe, farzdan önce okunuyor.

CHP'li eski vekil Berhan Şimşek, dün gece KRT TV'de Şimdiki Zaman adlı programa katıldı.

Programda Şimşek'in cuma namazı ile ilgili gafı, sosyal medyanın gündemine oturdu.

Kendisinin cuma namazlarına gittiğini belirten Şimşek, sadece namazın farzını kılıp çıktığını söyledi.

Şimşek bunu, hutbeyi dinlememek için yaptığını belirterek şu ifadeleri kullandı;

"50 KURUŞLU KÂRA GİDİYORUZ 150 KURUŞLUK ZARARLA ÇIKIYORUZ"
"Gidiyoruz cumalara Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yüzünden hutbeyi dinlememek için farzı kılıp çıkıyorum. Niye? İçeri girdiğimizde AK Parti Genel Merkezi'nden yazılmış hutbeler var. 50 kuruşluk kâra gidiyoruz camiye, 150 kuruşluk zararla çıkıyoruz."

HUTBE FARZDAN ÖNCE OKUNUR
Buradaki tezatlık ise Şimşek'in söylediklerinin aksine cuma namazında hutbenin, farzdan önce okunuyor olması.

DİYANET YALANLADI
Diyanet İşleri Başkanlığı, Şimşek’in cuma hutbelerinin AK Parti Genel Merkezi’nde hazırlandığına dair iddiasının asılsız olduğunu ve kendisi hakkında yasal yollara başvurulacağını açıkladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, "Eski Milletvekili Berhan Şimşek’in katıldığı bir televizyon programında Diyanet İşleri Başkanlığımızın hutbelerinin AK Parti Genel Merkezi’nde hazırlandığına dair iddiası, gerçeği yansıtmamaktadır. Her cuma camilerde irad edilen hutbelerimiz, Din Hizmetleri Genel Müdürlüğümüze bağlı uzman ekiplerimiz tarafından hazırlanmaktadır. Şimşek’i gerçek dışı iddiasından dolayı kınadığımızı, kendisi hakkında yasal yollara başvuracağımızı belirtmek istiyoruz." denildi.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Sorsan Dini siyasete alet eden AKP derler.

Ama nerde bir din tartışması dindar tartışması başörtüsü tartışması cuma namazı tartışması varsa CHP tarafından çıkarılır :)

Allah bilir İmamlar AKP'li diye Cumaa yada gitmezler !!!

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Kılıçdaroğlu, herkesin merakla beklediği CHP seçim beyannamesinin cuma saatine denk getirdi. Törenin cuma namazı saatine denk gelmesi nedeniyle, bazı adaylar cumaya gidemedi.

Daha önce 'Kürtler kucağımıza oturacak' diyerek tepkileri üzerine çeken CHP Genel Başkan Yardımcısı Hurşit Güneş, SKY Türk'te katıldığı programda 'CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçim beyannamesini açıklama saatinin neden cuma saatine getirildiğinin sorulması üzerine Türk siyaset tarihine geçecek bir skandala imza attı.

İstanbul 1. Bölge adayı olan emekli müftü İhsan Özkes, seferi oldukları için cuma namazı yerine vakit namazının da kılınabileceğini söyledi. Fakat Genel Başkan Yardımcısı Hurşit Güneş büyük bir gafa imza attı. "Cumayı kaza etsinler" diyen Güneş, hatasını anladıktan sonra , "Biliyorum, cuma namazının kazası yok ama yine de kaza etsinler." ifadelerini kullandı.

:) Tarihin tekerrürü :D

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Kılmıyorsan, kılmıyorum de. Bu kadar zor olmamalı ya.
Ya adamın kılıp kılmamasının bir önemi yok. Herkesin ibadeti kendine; Lakin burda sorun yalan söylemesi.

Bir zamanlar İsmet İNÖNÜ'nün kızı Özden TOKER de benzer bir laf etmişti: "Babam cuma namazını gösteriş olmasın diye evde kılıyor" demişti.

Kimse seni cuma namazına gitmiyor diye kınamaz, ama sanki gidiyormuş gibi pozlar yapıp aslında gitmediğini anlarsa kınar ve ayıplar.

Bunun adına bal gibi "Dini siyasete alet etme" denir. Sen bununla başkalarını itham ederken kendin o çukura düştün mü bütün inanırlığını yitirmiş olursun. Vesselam! :)

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Kimse seni cuma namazına gitmiyor diye kınamaz, ama sanki gidiyormuş gibi pozlar yapıp aslında gitmediğini anlarsa kınar ve ayıplar.

İşte ana mesele bu aslında . Sen kendin olarak oy iste halktan taklit yaparak veya yalan söyleyerek olmuyor bu işler.

Seçim zamanları bakın Camii den çıkmıyorlar Kur'an okumalar sürekli Eyüp Sultan'a gitmeler Namaz kılmalar Cuma'yı kaçırmamalar seçim bitiyor gören yok bir daha...

Mesela Cumhurbaşkanı adayı belirlerkende CHP'nin kendi adayını çıkarmasını isterim ben sırf dindarlardan oy almak için Ekmek İçin Ekmelettin veya Abdullah Gül derseler mesela yazık gerçekten bu zihniyet ile iktidar olduklarını sanırlar sadece.

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Eski CHP'lilerin söylediklerini niye Kılıçdaroğlu'na yorumluyorsunuz herkesin yaptığı kendini bağlar

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Eski CHP'lilerin söylediklerini niye Kılıçdaroğlu'na yorumluyorsunuz herkesin yaptığı kendini bağlar
Allah var, KILIÇDAROĞLU bu konularda haddini biliyor. Birçok kez büyük potlar kırsa da hepten yabancısı olduğu bir mevzuda ahkam kesmiyor. Da, burada sorun bizatihi KILIÇDAROĞLU değil, sorun CHP adına ahkam kesen ya da ahkam kesme yetkisi olanların bu tür gaflara, potlara düçar olması. Daha doğrusu başkalarını dini kullanmakla itham ettikleri halde aynı duruma kendilerinin müteaddit defalar düşmesidir. Ki, asıl dini kullanmak, istismar etmek oluyor bunun adı. Suçladıkları insanların zaten din yaşamı -çoğunlukla- hayatlarında var olan insanlar. Bu insanlar siyasete girmeden önce de camiye, cumaya giden insanlardı.

Gece baykuşu

Doçent
Reaksiyon puanı
291
Şimdi senin Cuma Namazını kılman ve hutbe dinlememenden bana ne. Hem sen dinlemiyorsun diye ben de mi dinleyemeceğim ya da ben dinlemiyorum diye siz de mi dinlemeyin algısı mı yaratıyor? Bari bu konuda konuşma. Her şeye el atıp duzelttinizde din konusu kaldı.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Şimdi senin Cuma Namazını kılman ve hutbe dinlememenden bana ne. Hem sen dinlemiyorsun diye ben de mi dinleyemeceğim ya da ben dinlemiyorum diye siz de mi dinlemeyin algısı mı yaratıyor? Bari bu konuda konuşma. Her şeye el atıp duzelttinizde din konusu kaldı.
Elinden başka hiçbir şey gelmeyenlerin özellikle el attığı konudur din. Herkesin illa ki kendileri gibi düşünmelerini isterler.

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
CHP'li Berhan Şimşek'in cuma namazı gafı

Ekli dosyayı görüntüle 136560

Cuma namazlarına gittiğini söyleyen Berhan Şimşek, hutbeyi dinlememek için namazın farzını kılıp çıktığını söyledi. Ancak hutbe, farzdan önce okunuyor.

CHP'li eski vekil Berhan Şimşek, dün gece KRT TV'de Şimdiki Zaman adlı programa katıldı.

Programda Şimşek'in cuma namazı ile ilgili gafı, sosyal medyanın gündemine oturdu.

Kendisinin cuma namazlarına gittiğini belirten Şimşek, sadece namazın farzını kılıp çıktığını söyledi.

Şimşek bunu, hutbeyi dinlememek için yaptığını belirterek şu ifadeleri kullandı;

"50 KURUŞLU KÂRA GİDİYORUZ 150 KURUŞLUK ZARARLA ÇIKIYORUZ"
"Gidiyoruz cumalara Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yüzünden hutbeyi dinlememek için farzı kılıp çıkıyorum. Niye? İçeri girdiğimizde AK Parti Genel Merkezi'nden yazılmış hutbeler var. 50 kuruşluk kâra gidiyoruz camiye, 150 kuruşluk zararla çıkıyoruz."

HUTBE FARZDAN ÖNCE OKUNUR
Buradaki tezatlık ise Şimşek'in söylediklerinin aksine cuma namazında hutbenin, farzdan önce okunuyor olması.

DİYANET YALANLADI
Diyanet İşleri Başkanlığı, Şimşek’in cuma hutbelerinin AK Parti Genel Merkezi’nde hazırlandığına dair iddiasının asılsız olduğunu ve kendisi hakkında yasal yollara başvurulacağını açıkladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, "Eski Milletvekili Berhan Şimşek’in katıldığı bir televizyon programında Diyanet İşleri Başkanlığımızın hutbelerinin AK Parti Genel Merkezi’nde hazırlandığına dair iddiası, gerçeği yansıtmamaktadır. Her cuma camilerde irad edilen hutbelerimiz, Din Hizmetleri Genel Müdürlüğümüze bağlı uzman ekiplerimiz tarafından hazırlanmaktadır. Şimşek’i gerçek dışı iddiasından dolayı kınadığımızı, kendisi hakkında yasal yollara başvuracağımızı belirtmek istiyoruz." denildi.

Sünnete farz diye niyetlendi belli ki. Allah kabul etsin. :)

Son mesajlar