Hosting Nedir, Ne İşe Yarar?

Bu konuyu okuyanlar

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Müstakil bir ev yaptırmak istiyorsunuz, bunu gerçekleştirebilmek için sahip olmanız gereken şeyler vardır;
Arsa
İnşaat ruhsatı
İnşaat malzemeleri (demir, tuğla, boya vs.)
Bu örnekten yola çıkarsak, inşaat ruhsatınız: alan adı (domain), inşaatı gerçekleştirebilmek için ihtiyacınız olan malzeme: web sayfanız ve arsanız: hosting ‘dir.

Arsa sahibi olmadan müstakil ev yapamayacağınız gibi hosting sahibi olmadan da web sayfanızı yapamazsınız. Ruhsatınız olmadan yaptığınız inşaatın geçerliliği olmazken aynı şekilde alan adınız (domaininiz) olmadan da yaptığınız web sayfanızın internet ortamında bir geçerliliği olmaz.
Evinizin sahip olmasını istediğiniz özellikler de aynen hosting için geçerlidir; örnek vermek gerekirse evininizin şu özellikleri olmasını istersiniz:
Hızlı bir şekilde ve trafiğe takılmadan gitmek istersiniz
Güvenli bir yerde olmasını, dışarıdan kimsenin içeriye girememesini istersiniz
Evinizde kullandığınız tüm ürünlerin son teknoloji ürünleri olmasını ve garantili olmasını istersiniz

Orada mutlu olmak istersiniz..

İşte tüm bu örneklerden de rahatça anlayabileceğiniz gibi hosting; hızlı ve güvenilir bir sunucuda yer almalı ve bu sunucu da en güncel panel ya da yazılımları kullanmalıdır. Böylece sorunsuz bir hizmet alarak, mutlu olursunuz.

yemrekmekci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Az önce bu konuyu babama da açıkladım. Domain patent, hosting vergi levhası gibi bir şey :)

esraakaya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Gerçektwn çok güzel bir açıklama yapmışsınız, bnmde bir sorum olacaktı Arkadaşlar;
yayınlayacağım ücretsiz hosting arıyorum.Tavsiye edeceğiniz
türkiyeden hosting firma varmıdır. istanbulhost.com free hosting
veriyormuş kullanan arkadaş varmıdır ?

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Ben de özetle şöyle diyorum;

Alan adı yani domain, internetteki iş yerinizin tabelasıdır. Hosting ise iş yerinin kendisidir, yani mağazanızdır. Web siteniz de iş yerinizde teşhir ettiğiniz üründür.

ANıLLiVE

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Eline yüreğine sağlık dostum çok güzel anlatım

TheStorm

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Müstakil bir ev yaptırmak istiyorsunuz, bunu gerçekleştirebilmek için sahip olmanız gereken şeyler vardır;
Arsa
İnşaat ruhsatı
İnşaat malzemeleri (demir, tuğla, boya vs.)
Bu örnekten yola çıkarsak, inşaat ruhsatınız: alan adı (domain), inşaatı gerçekleştirebilmek için ihtiyacınız olan malzeme: web sayfanız ve arsanız: hosting ‘dir.

Arsa sahibi olmadan müstakil ev yapamayacağınız gibi hosting sahibi olmadan da web sayfanızı yapamazsınız. Ruhsatınız olmadan yaptığınız inşaatın geçerliliği olmazken aynı şekilde alan adınız (domaininiz) olmadan da yaptığınız web sayfanızın internet ortamında bir geçerliliği olmaz.
Evinizin sahip olmasını istediğiniz özellikler de aynen hosting için geçerlidir; örnek vermek gerekirse evininizin şu özellikleri olmasını istersiniz:
Hızlı bir şekilde ve trafiğe takılmadan gitmek istersiniz
Güvenli bir yerde olmasını, dışarıdan kimsenin içeriye girememesini istersiniz
Evinizde kullandığınız tüm ürünlerin son teknoloji ürünleri olmasını ve garantili olmasını istersiniz

Orada mutlu olmak istersiniz..

İşte tüm bu örneklerden de rahatça anlayabileceğiniz gibi hosting; hızlı ve güvenilir bir sunucuda yer almalı ve bu sunucu da en güncel panel ya da yazılımları kullanmalıdır. Böylece sorunsuz bir hizmet alarak, mutlu olursunuz.

Mükemmel Bi Anlatım Olmuş :)

OnurFK

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Gerçektwn çok güzel bir açıklama yapmışsınız, bnmde bir sorum olacaktı Arkadaşlar;
yayınlayacağım ücretsiz hosting arıyorum.Tavsiye edeceğiniz
türkiyeden hosting firma varmıdır. istanbulhost.com free hosting
veriyormuş kullanan arkadaş varmıdır ?

Webadam bence bayağı iyi domainide oradan alırsın

S

SDN Okuru

SDN Okuru
valla cok iyi anlatmissiniz hocam ellerinize saglik simdi caktim isi :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Çok saolun valla kaç siteye baktım bu hosting i anlamadım burda anladım eyw. :D

mywebim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hosting web sitelerinizin dökümanlarını,resimlerini ve kaynak dosyalarını barındırabileceğiniz bir web alanıdır.Web sitenizin 7/24 yayında kalabilmesi için bu web alanına ihtiyaç duyulmaktadır. Web hosting hizmeti alarak,web sitenizde ihtiyaç duyduğunuz her dosya yüksek performanslı sunucularda barınarak ziyaretçilerinizin ulaşımına heran açık olur. Yüksek performanslı bu sunucular almış olduğunuz hizmetin özelliklerine göre binlerce kişiye aynı andahizmet verebilir.web hosting nedirweb hosting nedirUygun Hosting Planları. Kişisel Hosting Planı1 GB Disk Alanı1 Domain Barındırma10 GB Aylık TrafikSınırsız DatabaseSınırsız E-mailKurumsal Hosting Planı2 GB Disk Alanı1 Domain Barındırma20 GB Aylık TrafikSınırsız MYSQL DatabaseSınırsız E-MailProfesyonel Hosting Paketleri5 GB Disk Alanı3 Domain Barındırma*Sınırsız TrafikSınırsız MYSQLSınırsız E-MailWebmaster Hosting Paketleri10 GB Disk Alanı3 Domain Barındırma*Sınırsız TrafikSınırsız MYSQL DatabaseSınırsız E-Mailhttp://blog.gigabayt.net/hosting-nedir/

ahmetcim

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
3
Sektör devamlı gelişen bir yapıda. Özellikle 2016'da popüler olan wordpress hosting ve cloud hosting gibi yeni terimler de hosting konusunda bilinmesi gerekenler diye düşünüyorum.

Burada detaylı bir anlatım yapılmış >>> Hosting Nedir? | Yabancı Hosting