Hiren's Boot CD [Boot Kullanımı]

Bu konuyu okuyanlar

byhck

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Merhabalar,
Hiren's Boot Cd ile tekrar karşınızdayım.Takip eden arkadaşlar bilir daha önce Windows üzerinden kullanımını anlatmıştım.Şimdi ise Boot olarak açılması ile menülerine ve içersinde barındırdığı programlara göz atacağız.

Test Sistemi: Pentium D 2.80GHz 1.5GB DDR2 Ram'i olan bir pc üzerinde 512MB Ram ve 13Gb HDD ile çalışan Microsoft Virtual Pc 2007 yani sanal makine.

İlk önce bilgisayarımızı CD'den boot ediyoruz ve elimizdeki Hiren's Boot Cdsini kullanarak bilgisaramızı açıyoruz.Karşınıza aşağıdaki resimde görülen ekran gelecek.Buradan okları kullanarak "Start Boot CD" seçeneğini seçiyoruz.

b-261953-hiren%5Cs.jpg

Bu ekranı geçtikten sonra karşımıza çeşitli araçların bulunduğu menü gelecek.Şimdi bu menüleri resimlerle inceleyelim.

b-261956-hiren%5Cs.jpg

Ana menü (üstte) bu şekilde. "Next" diyerek Ana menünün devamını (altta) görebiliriz.

b-261959-hiren%5Cs.jpg

Disk Partition Tools (altta) menüsü.Burdan istediğiniz programı seçerek diskinizi partlara bölebilir yada biçimlendirebilirsiniz.
b-261962-hiren%5Cs.jpg

b-261963-hiren%5Cs.jpg

Disk Clone Tools menüsü.Diskinizin imajını alabilir yada almış olduğunuz bir imaj varsa tekrar yükleyebilmenizi sağlayacak birçok programı içermektedir.
b-261965-hiren%5Cs.jpg

Sisteminize virüs bulaşmışsa ve temizleme işlemini Windows üzerinden yapmak istemiyorsanız burdan yapın :) Antivirüs Tools
b-261967-hiren%5Cs.jpg

Recovery Tools.Diskinizle problem mi yaşıyorsunuz? Yada verilerinizi mi kaybettiniz?Bu programlarla dilediğinizi yapabilirsiniz.
b-261972-hiren%5Cs.jpg

b-261973-hiren%5Cs.jpg

Testing Tools. Sisteminizin bileşenleri test edebileceğiniz programların mevcut olduğu menü.İster Ram, ister CPU, isterseniz HDD nizi test edin.Ama HDD için daha kapsamlı programlarda var(HDD tools menüsünde).
b-261978-hiren%5Cs.jpg

Ram testinden bir resim.
b-261981-hiren%5Cs.jpg

Harddiskiniz için test programları oldukça fazla neredeyse her marka HDD için var.HDD nizdeki bad sectorleri rahatlıkla görebilirsiniz.
b-261982-hiren%5Cs.jpg

b-261983-hiren%5Cs.jpg

b-261984-hiren%5Cs.jpg

Sisteminizle ilgili bilgi almak istiyorsanız>> System İnfo Tools
b-261987-hiren%5Cs.jpg

b-261990-hiren%5Cs.jpg

File Managers.Dosya yönetim programları.İçersinde mini bir Windows 98 de bulunuyor.
b-261993-hiren%5Cs.jpg

Mini Windows 98 from Ram Drive sizler için çalıştırdım(altta) .CD üzerinden çalışan tamamen bağımsız bir işletim sistemi özelliği taşıyor.Sisteminiz çöktüğünde dosya kurtarmak için çok ideal olmasa da iş görür.
b-261996-hiren%5Cs.jpg

b-262001-hiren%5Cs.jpg

MBR bölümü biraz daha üst seviye kullanıcılar için.MBR hakkında bilgi için...
b-262012-mbr.jpg

b-262013-mbr.jpg

Genel olarak Hiren's Boot CD bu şekilde.
Sorularınız ve önerileriniz için: [email protected]

DOWNLOAD
Türkçe Hiren>> DOWNLOAD

..::Çağlar KARAKAYA::..
byhck

SDN - http://shiftdelete.net

o_asy

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Emeğine sağlık yararlı bir çalışma olmuş. Yalnız resimler neden küçük anlaşılmıyor. Yoksa benim tarayıcıda mı sorun var.

byhck

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Teşekkür ederim beğenmene sevindim. Resimler küçük çünkü baya bi fazla resim var ama büyütücem şimdi umarım sığar.

wwhirlwind

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
bilmeyenler icin gusel bir calısma olmus seneelrdir kullandıgım yazılımlardan biridir tavsiye ederim ..

alperveli

Müdavim
Reaksiyon puanı
48
Bilgisayar bozulduğunda işimin %90 nını bu cd ile yapıyorum kurtarma olsun şifre kırma olsun her işimi görüyo çok işlevsel bi cd hepinizin kullanmasını tavsiye ederim şimdiye kadar bilgisayara hiç bir zararı olmadı

byhck

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Önemli değil arkadaşlar gerçekten güzel programlar var paylaşmak istedim :)

turoksin0

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
süper bir yazıya benziyor şimdi bakamıcam ama yer imlerine ekledim yazı için teşekkürler :)

byhck

Doçent
Reaksiyon puanı
2
rica ederim bdco okuduktan sonra yorumlarını bekliyorum ;)

betelguese

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hiren's boot Cd'nin 9,9 versiyonu çıkmış. onu indirdim. iso formatında. CdBurnerXP programı ile iso yazdırma seçeneği ile CD'ye yazdırdım. Fakat Cd bootable olmadı. Bilgisayarı yeniden başlattığımda Bilgisayar Cdden başlamadı..

Diyeceksiniz ki; biostan Cdyi seç.. Seçili zaten..

Cd'yi yakarken Bootable olması için farklı bir şekilde mi yakılması gerekiyor. İndirdiğimiz iso'nun bootable olması gerekmiyor mu? bootable olması için ayrı bir şey yapmak gerekiyor mu?

Teşekkürler.

cnr

Asistan
Reaksiyon puanı
5
link gitmis, guncellemeniz mumkunmu? (ozelliklede turkce olanini)

zelenga

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
illegal diyen çıkmadı ama araştırılabilir tabi

suley

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sevgili byhck, merhabalar. Forumdaki arkadaşımız betelguese demişki:

----------------------------------------------------------------------
Hiren's boot Cd'nin 9,9 versiyonu çıkmış. onu indirdim. iso formatında. CdBurnerXP programı ile iso yazdırma seçeneği ile CD'ye yazdırdım. Fakat Cd bootable olmadı. Bilgisayarı yeniden başlattığımda Bilgisayar Cdden başlamadı..

Diyeceksiniz ki; biostan Cdyi seç.. Seçili zaten..

Cd'yi yakarken Bootable olması için farklı bir şekilde mi yakılması gerekiyor. İndirdiğimiz iso'nun bootable olması gerekmiyor mu? bootable olması için ayrı bir şey yapmak gerekiyor mu?

Teşekkürler.
----------------------------------------------------------------------

Evet sevgili arkadaşlar, benimde sorunum aynen böyle. Bu dosyayı boot lu cdye dönüştürebilen arkadaşlardan yardım bekliyorum. İlgilenen arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ediyorum. Sağlıcakla kalın.

Darknes$

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
351
Hiren's BootCD 10.1Sürümü çıkmış

mresul

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
slm arkadaşlar ben bu proğramı kullanıp bilgisayarımın unuttuğum şifresini devre dışı bırakmak istedim fakat sanırım yalnış yapıy bilgisayarımın c ve d sürücülerini kapattım şimdi bilgisayarım açılmıyor c ve d kapalı olduğu için bu konuda bana yardımcı olurmusunuz c ve d sürücülerimi nasıl açabilirim windovs 98 le bilgisayarı açıyorum c ve d gözükmüyor yardım ederseniz sevinirim tşk

gazimaras

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Cok kullanışlı bişey cidden teşekkürler

salak adam

Doçent
Reaksiyon puanı
1
gerçekten güzel bir açıklama olmuş teşekkğr ederim
ancak görüntü biraz bozuk ama olsun sorun olmaz
emeğe saygı yane :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
15.1 çıkmış onu indirdim içindeki burncd ile cdye direk yazdırdım cd boot etti ve mini xp açıldı ordan disklere sağ tıklayıp format dedim atıyo bakalım sık sık mavi ekran alıyordum umarım artık kurtulurum

giskur11

Müdavim
Reaksiyon puanı
160
Bilgisayar açılırken sistem dosyası eksk yada bozuk hatası alanlar kullanabilir mini xp yi açıp ordan diske chkdsk yaptırırsa bu dertten kurtulur benim başıma gelmez demeyin oda arkadaşımın geldi 2 dakka hallettik yoksa bilgisayarcıya falan götürürsünüz format parası alıyorlar.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
tam hint işi.
belli yani.
biraz ondan biraz bundan karışık dondurma.
üstüne de çikolata şanfıstığı.
yüzlerce saçma program koyacağına(ki çoğu arayüzsüz) doğru düzgün üç beş program yazıp koyabilirlerdi.
konu da hortlatılmış ama olsun :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
hiren boot cd nasıl yapbılır bunun hakkında bılgı verebılırmısnız

ibo5151

Asistan
Reaksiyon puanı
1
15.2 yi indirip yazdırdım ama hiç kullanmadım bu sürümünün anlatımını yapacak varmı tşkklr

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Kardeşlerim ben bilgisayar mühendisiyim kim ne hakkinda soru sormak istiyosa bana sorabilir yrdim edebilirim