Hızlı trene sabotaj

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar Konu (Kayıtlı: 0, Misafir: 1)

Bakan Elvan'dan hızlı trene sabotaj açıklaması
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Eskişehir-İstanbul hızlı tren hattına yönelik sabotajlar olduğunu, bu nedenle açılışın muhtemelen Haziran ayının ikinci yarısına sarkacağını söyledi.

Çeşitli programlara katılmak üzere Karaman’a gelen Bakan Elvan, Karaman Belediyesi’ni ziyaretinde Eskişehir-İstanbul hızlı tren hattı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Yaklaşık üç hafta önce Mayıs ayının ikinci haftası itibariyle Eskişehir-İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattının devreye alınacağını ve Ankara-İstanbul arasındaki yüksek hızlı trenin artık çalışmaya başlayacağını ifade ettiğini hatırlatan Bakan Elvan, “Çalışmalarımız tamamen bu yönde gidiyordu. Bildiğiniz gibi Eskişehir-İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattındaki tüm alt yapı üst çalışmalarını tamamladık.

Test çalışmalarını özellikle sinyalizasyona yönelik test çalışmalarımızı bitirme aşamasında iken bazı talihsiz diyebileceğim durumlarla karşı karşıya kaldık. Daha doğrusu talihsizlikten de öte belki ciddi bir sabotajla karşı karşıya kaldık. Son iki haftada toplam 200 adet sinyalizasyon ve haberleşme kablolarımız kesildi. Sadece bununla da yetinmeyip 70 adet ray devresi bağlantı sistemi yine birileri tarafından kesildi. Biz tabi bununla ilgili olarak savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Gerekli çalışmalar yapılıyor. Özellikle bu güzergahta bulunan Valiliklerimiz ve jandarma güvenlik önlemlerini bu bölgede arttırdı. Sinyalizasyon kanallarımızın kapakları açılıp bu sinyal kabloları kesilip o şekilde bırakılıyor. Bu tamamen bir sabotaj girişimi.

Sabotaj dışında bir şey olmasını biz açıkçası düşünmüyoruz. Özellikle İstanbul-Ankara hızlı tren hattının açılmasından rahatsız olan kesimlerin olduğunu düşünüyorum. Buna başka bir anlam veremiyorum açıkçası. Ama biz süratle bu bağlantıları yeniden kurmaya başladık. Sizlere kesilen kablolardan birkaç örnek vermek istiyorum. Bakın kanallardaki kabloların nasıl kesildiğini görüyorsunuz. Her bir kablo içerisinde de tam 48 adet küçük kablo var. Bunların her birinin teker teker tamiratının yapılıp tekrar devreye sokulması gerekiyor ama tüm arkadaşlarımız gece gündüz 24 saat çalışıyorlar. Şunu ifade etmek istiyorum. Tüm bu engellemelere rağmen biz yine Eskişehir-İstanbul hattını inşallah kısa bir süre içerisinde açacağız.

Benim açıklamamda özellikle Mayıs ayının sonuna doğru yüksek hızlı tren hattını açacağımızı ifade etmiştim. Bu muhtemelen Haziran ayının ikinci yarısına sarkacak. Haziran ayından itibaren bu hattımızı açmış olacağız. Yoğun bir şekilde bu kabloların tamiri için tüm arkadaşlarımız geceli gündüzlü çalışarak tamamlamaya gayret ediyorlar. Biliyorsunuz trenin kendisinin test çalışmalarını tamamlamış idik. Sadece sinyalizasyon bölümü kalmıştı. Sinyalizasyon bölümünü de maalesef bu tür sorunla karşı karşıya kaldık. Bu sorunları giderme yönünde yoğun şekilde arkadaşlarımız çalışıyorlar. Haziran ayı içerisinde hem Ankara’daki hem de İstanbul’daki vatandaşlarımız Yüksek Hızlı Treni kullanmaya başlayacaklar. Bu sabotaj girişimlerinden dolayı maalesef sürede bir aksama oldu” dedi.


Bakan Elvan, Karaman’a yönelik çalışmalarla ilgili olarak da, “Biliyorsunuz Konya-Karaman hızlı tren projesinin yapımına başlamış idik. Çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. Haziran ayı içerisinde Karaman-Ulukışla hızlı tren projesinin de ihalesine çıkacağız. Proje çalışmalarımız tamamlandı. Şuanda ihale aşamasındayız. İhale hazırlıklarını Demiryolları Genel Müdürlüğü’ndeki arkadaşlarımız yürütüyorlar. Muhtemelen Haziran ayının ortalarına doğru ihaleye çıkmış olacağız. Şimdiden vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olsun diyorum” şeklinde konuştu.


KaynaK
 
S

SDN Okuru

SDN Okuru
güvenlik 0 hat üstünde 7/24 çalışan kamera koyun şüpheli yaklaşınca gerekeni yapın...
 
bu memleketin ne sabotajı biter, ne haini. dışardan zarar gelmezse yurt içinde hain bulur, yine kendimize zarar veririz mutlaka! :)
 
S

SDN Okuru

SDN Okuru
Ya da, geç kalacağı için sabotaj süsü veriliyor.
 

falcon291

Profesör
marmarayı 29 ekime yetiştirmek için kanlarıyla imza atan ekipten bahsediyoruz sen neyin kafasındasın ? ayrıca git bi bak bakalım çalışmalar ne alemde ?
İlk tarih Şubat ayıydı, sonra Mart oldu, bu arada daha işler bitmeden test sürüşü yaptılar. Hızlı tren hattı hemen yakınımdan geçiyor, bu yüzden biliyorum.

Şimdi tüm projelerde gecikme riski vardır. Bu proje de planlanandan yavaş ilerledi. Anladığım kadarıyla iş alan müteahhitlerin en azından bir kısmı için maddi sıkıntılar sözkonusu oldu, bu yavaşlamanın bir nedeni ötekisi ise kimi yerlerde gerçek anlamıyla güçlüklerle karşılaşmaları. Şu anda 3 hat olacaktı, 2 hattı bitmiş gözüküyor. 3. hat eklenecek mi? Ne zaman eklenecek bilmiyorum.

Aslında projenin bitmesine değil, doğru şekilde geç olsa da bitmesine odaklanmak lazım. Ama siyasi iradeye verilmiş sözler var, ve baskı var, buna karşı dik durmak lazım.
 

enable

Profesör
Tren islemeye basladiktan sonra sabotaj riski yok mu? Allaha emanet mi gidicez?
Asıl üstünde durulması gereken konu bu birader, hattın güvenliği çok önemli ki bu hattın önemide bi o kadar büyük. Gerekli tedbirlerin alınacağından eminim ancak bu içerden yapılan bir olay değil kesinlikle.!
 

Emrahizm35

Üyecik
yine mağdur kendileri olmuşlar vah vah hiç bir zaman hatayı kendilerin de aramazlar
"Hem insanlara karşı avurdunu şişirme (kibirlenme) ve yeryüzünde çalımla yürüme. Çünkü Allah övünen ve kuruntu edenlerin hiçbirini sevmez.
Lokman / 18.
 
O hırsızlar yakalandı!

YHT hatlarındaki kablo hırsızlığının artması üzerine, Sapanca Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler, 3 motorize ve 20 kişilik özel ekip oluşturarak çalışma başlattı.


Hat güzergahında yakın esnaf ve diğer vatandaşlarla görüşen ekipler, şüpheli bir durumla karşılaşmaları halinde kendileriyle iletişime geçmelerini istedi.


Söz konusu çalışmalar kapsamında dün kablo hırsızlığı yapıldığı yönünde bilgi üzerine şüphelileri takip eden ekipler, 3 hırsızlık zanlısı ile çalınan kabloları satın alan bir hurdacıyı gözaltına aldı.


Yaklaşık 500 metre sinyalizasyon ve haberleşme kablosu çaldığı belirlenen şüpheliler, Hasan G. (26), Çetin T. (45), C.T. (15) ile çalıntı eşyaları satın alan Yahya B'yi (55) gözaltına aldı.


Aynı bölgeden yaklaşık 10 gün önce de 2 bin metre kablo çaldıkları tespit edilen şüphelilerin, fark edilmemek için YHT hattında çalışanların iş elbiselerine benzer kıyafetler giydikleri öğrenildi.


Zanlıların emniyetteki işlemleri sürerken, İlçe Emniyet Müdürlüğünce bu güne kadar kablo hırsızlığı yapan 24 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.
KaynaK
 
bu kablo hırsızlarını idam edecen elektrik verecen çalarken çarpılıp öldüler diyecen bu hızlı tren çok önemli kimin yaptığı değil yapılmış olması önemli zaten devletin işi bu.
 

pcwolf

Dekan
Yuh 2.5 km kablo çalmışlar. Onları alıp forum kuralları çerçevesinde ilgili kişilere nakletmek lazım.
 

qazxcv

Üyecik
Hırsızlık ihtimali de var. pikap arabanın arkasına dev kablo makarasını bağlamışlar, araba giderken makaraya sarıyor. Kısa sürede kaç metre kablo toplayacağını siz düşünün. 3 kuruş bakır için adamlar yeraltındaki fiberoptik kabloyu çalmışlar. Bakırı alabilmek için kabloyu yakıyorsun ve bi bakıyorsun hiçbir şey yok.
Öte yandan Konya-Ankara arasını anlatayım. Otobüs 4 saatte gidiyor 25 tl. Hızlı tren 2 saatte gidiyor 25 tl. Hızlı tren ayrı bir rahat; gürültüsüz, sarsıntısız, kazasız.
 
Üst