Hollanda Kralı Willem-Alexander, Cevdet Yılmaz’ı affetti

Bu konuyu okuyanlar

Görkeem

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,392

Hollanda'da bir kafede biri çocuk 6 kişiyi öldürdüğü için ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Cevdet Yılmaz, hükümetin itirazına rağmen Kral Willem-Alexander tarafından affedildi.​

hollanda-krali-reuters_16_9_1611241764.jpg

Avrupa’da ömür boyu hapis cezasını sonuna kadar uygulayan birkaç ülkeden biri olan Hollanda’da mahkum Cevdet Yılmaz, 1986 yılından bu yana affedilen ilk hükümlü oldu.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre Yılmaz, Hollanda’nın Delft kentindeki Koetsiertje adlı kafede 1983 yılında meydana gelen olayda, 12 yaşındaki Carmen Sneeks adlı kız çocuğu da dahil 6 kişiyi öldürmüştü.

Hollanda vatandaşlığına geçen Yılmaz, 5 Nisan 1983 akşamı kafede “Sen gerçek Hollandalı değilsin, Hollanda ve Karayip adalarını oluşturan Nederlend vatandaşısın” diyen bir kişiyle tartıştı.

Kendisine küfür edildiğini söyleyen Yılmaz, evindeki silahını alıp önce tartıştığı kişiyi vurdu, ardından kafedeki diğer kişilere ateş ederek 6 kişiyi öldürdü.

O güne kadar bu çapta bir katliamın yaşanmadığı Hollanda’da, olay büyük tepki gördü. Cevdet Yılmaz, 1984 yılında ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

“YETERİNCE CEZA ÇEKTİ”

Düzenli olarak Hollanda devleti aleyhine davalar açan Yılmaz, uzun yıllar cezaevinde kaldığı ve yeterince ceza çektiğini savunarak, af talebinde bulundu. Bazı yargıçlar ve ulusal kamu denetçisi (Ombudsman) da Yılmaz’ın bu talebine destek verdi.

Ancak Hollanda Hukuku Koruma Bakanı Sander Dekker, 6 kişiyi öldüren bir kişinin toplum içine salınmasının, kurban yakınlarında derin yaralar açacağını belirterek, Yılmaz’ın ömür boyu demir parmaklıklar ardında kalması gerektiğini söyledi. Sander Dekker, Yılmaz’ı affetmenin haksızlık olduğunu belirterek af talebini defalarca reddetti.

Ancak 38 yıl cezaevinde bulunduğunu belirten Cevdet Yılmaz’ın “af” talebi, Hollanda Kralı Willem-Alexander tarafından kabul edildi. Hollanda Kralı, Yılmaz’ın affedilmesini öngören kararı imzaladı.

EVLENİP ÇOCUK SAHİBİ OLDU

Hollanda medyasına göre, hükümetin yanı sıra kurban yakınları da karara tepki gösterdi. Cezaevindeyken evlenen ve çocuk sahibi olan Yılmaz, son yıllarda suçluların kaldığı ve tedavi edildiği bir klinikte kaldı.

Bir süreden beri rehabilitasyon programı kapsamında cezaevi dışında kalan Yılmaz, seyahat yasağı ve bildirim zorunluluğu koşuluyla çalışmaya başladı. Yozgat Boğazlıyan nüfusuna kayıtlı olan Yılmaz’ın, affının ardından temelli olarak Türkiye’ye dönmeyi planladığı belirtildi.

serj

chemicals
Reaksiyon puanı
2,845
Üstüne evlenip çocuk sahibi olmuş, garip bir olay. :D

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Vaay bee Hollanda Kralına bak sen Hükümetin itirazlarına rağmen adam affediyor. Yok mu kos koca Holladada çıkıp şu Kral'a haddini bildirecek birileri... :) Demokrasi elden gidiyea Kral çıldırmış diyebilecek. Veya bu Kral gayriresmi diyecek :p

Birde adam hapisten çıkınca utanmadan Türkiye'ye gelip Yozgat'a yerleşecem demiş...

Not: Buralarda sürekli hayattan bıktım soğudum öldüm bittim diyen birisi vardı ona örnek olsun şu haber. Bak adam 6 kişiyi öldürüyor 38 yıl hapis yatıyor hücrede kalıyor normalde ömür boyu hapis cezası varken evlenip çocuk sahibi oluyor ölümü seçmiyor sürekli itiraz ediyor dikelçeler yazıyor serbest kalmak için sen halen nankör geliyon hayata karşı yok kendimi kısırlaştıracam flan diyon :D

Not2: Birde Avrupa'da halen 12 ülkede Krallık varmış hee buda ilginç bir bilgi.

1. Andorra
2. Belçika
3. Danimarka
4. Liechtenstein
5. Lüksemburg
6. Monaco
7. Hollanda
8. Norveç
9. İspanya
10. İsveç
11. Birleşik krallık
12. Vatikan

Görkeem

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,392
'' temelli olarak Türkiye’ye dönmeyi planladığı belirtildi. ''

katil aramıza geliyor :)

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
'' temelli olarak Türkiye’ye dönmeyi planladığı belirtildi. ''

katil aramıza geliyor :)

Bu adam Türkiye'de olsaydı zaten bizim kanunlara göre bir kişi 30 Yıldan fazla aralıksız hapis yatamıyor. 10-15 sene önce filan tahliye olurdu :D

Görkeem

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,392
Bu adam Türkiye'de olsaydı zaten bizim kanunlara göre bir kişi 30 Yıldan fazla aralıksız hapis yatamıyor. 10-15 sene önce filan tahliye olurdu :D
Aynen öyle özkan reis katılıyorum

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Batsın böyle adalet.
Her ne olursa olsun, altı kişiyi öldüren birinin hiçbir zaman o hapisten çıkmaması gerekiyordu. Hatta çok ağır şartlarda ömrünü orada tamamlaması gerekiyordu. Üstelik bir de çocuk öldürmüş adam yahu. Lanet olsun böyle pisliklere de ona merhamet edenlere de... Zalime merhamet mazluma vurulmuş büyük bir darbedir çünkü.

Uzun yıllar evvel Lüleburgaz cezaevinde savcılık talimatıyla haftada iki saat olmak üzere ders vermeye giderdim. Orada bir vatandaş kaldırımda yürüyen beş kişilik bir aileyi -sarhoşluk sebebiyle gözü çift gördüğü için- külliyen öldürmüş, sonra da yalancı şahitti, rüşvetti derken 6 ay ile yırtmış, ama beyimiz duvarlara yumrukluyor, kendisine bu cezayı veren hakime de devlete de lanetler yağdırıyordu. Midem kaldıramadı, lavaboya koştum, bir daha da o mahlukun nefes aldığı o koğuşa asla gitmedim.

Kısacası adalet olmadığı için -Dünyada da, ülkemizde de- hergün onlarca insan basit sebeplerle katlediliyor, kaatiller, caniler bu sebeple perva etmiyorlar.

Görkeem

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,392
Batsın böyle adalet.
Her ne olursa olsun, altı kişiyi öldüren birinin hiçbir zaman o hapisten çıkmaması gerekiyordu. Hatta çok ağır şartlarda ömrünü orada tamamlaması gerekiyordu. Üstelik bir de çocuk öldürmüş adam yahu. Lanet olsun böyle pisliklere de ona merhamet edenlere de... Zalime merhamet mazluma vurulmuş büyük bir darbedir çünkü.

Uzun yıllar evvel Lüleburgaz cezaevinde savcılık talimatıyla haftada iki saat olmak üzere ders vermeye giderdim. Orada bir vatandaş kaldırımda yürüyen beş kişilik bir aileyi -sarhoşluk sebebiyle gözü çift gördüğü için- külliyen öldürmüş, sonra da yalancı şahitti, rüşvetti derken 6 ay ile yırtmış, ama beyimiz duvarlara yumrukluyor, kendisine bu cezayı veren hakime de devlete de lanetler yağdırıyordu. Midem kaldıramadı, lavaboya koştum, bir daha da o mahlukun nefes aldığı o koğuşa asla gitmedim.

Kısacası adalet olmadığı için -Dünyada da, ülkemizde de- hergün onlarca insan basit sebeplerle katlediliyor, kaatiller, caniler bu sebeple perva etmiyorlar.

Kaç yılları L.Burgaz'da oldunuz , burgaza 15 dakikalık mesafedeyim :)

404 Not Found

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,864
Bu adamın bütün ömrünü hapiste geçirmesi gerekiyordu.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Ben yokken daha :) Aynen abi babaeskiliyim bende, o zaman L.burgaz nasılmış bilemem ama şimdi çok güzel oldu
Yanılıyorsun, emin ol Lüleburgaz benim zamanımda çok daha güzeldi. Orada emekli olan bir ağabeyim var, ara sıra giderim ziyaretine. Yolları, sokakları köstebek tarlası gibi. Eski zamanlarını çok aradığım oldu.