Hobi amaçli drone uçurmak

Bu konuyu okuyanlar

blackangel07

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
merhaba dronelar hakkinda pek bir bilgim yok size soracağim konu komik gelebilir ama hobi amaçli 500 gr altında drone satın almak istiyorum 10 15 dk uçuş için izin alınması şart midir yasak bölge de değil kastım ev bahçesi boş bir alan gibi insanlarin olmadiği yerleri sormak istedim

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
23,096
Gidip kayıt ettirmelisin bence. Yasal yolla uçurtmazsan cezayı yersin görürlerse eğer.

Hakkatten Bana göre uçurtma uçurmak drone uçurtmaktan daha eğlenceli.

TBM

Dekan
Reaksiyon puanı
358
merhaba dronelar hakkinda pek bir bilgim yok size soracağim konu komik gelebilir ama hobi amaçli 500 gr altında drone satın almak istiyorum 10 15 dk uçuş için izin alınması şart midir yasak bölge de değil kastım ev bahçesi boş bir alan gibi insanlarin olmadiği yerleri sormak istedim

Belli gr'a kadar kayıt gereksiz bildiğim. Araştırmalısın.

rtakak

Profesör
Reaksiyon puanı
1,460
500g altı dronelar için ne kayıt ne de ehliyet gerekiyor.
Bu bağlamda Mavic Mini önerebilirim, sadece 249g. 30 dakikaya kadar uçabiliyor.

Kendim Mavic Air kullanıyorum, 490g kendisi.

blackangel07

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
500g altı dronelar için ne kayıt ne de ehliyet gerekiyor.
Bu bağlamda Mavic Mini önerebilirim, sadece 249g. 30 dakikaya kadar uçabiliyor.

Kendim Mavic Air kullanıyorum, 490g kendisi.
izin için ne yapiyorsun nasil uçuruyorsun her yerde uçurmasi yasakmiş diye okudum?

rtakak

Profesör
Reaksiyon puanı
1,460
izin için ne yapiyorsun nasil uçuruyorsun her yerde uçurmasi yasakmiş diye okudum?
Nerdeyse heryerde uçurabilirsin. 2 senedir uçuruyorum hiç izin alma ihtiyacım olmadı.

Zaten yasaklı bölgeler haritada kırmızı olarak gösteriliyor ve droneu istesen de sokamıyorsun.(DJI ürünlerinde öyle oluyor)

Hüseyin Tecer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Şehir merkezlerinde uçurmak için izin gerekiyor. Shgm fen izin Alman lazım.ama evin bahçesi boş arazi gibi yerlerdeuçurursan kimsebirşey demez

rtakak

Profesör
Reaksiyon puanı
1,460
Kalabalık bölgelerde kullanmaktan kaçınmalısın.
Ayrıca 200m irtifa sınırı var TR'de.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Screenshot_20200430-223724_Chrome.png

Drone uçururken haritanda gözüküyor bunlar.
Kırmızı yerler genellikle stadyum, saraylar, özel korumalı yerler vs. Mavi kısımlsr havalimanı etrafı oluyor, yasak değil ancak dikkatlı olmanız gerekiyor. Neden bilmiyorum. Gri olanlae ise havalimanların inil güzergahları. Maksimum irtifa 150m olarak sınırlı buralarda.

Son düzenleme:

blackangel07

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kalabalık bölgelerde kullanmaktan kaçınmalısın.
Ayrıca 200m irtifa sınırı var TR'de.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ekli dosyayı görüntüle 96168
Drone uçururken haritanda gözüküyor bunlar.
Kırmızı yerler genellikle stadyum, saraylar, özel korumalı yerler vs. Mavi kısımlsr havalimanı etrafı oluyor, yasak değil ancak dikkatlı olmanız gerekiyor. Neden bilmiyorum. Gri olanlae ise havalimanların inil güzergahları. Maksimum irtifa 150m olarak sınırlı buralarda.
sghm nin sitesinde çoğu bölgesi kırmızı yasak bölge diyor ve yeşil bölgede uçarabilirsin diyor 500 gr altini talimatta ama hiç yeşil bölge yok sitesindeki harita da