Huawei'ye ABD tarafından bir darbe daha geliyor

Görkem Say

Guru
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
25,502
Huawei ve ABD arasında yaşanan gerilimi hepimiz biliyoruz. Son çıkan amiral gemisi cihazlarında Google Servisleri bulunduramayan Huawei, satış rakamlarında düşüş yaşadı. Özellikle Avrupa'daki pazar payının yüzde 40 gibi büyük bir çoğunluğunu kaybetti. Ancak yine de Huawei epey büyük bir firma, bir şekilde sıyrılır diyordum ben. Fakat bugün farklı bir haber geldi. Bilindiği üzere Huawei, Kirin işlemcilerinde TSMC çiplerini kullanıyor. Qualcomm ve Apple'da TSMC müşterisi zaten. Ancak TSMC'nin aldığı büyüme kararı doğrultusunda, firma ABD'ye 12 milyar dolarlık fabrika yatırımı yapmaya karar vermiş. ABD Ticaret Bakanlığı'da TSMC ile görüşme gerçekleştirmiş. Görüşmelerin sonucuna bağlı olarak, TSMC ile Huawei arasındaki ilişkiler bitebilir. Huawei, Kirin 1100 işlemcisi için TSMC ile anlaşmıştı. Ancak bu olayların sonucunda Huawei, yeni işlemcisi için farklı bir çözüm bulmak zorunda kalabilir.

ABD'nin Huawei üzerindeki yaptırımları giderek devam edeceğe benziyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Konuyla ilgili detaylı bilgi için buradaki haberi okuyabilirsiniz.

H1ÇK1R1K

Doçent
Reaksiyon puanı
386
Huawei ve ABD arasında yaşanan gerilimi hepimiz biliyoruz. Son çıkan amiral gemisi cihazlarında Google Servisleri bulunduramayan Huawei, satış rakamlarında düşüş yaşadı. Özellikle Avrupa'daki pazar payının yüzde 40 gibi büyük bir çoğunluğunu kaybetti. Ancak yine de Huawei epey büyük bir firma, bir şekilde sıyrılır diyordum ben. Fakat bugün farklı bir haber geldi. Bilindiği üzere Huawei, Kirin işlemcilerinde TSMC çiplerini kullanıyor. Qualcomm ve Apple'da TSMC müşterisi zaten. Ancak TSMC'nin aldığı büyüme kararı doğrultusunda, firma ABD'ye 12 milyar dolarlık fabrika yatırımı yapmaya karar vermiş. ABD Ticaret Bakanlığı'da TSMC ile görüşme gerçekleştirmiş. Görüşmelerin sonucuna bağlı olarak, TSMC ile Huawei arasındaki ilişkiler bitebilir. Huawei, Kirin 1100 işlemcisi için TSMC ile anlaşmıştı. Ancak bu olayların sonucunda Huawei, yeni işlemcisi için farklı bir çözüm bulmak zorunda kalabilir.

ABD'nin Huawei üzerindeki yaptırımları giderek devam edeceğe benziyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Konuyla ilgili detaylı bilgi için buradaki haberi okuyabilirsiniz.
Hocam Samsung Exynos işlemciler TSMC çipleri bulundurmuyor mu?

Görkem Say

Guru
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
25,502
Hocam Samsung Exynos işlemciler TSMC çipleri bulundurmuyor mu?
Samsung kendi üretimini gerçekleştiriyor. Piyasadaki en iyi çipler TSMC'de, sonra Samsung'da zaten. Kendi üretimini yapan bir diğer firma da Intel. Onun platformu farklı tabi.

The Cyclist

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
6,906
Kalıcı bir çözüm değil fakat bazı kaynaklarda 2-2.5 yıl yetecek kadar çip stokladıklarını okumuştum.

Zor bir olay fakat kendi çiplerini üretme yoluna da gidebilirler ( Samsung mobil tarafta önemli bir rakip olduğu için vermeyebilir) Bu gidişle tüm bileşenleri kendileri üretmek zorunda kalacaklar.

Görkem Say

Guru
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
25,502
Kalıcı bir çözüm değil fakat bazı kaynaklarda 2-2.5 yıl yetecek kadar çip stokladıklarını okumuştum.

Zor bir olay fakat kendi çiplerini üretme yoluna da gidebilirler. Bu gidişle tüm bileşenleri kendileri üretmek zorunda kalacaklar.
Kötü komşu kişiyi mal sahibi yaparmış. Tabi ortaya çıkacak mal da önemli. TSMC seviyesine çıkılabileceğini sanmıyorum ancak Samsung ile yarışabilmeli en azından. Yoksa Çin harici pazarlarda pek tutunamaz gibi.

pacmans

Öğrenci
Reaksiyon puanı
24
Zaten adamlar 10 sene önce bunların başlarına gelceklerını anlayıp ona göre bir plan yol haritası çizmişler. Yıllardır kullanıyorum cihazlarını ınanılmaz memnunum .Olacaksın Huawei ..

bindokuz103

Asistan
Reaksiyon puanı
150
Google kısıtlamaları karşısında Huawei kendi mobil servislerini devreye sokunca Amerika'nın beklediği sonuç ortaya çıkmadı. her şeye rağmen Huawei satmaya devam ediyor. Şimdi işlemci tedariğini kesmeye çalışıyorlar. Muhtemelen bunu da yapacaklar. Ama Huawei özellikle 5g konusunda önemli lisanslara sahip ve bu güne kadar bu kozunu hiç kullanmadı. Aslında birbirlerine göbeklerinden bağlı iki ülke tuhaf bir şekilde çekişiyorlar. İkisi de diğeri olmadan tek başlarına istedikleri yere gelemezler. Eğer işlemci tedariği kesilirse eminim Huawei'n b planı vardır diye düşünüyorum. Bunu da zamanla göreceğiz.

k!ra

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
92
TSMC dışında farklı bir çinli üretici ile anlaşma aşamasında haberleri vardı. Kendileri bile üretebilr sanki Huawei'de para yok. Adamlar dünya'da 5G altyapısında %35 gibi çok yüksek bir paya sahipler hala bu konuda lider firma. Çok fazla etkilenmezler