Honor 10 Kullanıcıları

Bu konuyu okuyanlar

TatarAli42

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Herkese iyi günler dilerim.
Yaklaşık bir aydır Honor 10 modelini kullanıyorum. Birçok açıdan cihazı kullanıp test etme imkanım oldu. Cihaz yalnızca hepsiburada sitesinde satıldığı ve elden alınabilecek mağazalarda satışa sunulmadığı için deneyip alma gibi bir fırsat olmuyor. Doğal olarak insanlar bu tür forumlarda ve sosyal medyadaki kullanıcı yorumlarını bakma ihtiyacı duyabiliyor.
IMG_20180821_144948_crop_1040x624.jpg

IMG_20180821_142124_crop_624x1039.jpg

Öncelikle cihazın özelliklerinden kısaca bahsedeyim.
Ekran: 5.84 inç FullHD+ 1080x2280 çözünürlükte IPS LCD
Kasa boyutları: 149.6 x 71.2 x 7.7 mm (5.89 x 2.80 x 0.30 inç) (Ekran/Kasa: %80)
Yonga Birimi: Kirin 970 CPU: Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73, 4x1.8 GHz Cortex-A53)
GPU: Mali-G72 MP12
RAM: (Türkiye'de satışta olan versiyonu) 4GB (Çin'de 6GB Versiyonu da var)
ROM/Hafıza: (Türkiye'de bulunan) 128GB (64GB Versiyonu da diğer ülkelerde mevcut)
Batarya: 3400 mAh, Usb Type-C, 5V/4.5A değerinde hızlı şarj desteği.
Kamera: 16 MP, f/1.8, PDAF
24 MP Siyah/Beyaz, f/1.8, PDAF çift arka kamera; 24 MP, f/2.0 ön kamera.
Arka kamera ile 4K (30fps) video çekimi (Eis biraz yetersiz kalıyor) 1080p (30/60 fps) Eis yeterli görev yapıyor. Ön kamerada 1080p (30 fps) video çekimi yapılabiliyor.
Özelliklerini yorumlayacak olursam
Ekran
Ekran çözünürlüğü ve renk canlılığı gerçekten etkileyici. Ekranın büyüklüğünü de hesaba katarsak cihazla video izeleme ve oyun oynamak (mobil bir cihaz için) etkileyici düzeyde. Tabii ben normalde mecbur kalmadıkça bilgisayarda dahi büyük ekran tercih eden biri olarak mobil cihaz ekranlarında film/dizi izlemek beni pek tatmin etmiyor ama bu cihazda izlerken görüntü canlılığı beni çok etkiledi diyebilirim. Elbette bu kademede daha iyi renkler ve çözünürlükler veren cihazlar vardır. Ancak burda bir eksiye değinmek istiyorum. Ips ekran her ne kadar canlı ve yüksek kalitede görüntü verse de güneş altında ne yazık ki bazen neredeyse görünemeyecek düzeye gelebiliyor. Ekran parlaklığı sonuna kadar açılsa dahi cihazı gölgeleme veya göze yaklaştırma ihtiyacı duyulabiliyor.
Ekran/kasa oranı
6 inçe yakın haliyle bazı insanları korkutabiliyor. Ancak korkulacak düzeyde büyük bir telefon değil. %80lik ekran/ kasa oranıyla cihaz eski kasa oranındaki birçok 5.2 inçlik cihazlarla aynı boyutta. Huaweinin P9, P10, Samsung'un S8 modelleriyle neredeyse birebir aynı boyutta. Elde tutuşu cihazın kenarlarının kavisli yapısı nedeniyle hiç rahatsız etmiyor. Elden kayıp düşeceği gibi bir his de hiç yaşamadım.
İşlem hız/Ram/Hafıza
En ağır oyunlardan en hafif uygulamalara kadar birçok uygulamayı yükleyip kullandım. En ağır oyunları dahi açış hızı, oyundayken bir facebooka veya messenger'a geçiş hızı gerçekten çok iyi. Bu geçişlerde asla bir takılma veya donma yaşamadım. Cihaza sonradan güncellemeyle gelen GPU TURBO özelliği ile PUBG Mobile gibi (en üst ayarlarda oyunlarda dahi en ufak bir takılma dahi olmadan cihaz oyunları oynatabiliyor.

Gpu Turbo özelliğinde yüksek performans açılınca batarya tüketimi de doğru orantılı olarak artıyor. Cihaz yapay zeka ile normal işlemlerde batarya tüketimini azaltma görevini yerine getiriyor. 4GB hafıza günlük işlemlerde yeterli olsa da cihazı yoran uygulamalarda aşırı uzun kullanımlarda bir süre sonra yetersiz kalabiliyor. Oyunlarda uzun süreli (1.5-2 saat itibariyle) kullanımlarda ısınmanın da etkisiyle takılmalar oluşabiliyor. 128 GB hafıza gayet yeterli böyle bir cihaz için. Ancak bir de SD Kart desteği olsa hiç fena olmazdı.
Batarya
Cihazla özellikle bazı testler yaptım. Örneğin cihaz mobil veri ve uygulamalar aktifken ancak ana ekranda cihazın açık kalma süresi, yoğun kullanım senaryosu, yoğun sosyal medya kullanım senaryosu ve normal kullanım senaryosu gibi... Hepsinin ekran görüntülerini alamamış olsam da bazı görüntülerle bunları kısaca aktarayım.
PicsArt_09-10-07.04.31.png

Cihazda arada iki çağrı gelmesi haricinde tamamen ekran açık durumdaydı bu iki çağrıda cihazın kronometresini durdurmuştum. Bu nedenle küçük bir uyuşmazlık mevcut.
Normal durumda mobil veri ve uygulamalar aktif arka planda çalışıyor, ekran açık kalma süresi bu şekilde.
PicsArt_09-10-07.09.21.png

Yoğun sosyal medya kullanımında batarya performansı

Screenshot_20180827-193741.jpg

Yoğun oyun kullanımında ekran süresi, genel süre olarak da 7 saat gibi bir süre vermişti.
PicsArt_09-25-03.53.22.png

Normal kullanımda ise 8 saat civarı ekran açık kalma süresi ile 24 saate kadar genel kullanım süresi veriyor.
Cihazın hızlı şarj özelliğiyle de gayet hızlı şarj olduğunu da ekleyeyim. 2A'lik şarj aletiyle de kullanılmazsa 2 saat civarında şarj oluyor.

Kamera
Cihazın kamerasına geniş bir şekilde değinmek istiyorum. Huawei P20 gibi bu cihazla aynı klasmandaki modelinde Leica sens, OIS vb birçok özellikle desteklediği modelinin yanında fotoğraf açısından asla geri kalmıyor. Gündüz çok iyi sonuçlar veren cihaz gece çekiminde de gerçekten çok iyi sonuçlar veriyor. Raw formatını da destekleyen cihazla çekilen fotoğraflar Ligtroom gibi uygulamalarla düzenlenince çok fena sonuçlar ortaya çıkıyor.
IMG_20180818_185320_crop_1152x864.jpg

Gün batımından bir saat kadar önce orjinal
LRM_EXPORT_315862480951279_20180907_003829420_crop_1141x855.jpeg

Aynı fotoğraf Ligtroom ile düzenlendi. (RAW formatı ile mükemmel sonuçlar alınabiliyor.
IMG_20180831_183715_crop_1138x864.jpg

Işık resmi modunda (İpeksi Su) uzun pozlama ile çekildi.
IMG_20180826_171939_crop_1151x864.jpg

Pencerelerden giren ışık vardı ve ikindi namazı sonrasıydı.
9Njdgr.jpg

Gece modunda elde tripodsuz çekildi. Iso:250 S:2sn
WDjQgN.jpg

Geniş açıklık modunda flu efekti orta seviyede çekildi
EDjRgq.jpg

Portre modunda arka kamera ile çekildi.
LDjnyb.jpg

Portre modunda ön kamera ile çekildi.
PDjr0b.jpg

Ön kamerada Portre modunda Sahne ışığı özelliğiyle çekildi.
JDjllE.jpg

Işık resmi modunda Yıldız pozlaması ile çekildi.
vP3ppD.jpg

Aynı modda 30 dakika civarı pozlama ile çekildi.
Video konusunda ise 4K çekimde EIS'in tam olarak işlevini yapamadığını ve görüntüde hareket olunca titremeler oluştuğunu söylemem gerekiyor.
Ancak 1080p gibi daha düşük çözünürlüklerde EIS yeterli şekilde görünütü sabitleme işlevini yapıyor.
Süper ağır çekim
4K ve 1080p gece/gündüz Video performansı
Son olarak cihazı almak kullanmak isteyenler için. Cihaz gerçekten iyi bir cihaz ancak şu zamandaki döviz kurları vs nedeniyle 3500₺ gibi bir fiyat etiketiyle satılıyor. Bu fiyat ne yazık ki bu cihaz için biraz yüksek kalıyor. Aynı sitelerde bu fiyat aralığında benzer ve yüksek özelliklerde başka cihazların olması da kafalarda soru işareti oluşturabiliyor. Alacak olup da özelliklerinden dolayı kafasında soru işareti olanlara bu yazımın faydalı olmasını umarım. Ancak fiyattan dolayı düşünenlere bu cihazı, diğer cihazlarla karşılaştırıp maddi durumlarına göre tercihte bulunmalarını tavsiye ederim.

Son mesajlar