Yardım Hp laptop 2. ekran kartını varsayılan yapabilir miyim ?

NuLdERGAMER

Profesör
Reaksiyon puanı
637
Benim laptopumda 2 tane ekran kartı var 1. si İntel hd 620 2. si radeon r5 m330. Haliyle 2. ekran kartı daha iyi performans veriyor ama pc sürekli 1. yi kullanıyor. BİOS ayarlarına baktım ama bulamadım. Nasıl yapacağım?

Abdurrahman Göktaş

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
25
Yanlış bilgi
HP'lerde kronik sorun var PC yüke binince güçlüyü seçiyor.

Son düzenleyen moderatör:

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,974
Benim laptopumda 2 tane ekran kartı var 1. si İntel hd 620 2. si radeon r5 m330. Haliyle 2. ekran kartı daha iyi performans veriyor ama pc sürekli 1. yi kullanıyor. BİOS ayarlarına baktım ama bulamadım. Nasıl yapacağım?
Yapamazsınız. HDMI portu amdye bağlıysa ancak öyle masaüstüdeki gibi sadece harici ekran kartıyla kullanabilirsiniz.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,974
BIOS'da IGPU'yu kapatmalısınız, en sağlıklı yol bu.

Diğer bir yol da aygıt yöneticisinden 1. ekran kartını seçip "Kaldırmak",.
Kaldırmak çözüm değil. Devre dışı bırakmanız gerekir ki harici ekran kartı çalışsın sadece.

aerosimit

aerogevrek
Reaksiyon puanı
13
Kaldırmak çözüm değil. Devre dışı bırakmanız gerekir ki harici ekran kartı çalışsın sadece.
Devre dışı bırakmak ve kaldırmak farklı seçenekler mi? Windows kullanmıyorum, dolayısıyla uzaktan atıyormuş gibi olacağım; ama bence devre dışı bırakıldığında sistem yeniden başladığında aygıt yeniden çalışmaya devam eder. Kaldırıldığında da sürücüsü olmadığından kapalı kalması gerekiyor.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,974
Devre dışı bırakmak ve kaldırmak farklı seçenekler mi? Windows kullanmıyorum, dolayısıyla uzaktan atıyormuş gibi olacağım; ama bence devre dışı bırakıldığında sistem yeniden başladığında aygıt yeniden çalışmaya devam eder. Kaldırıldığında da sürücüsü olmadığından kapalı kalması gerekiyor.
O bir çözüm değil işte. BIOS'tan devre dışı bırakmak çözüm.

aerosimit

aerogevrek
Reaksiyon puanı
13
O bir çözüm değil işte. BIOS'tan devre dışı bırakmak çözüm.
İkisi de çözüm.
Mesaj otomatik birleştirildi:

1692001995729.png

Aygıt sürücüsü çalıştığından kaldırılamıyor. Benzer şekilde Windows da başta hata verebilir veya hiçbir şey yokmuş gibi devam edebilir. Olması gerektiği gibi önce aygıtı kaldırıp, sonra sürücüsünü kaldırabilir. Sürücüsü olmayan cihaz çalışmayacağından da diğer ekran kartı yönetilir. Değişikliklerin düzgün uygulanması için cihaza reset atmak gerekir.

Windows'un bu aygıta agresif bir şekilde sürücü yüklemesini de önlemek gerekiyor. Emin olmasam da, sürücü arama ayarının kayıt defterinde yolu Policies\Microsoft\Windows\DriverSearching olmalı.
Kod:
reg add "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\DriverSearching" /v DriverUpdateWizardWuSearchEnabled /t REG_DWORD /d 0 /f
Dolayısıyla bu komut da yeniden başlatmadan önce CMD'ye girilerek aygıt için sürücü araması kapatılabilir. Farklı aygıtların sürücüleri artık elle yüklenmek zorunda olur.

Son düzenleme: