HP Officejet Pro 8500 İncelemesi

Bu konuyu okuyanlar

Ecevit BIKTIM

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
HP'nin yeni ofis asistanı olan HP Officejet Pro 8500, uygun baskı maliyeti, yüksek kalite ve çok amaçlı kullanımı sayesinde, işyerlerindeki lazer cihazlarına ciddi bir rakip oluyor.

Çok amaçlı baskı üniteleri evden ofise kadar geniş bir yelpazede kullanılabiliyor. Bu ürünler uygun fiyatları ile göz dolduruyor. Fakat bunun çoğu zaman yanıltıcı olduğu da bir gerçek. Çok amaçlı baskı ürünleri özellikle sarf malzemelerinde kullanıcıyı şoke ediyor. Mürekkep veya tonerin hızlıca bitmesi ve bu ürünlerin maliyeti yüksek olması birçok kullanıcıya soğuk bir duş yaptırıyor.
Bu, özellikle mürekkep püskürtmeli çok amaçlı baskı cihazları için geçerli. Renkli mürekkep sayesinde renkli lazer cihazlara kıyasla çok daha iyi bir kalite sunan bu ürünler, özellikle yüksek toner maliyetleri ile cep yakıyor. Çok amaçlı lazer ürünler, şimdiye kadar bu konuda epeyce avantajlıydı.

[SDNTV]2009_12_08_Hp_officejet_8500_wireless[/SDNTV]

HP, işte bu soruna ilginç bir çözüm buldu. Kaliteli ve hızlı bir baskı almak isteyen fakat baskı maliyetini de düşürme derdinde olan kullanıcıları dinleyen HP, Officejet Pro 8500 Wireless adlı bir ürün geliştirdi. Renkli mürekkep baskı sunan Officejet Pro 8500 Wireless, hızlı ve kalite olmasıyla birlikte düşük baskı maliyeti ile fark yaratıyor.

Uygun Maliyetle Baskı
HP, Officejet Pro 8500 Wireless adlı ürün ile ofis ortamında kullanılan hepsi bir arada cihazlarına yeni bir standart getiriyor. Çok fonksiyonlu baskı istasyonu oldukça düşük bir baskı maliyeti ile ilk kes Lazer yazıcılara ciddi bir rakip oluyor. HP Officejet Pro 8500 bu yüzden olsa gerek dört farklı mürekkep kartuşu ve iki adet baskı kafası ile birlikte geliyor. Baskı kafalarını ve kartuşlarını ayıran bir mürekkep sistemi ile çalışan HP, bu sayesinde dakikada 19 sayfa siyah beyaz baskısı (normal kalite) alabiliyor. Tabi şunu söylemekte de fayda var . Baskı kafalarının kartuşlarından ayrılması sadece baskı maliyetini değil aynı zamanda cihazın ömrünü de uzatıyor.

hp21260446968.jpg
HP Officejet Pro 8500 dört farklı mürekkep kartuşu ve iki adet baskı kafası ile birlikte geliyor.

Ürünün bir özelliği çift taraflı baskı cihazı ile birlikte gelmesi. Buna ek olarak üzerinde seri tarama ve kopyalama için 50 sayfalık bir ünite bulunuyor.
Bu üründe beğendiğimiz bir özellik 8.76 cm büyüklüğünde renkli ve dokunmatik bir ekrana sahip olması. Türkçe arayüz kurulumu ve kullanımını kolaylaştırması önemli bir artı.HP, burada karmaşık bir menüden vazgeçmiş. Baskı, kopyalama, faks ve tarama zahmetsizce yapılıyor.

Officejet 8500 Pro istenildiğinde PC'den bağımsız çalışabiliyor. Üzerinde bulunan çok amaçlı kart okuyucusu sayesinde resimlerinizi anında basabiliyorsunuz. Dijital kameradan direkt çıktı alabilmek için Pictbridge bağlantısı da unutulmamış. İsteyen kişiler ürüne USB bellek de takabiliyor. HP Officejet Pro, kısa bir taramadan sonra belleğin içindeki resimleri dokunmatik ekranda gösteriyor. Burada resimlerle oynayabiliyorsunuz; büyütme, küçültme, kesme ve kırmızı göz giderme gibi fonksiyonlar, baskının sizin istediği gibi olmasını sağlıyor.

Düşük Güç ve Baskı Maliyeti

HP Officejet Pro 8500 düşük güç tüketimi ile birlikte uygun baskı maliyeli ile fark yaratıyor. Bu ürün ayarlandığında kendisini akşam kapatıp sabah da otomatik olarak açabiliyor. Birçok şirkette yazıcılar sürekli açık durumda. Bu da en az yazıcının 10 saat boşu boşuna çalışması demek. HP bunu web arayüzünde yapacağınız bir zamanlayıcı görev ile çözüyor. Ofisin ne zaman kapanacağı ve açılacağı gibi verileri girmek yeterli.

hp31260447280.jpg
Renkli bir sayfayı 15 kuruşa, siyah beyaz baskıyı da 3 kuruşluk bir maliyet ile gerçekleştiriyor.

Bu ürün genelinde XL mürekkep kartuşları kullanıyor. Her bir kartuş 1400 sayfa basabiliyor ve yaklaşık 45 TL'den satılıyor. Üç adet renkli kartuş toplamda 135 TL yapıyor. 2200 sayfa basabilen siyah beyaz kartuşun maliyeti yaklaşık 70 TL civarı. Toplam kartuş maliyeti 205 TL yapıyor.
Bu değer birçok kişiyi korkutmaya yeter. Fakat ince bir hesap yaptığınızda tek bir renkli sayfa için 15 kuruş harcanıyor. Bu oldukça iyi bir maliyet. Çünkü benzer ürünler 20 kuruş, hatta 30 kuruşa kadar çıkabiliyor. Siyah beyaz baskıda durum çok daha iyi. Tek bir sayfanın maliyeti yaklaşık 3 kuruş. Bu değer siyah beyaz lazer yazıcılarla aynı seviyede. Renkli lazer yazıcıların bu alandaki maliyeti 6 ile 8 kuruş (Siyah-beyaz baskı için) arasında değişiyor.

Test Sonuçları

Ürünün kurulumunu manuel olarak yapmak çok daha kolay. Birlikte verilen yazılım ile kurulum biraz zahmetli olabiliyor. Yazıcıyı USB kablosundan bağlayıp tanıtın. Sonra kablosuz ortamına geçin. Aksi takdirde yazılım ile yapacağınız kurulumda kablosuz yazıcıyı tanımlamayabilirsiniz.
Bu üründe beğendiğimiz bir özellik, taranan dokümanları web'de tanımlanmış bilgisayarlara aktarabilmesi. Benzer bir durum faks özelliği için de geçerli.

HP Officejet Pro 8500, ofis uygulamalarını oldukça başarılı bir şekilde tamamlıyor. Baskı ve kopyalama hızlı, ayrıca kaliteli. Buna karşın tarama ünitesi sürekli ofis kullanımı için uygun değil. Yine de birçok cihazdan çok daha başarılı.
Üründe beğendiğimiz bir özellik, 10 sayfalık bir test baskısını 45 saniyede basması. Renkli baskıda bu değer 121 sn'ye kadar yükseliyor. Fakat bu sonucun birçok üründen daha iyi olduğunu söylemeliyiz.
Tarama için de benzer şeyler söylemek mümkün. Taranan renkli bir resim, 600 dpi'lık bir çözünürlük değeri ile 84 saniye sürüyor. 75 dpi'da taranan resim, buna karşın sadece 22 saniye sürüyor. Tarama testinde resmin taranması ve USB'ye kopyalanması sürelerini ölçtük.

hp41260448714.jpg

Officejet 8500 Pro Wireless, bilgisayar ile haberleşmeyi USB, kablolu ağ veya kablosuz ağ üzerinden yapıyor.

Kopyalama testinde yüzde 100'lük bir sonuç alamadığımızı söylemeliyiz. Kopyalama işleminde elde ettiğimiz çıktı az da olsa, orijinal resimden biraz daha küçük. Buna karşın baskı kalitesi oldukça başarılı. Harfler ve sayılar oldukça net ve tok. Renkli dokümanlar şaşırtıcı derecede canlı. Tarama kalitesi gayet başarılı. Fakat karmaşık resimlerde HP Officejet'in biraz zorlandığını gördük. Ten renklerinde elde ettiğimiz baskı biraz daha kırmızıya yakın. Bu da bize ürünün sınırını gösteriyor. Ne de olsa o bir Photosmart cihazı değil.
HP Officejet Pro, düşük baskı maliyeti ile birlikte düşük güç tüketimine de sahip. Ürün düşük güç tüketim modunda 5.4 Watt'lık bir enerji harcaması epeyce şaşırtıcı. Ürün kapalıyken bu değer 0.5 Watt'a kadar iniyor. Benzer ürünlerle kıyasladığımızda bu, hayli düşük bir değer.

HP, bu ürün ile özellikle küçük ve orta boy işletmeleri hedef aldığını söylemeliyiz. Renkli çok amaçlı lazer baskı yerine, Officejet Pro 8500'ü kullanmak çok daha avantajlı olduğunu düşünüyoruz.

Teknik Veriler
hp11260447147.jpg

HP Officejet Pro 8500 Wireless
Çok Amaçlı Yazıcı

Arabirim: USB 2.0, Ethernet, WLAN,
Baskı Kalitesi: 4800 x 1200 dpi
Baskı Hızı Siyah/Beyaz: 15 sayfa/dak
Baskı Hızı Renkli: 11 sayfa/dak
Tarama Çözünürlüğü: 4800 dpi
Bellek: 128 MByte
Bilgi ekranı: 8.76 cmdokunmatik
Boyut: 331 x 494 x 479 mm
Ağırlık: 13 kg
Fiyatı: 300 Dolar+KDV
:: Ürün hakkındaki yorumlarınızı bizimle paylaşın?
Yazan: Ecevit Bıktım
SDN - http://shiftdelete.net

Erdem-FB

Müdavim
Reaksiyon puanı
28
Çok güzel ofislere çok uygun bi yazıcı bi düşüneceğim almak için fiyat gayet makul

Neanderthal

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Ofisler için gayet iyi ama biz ev kullanıcılarına biraz tuzlu galiba.

calledman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu yazıcıyı 4 ay kadar önce eksenden aldım. Ocak 14 te durup dururken kendini resetlemeye başladı. 4440307 yi aradım ve teknik servise yönlendirildim. O günden bu yana haftada 2 defa servise gidiyorum. Bugün 5.defa teslim ettim. Problemi çözemdiler, değişim talep ettim olumsuz yanıt aldım. HP almadan önce 5-10 defa düşünün derim. Ben kesinlikle tavsiye etmiyorum.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
haklısınız bu makine bende var kafa degişecekmiş 200 lira sonra kartuş bitecek oda 200 lira cihaz alırken kartuş maliyetini hesaplayıp almak gerekiyor

Son mesajlar