HP Laptop ve Windows 10 güncellemesi ?

ismai-06

Öğrenci
2 Şubat 2019
51
3
8
31
Merhaba. HP Pavilion, AMD Ryzen 5 GTX 1650'li yeni bir laptop aldım. İçinde orijinal Windows 10 yüklü. Yaklaşık 1 hafta oldu alalı. Tüm güncellemeleri falan yaptım.

Windows'dan gelen her güncellemeyi kurmak lazim mi?

GeForce Experience diye NVIDIA ekran kartına ait programı yükledim. Hesap açtım. Bolca güncelleme geliyor. Ekran kartıyla mi alakalı yoksa ekran kartı programına mi ait?

AMD'nin ekran kartı olan Vega 8'de de Radeon'dan güncelleme bildirimi geliyor, devamlı yükle yükle deyince sonuçta yerde kaplıyor. Genellikle hergun, ekran kartlarından 1-2 kere guncelliyip duruyorum
Çok bilgim yok o sebeple sizlere soruyorum

Usain

Dekan
Emektar
Müdavim
17 Mayıs 2018
9,230
15,142
2,958
21
Radeon ayarlarında güncellemeler için de bir ayar kısmı olacak. "Recommended only" seçeneğini seçerseniz her güncellemeyi kurmaz. Windows'tan gelenleri de kurun. Genelde sık gelenler küçük güvenlik güncellemeleridir. Ama dediğiniz kadar çok gelmiyor. Ekran kartını mesela birkaç ayda bir güncellerim.

PropHeTe

Müdavim
Müdavim
21 Mart 2009
4,153
1
2,398
293
Windows 10 un en kötü tarafı kendi güncel değil ise ekran kartı sürücüsünü güncellemiyor yada özellikle program öyle yazılıyor. Program ara yüzü değil komple sürücü ve yenileştirmeleri yüklüyor.

ismai-06

Öğrenci
2 Şubat 2019
51
3
8
31
Radeon ayarlarında güncellemeler için de bir ayar kısmı olacak. "Recommended only" seçeneğini seçerseniz her güncellemeyi kurmaz. Windows'tan gelenleri de kurun. Genelde sık gelenler küçük güvenlik güncellemeleridir. Ama dediğiniz kadar çok gelmiyor. Ekran kartını mesela birkaç ayda bir güncellerim.
Nvidia geforce experience den de çok güncellemeler geliyor bu programın guncellemelerimiki yoksa programın mi anlayamadım bide AMD nin Radeon software adrenalin 2020 edition yazıyor bunlardan geliyor herhangi sitelerinen indirmiyorum
Mesaj otomatik birleştirildi:

Windows 10 un en kötü tarafı kendi güncel değil ise ekran kartı sürücüsünü güncellemiyor yada özellikle program öyle yazılıyor. Program ara yüzü değil komple sürücü ve yenileştirmeleri yüklüyor.
Herzaman güncel tutuyorum windowsu artık hafızada bı yerden sonra dolacak gibi

Usain

Dekan
Emektar
Müdavim
17 Mayıs 2018
9,230
15,142
2,958
21
Güncelleme yapmakla hafıza dolmaz. Bilgisayar kendini temizler.

Ekran Görüntüsü (62).png

Gördüğünüz gibi Adrenalin 20.2.1 ocak ayında gelmiş. 20.3.1 mart ayında. Buna sık sık geliyor denemez.
Nvidia kullanmıyorum ama onda da durum aynı şekildedir.

Ayrıca istemiyorsanız güncellemeleri yapmak zorunda değilsiniz. ;)

İyi forumlar.

ismai-06

Öğrenci
2 Şubat 2019
51
3
8
31
Güncelleme yapmakla hafıza dolmaz. Bilgisayar kendini temizler.

Ekli dosyayı görüntüle 91012
Gördüğünüz gibi Adrenalin 20.2.1 ocak ayında gelmiş. 20.3.1 mart ayında. Buna sık sık geliyor denemez.
Nvidia kullanmıyorum ama onda da durum aynı şekildedir.

Ayrıca istemiyorsanız güncellemeleri yapmak zorunda değilsiniz. ;)

İyi forumlar.
Mutlaka haklısın tabiki ama arka arkaya gelince bu sebeple çok dikkatimi çekti önceden kalan kalıntıları nasıl temizleniyor eski sürümün

Usain

Dekan
Emektar
Müdavim
17 Mayıs 2018
9,230
15,142
2,958
21
Mutlaka haklısın tabiki ama arka arkaya gelince bu sebeple çok dikkatimi çekti önceden kalan kalıntıları nasıl temizleniyor eski sürümün
Bu driverlar güncellenirken eskileri siliyor. Windows da aynısını yapıyor. Kontrol etmek isterseniz Windows için; ayarlar>sistem>depolama>geçici dosyalar

ismai-06

Öğrenci
2 Şubat 2019
51
3
8
31
Bu driverlar güncellenirken eskileri siliyor. Windows da aynısını yapıyor. Kontrol etmek isterseniz Windows için; ayarlar>sistem>depolama>geçici dosyalar
Peki kontrol edeceğim çünkü nivida da güncelleme yaparken temiz kurulum seçince eskileri sıliyorda o sebeple sordum tesekkurler

sahintasli

Öğrenci
26 Mart 2020
37
14
8
27
Hocam ben de bilgisayar almayı düşünüyorum bu aralar genellikle oyun oynamak için hp de oldukça öneriliyor fakat çekincem var 1 hafta kullanmışsın sanırım bilgisayarın modeli nedir ve memnun musun?

ismai-06

Öğrenci
2 Şubat 2019
51
3
8
31
Hocam ben de bilgisayar almayı düşünüyorum bu aralar genellikle oyun oynamak için hp de oldukça öneriliyor fakat çekincem var 1 hafta kullanmışsın sanırım bilgisayarın modeli nedir ve memnun musun?
Memnunum AMD ryzen 5 gtx1650 ekran kartlı 512 GB SSD HP Pavilion tam modelini hatırlamıyorum 4200 e aldım indirimde şimdi 5000 TL civarında

ismai-06

Öğrenci
2 Şubat 2019
51
3
8
31
Bende hp pavilion kullanıyorum bc202nt modeli, fakat 2.fan çalışmıyor kronik sorun.Hatta hp'nin üst seviye omen serisindede var aynı sorun.Merak ettim acaba sizinde 2.fanınız çalışmıyormu?
Çalışıyor daha 1aylik cihaz ama bu sorunu pek duymadım ilk sizden duydum

özenli

Öğrenci
22 Mart 2020
48
15
8
29
Pavilion ve omen serisinde bazı modellerin 2.fanı çalışmıyor, hiçbir şekilde çözüm bulamadık biz.Sizde kontrol edin bence

özenli

Öğrenci
22 Mart 2020
48
15
8
29
speed fan programıyla fanların kaç rpm de çalıştığı görülüyor.Bizde 1.fan 4800 rpm iken, 2.fan 100-150 rpm arası dönüyor.Ya da fanlar çalışırken oyunda falan elinizle kontrol edebilirsiniz 2 fanda üflüyormu diye.

ismai-06

Öğrenci
2 Şubat 2019
51
3
8
31
Sorun genellikle saf sol ayırt ediyormu yoksa herhangi birimi genelde

özenli

Öğrenci
22 Mart 2020
48
15
8
29
Ayırt ediyor biri, biri aşırı yavaş çalışıyor bazende hiç çalışmıyor kafasına göre takılıyor.Sizi telaşlandırmak istemedim ama böyle bir sorun varsa 1 aylık laptop değiştirirsiniz

ismai-06

Öğrenci
2 Şubat 2019
51
3
8
31
Ayırt ediyor biri, biri aşırı yavaş çalışıyor bazende hiç çalışmıyor kafasına göre takılıyor.Sizi telaşlandırmak istemedim ama böyle bir sorun varsa 1 aylık laptop değiştirirsiniz
Peki teşekkürler inşallah çıkmaz bir sorun