Hipernet için fiber şart mı?

Bu konuyu okuyanlar

xCode

Asistan
Reaksiyon puanı
38
Fibernet yani GPON bölgedeki santral kaynaklı yapılan bi hizmet bölgenizde GPON için santral binanızda GPON OLT diye adlandırdıgımız cihaz varsa daha kolau gelir yoksa gelmesi biraz zor zamanla diyebilirim .
Son bir sorum olacaktı, merakımdan soruyorum bunu, arkadaşlar metroethernet diye birşeyden bahzetmiş konuda. hız 10.000 MBPS'miş. gerçekten bu vaadedilen hız sağlanıyor mu ?

Tr-turqx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Sanırım 10 Gbps den bahsediyorsun ve kişi olarak bu hız verilebilmesinin imkanı olduğunu sanmıyorum bu hızlar il çıkışları için biçilen hızlardan..

xCode

Asistan
Reaksiyon puanı
38
Sanırım 10 Gbps den bahsediyorsun ve kişi olarak bu hız verilebilmesinin imkanı olduğunu sanmıyorum bu hızlar il çıkışları için biçilen hızlardan..

Anladım, çok teşekkür ederim yardımcı oldugun icin

Tr-turqx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Rica ederim istediğiniz zaman konu hakkında soru sorabilirsiniz bilgim dahilinde yardımcı olurum . Kolay gelsin..

helpmert

Doçent
Reaksiyon puanı
31
yok yani yaptıracağımdan sormuyorum da, vaadettikleri hızı veriyorlar mı peki?

Evet ben kullanıyorum hattı cektiriyorsun tabi hattın çekilme ücretini sen ödüyorsun kablo parası devre parası falan filan
daha sonra paket alyorsun en düşük paket 5 mbps oda 1.400 tl :D

5 den 10.000 mbps ye kadar destek var ve simetrik. Cidden süper ve hızlı ;)
adamlar benden önce internetin gittiğini öğrenip eve geliyolar direk özel ekip yani

helpmert

Doçent
Reaksiyon puanı
31
Merhaba,

Yanlış bilinen doğrular var konuda biraz değinmek istedim @helpmert arkadaşımızın dediği gibi fiber döşense bile sunulması 6 ay sürmüyor fiber evlere kadar söşendiğinde MDU veya ONT diye adlandırılan cihazlar ile sonlandırıyor ve aktif hale gelmesi max 2 gün oluyor oda CBS ( Corafi bilgi sistemleri ) tanımlanması için ortalama geçen süre sonrasında bahsini ettiğiniz gibi Türk Telekom ücretsiz modem ile evinize kadar hizmetinizi sunuyor.

Hipernet Kullanımı ise bahsini ettiğiniz gibi sokağınıza mahallenize kadar fiber gelmesi ile oluyor mahallenize bir nevi telekom daki bütün işlemleri yapabilen cihazlar konuyor Bunların adına ise HAES ( Harici aktif erişim sistemleri ) deniyor bunlarda ADSL için ADSL kartları VDSL için VDSL Kartları GHDSL için ise GHDSL kartları Aynı slot üzerinden hizmet verilecek şekilde konumlu oluyor sadece aldığınız paket doğrultusunda internet sinyaliniz Size uygun kartlardan veri iletimini yapıyor.

Mesele ise Bakır şebeke, Bina girişlerinde bulunan Kutular , Bina içi ankastre, Kablo kesidi , Ekler derken bunlara daha çok şıklarda eklenebilir tabiki büyük ölçüde hızınız buralarda gözle görünür seviyede düşüş yaşamanıza neden oluyor..

Son olarak inernetin tabiki fibernet , hipernet olması önemli ama dahada önemli olanı bi üst kısımda belirttiğim etkilerin en az seviyede olması sizin daha sağlıklı internete girmenizi sağlayacaktır ..

Hayırlı geceler.

öncelikle ben yaşadığım tecrübeyi söylüyorum dha sonrasında telekom işi ne kadar hızlandırır bilemem ama hat cekiliyor testlet yaplıyor yazılım yükleniyor müşteriler hesaplanıyor gibi gibi bu süreç 6 ay sürüyor.

kimisi kutuyu koyduğu an aa bizede fiber var diyor halbuki calişmalar devam ediyor. Ben bunu dile getirmeye caliştim.
en iyisi metroethernet . Gerisi yalan

Tr-turqx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Metroethernet tabiki iyi ama fiyat farkı baya var gerek varmı tabi yaptığınız işe göre değişir.

isyankar42

Müdavim
Reaksiyon puanı
806
Hocam yanlış anlamazsanız bişey soracağım son zamanlarda ttnetden çok aşırı şikayet var özellikle youtube de hız kısıtlaması ve eleman bilgisizliği
Ttnet özellikle son zamanlarda çok sorun çıkarıyor ping 700 e düşerse mutlu olan arkadaşlar var benim gibi , hızım 16 mbps ama aldığım hız 1 mbps teknik ekibi çağırıyoruz bahane uyduruyorlar bizi suçluyorlar her defasına sorun onlarda çıkıyor biraz fazla uzattım kusurabakmayın sormak istediğim ttnet niye youtube kısıtlaması yapıyor ve bide ttnetin bu son zamanlarda eskisi gibi kullanıcıları memnun edememe sebebi geçici mi (avea türk telekomla birleşince çok iyi hale geldi ttnette kendini yeniler mi) bunu sorma sebebim ben ve birçok arkadaşım ttneti burakmak üzere cevaplarsanız mutlu olucam hocam @Tr-turqx

Tr-turqx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Hocam yanlış anlamazsanız bişey soracağım son zamanlarda ttnetden çok aşırı şikayet var özellikle youtube de hız kısıtlaması ve eleman bilgisizliği
Ttnet özellikle son zamanlarda çok sorun çıkarıyor ping 700 e düşerse mutlu olan arkadaşlar var benim gibi , hızım 16 mbps ama aldığım hız 1 mbps teknik ekibi çağırıyoruz bahane uyduruyorlar bizi suçluyorlar her defasına sorun onlarda çıkıyor biraz fazla uzattım kusurabakmayın sormak istediğim ttnet niye youtube kısıtlaması yapıyor ve bide ttnetin bu son zamanlarda eskisi gibi kullanıcıları memnun edememe sebebi geçici mi (avea türk telekomla birleşince çok iyi hale geldi ttnette kendini yeniler mi) bunu sorma sebebim ben ve birçok arkadaşım ttneti burakmak üzere cevaplarsanız mutlu olucam hocam @Tr-turqx

Öncelikle merhaba ,

TTNET Youtube.com engeliyle inanın ben karşılaşmadım ama foruma bakılacak olursa sanırım çoğu kişinin ortak sorunu ben gerek evimde gerekse Telekomun içindeki intranet Olan sistemimizde bile rahatlıkla youtube.com u kullanabiliyorum , geçen gün arkadaşların şikayetlerini okuduğumda üşenmedim 720p hatta şimdi bi video açtım 1080p HD kalitesinde alttaki resim şimdi atıyorum.
full

Size yazı yazarken 1 dk içinde dolan kısım resimde mevcut kaliteside. Evde Herkezin kullandığı Hipernet 24 MB ( 75 AKN ) olanı kullanıyorum modemim VDSL destekli modem ve hat değerlerim çok iyi. Bir çok konuda arkadaşlara şahit olduğum bi terim hat değerleri hakkında telekom yetkilileri bilgi verdiğinde arkadaşlar bunu çok kale almıyor asıl mesele internetin hızlı olması değil hat değerinin iyi olması ayakların iyi olması eğer ayakların hat değerinin durumu iyi konumda ise ve Pc niz Tarayıcınız Stabil ise internetinizi sorunsuz yaşarsınız..

Son zamanlarda AVEA da birleşme olduktan sonra gözle görünür seviyede iyileşme oldu buna herkez şahit olmuştur. TTNET cephesinde ise değişen birşey yok durmadan yapılan bir yatırım ve durmadan planlanan bi sistem sadece İnşaat sektörü ülkemizde yetişilemicek hızda olduğundan telekom bazen geç kalabiliyor ama emin olun her geçen gün hızla düzelen bi sistem kuruluyor.. Umarım sorularına birazda olsa açıklık gelmiştir.

İyi forumlar.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
yalnız 1080p video olayında pcde önemli 82945gz chip setli anakart onbord gpu ile 100MB/sn hızda olsa 1080p yamuluyor...
Izuoq-jyDTbqnoqmQGP-s5ZnjkAhevKY7dgCNe-nuLX8QCYaeMAWp_YwLRtnw9rPjT4pB9mfOjsl0zoz9Lw4x2VhpbXJsG1j0MGnE4_bAveK-_4vn5HyotI1xvswIXfm8bzi5kCViARso13XLh9Oa63XNFAE_FCDT4Cr1JC3gM3nbISbIvnouLFiqAeZzygu-56pBIEn12NfSzGkhiTAHCS17rcQ4pDCAmg6eJkJZas-kB4ASoy6Ce8Vlkd1poUXWgVbP107IRAsKdw5nTMBDEjMe26nkXILYLTFAkcVhOoXp3UBYy6FVWUaT3-ef4tF9VwACB_DiEtngHwnrYPqMAPvkaYU90QL0h1qvcFzcA0Ob2ewVwL8hW2N1ujvjo72tgKrTypjmngE2YSsRExXj2lzQNxTGrvIozZv1xVqJF1MsvS0tBpoVNPGU6Dob_Ul6woilMo71WnTLmVs_hgidJDMebSG9NzVnYm1XAURnoabUYUJKxfWcqfGhm_h7W6EXYdFhz7n54ZjbjpBOmICcODfWB-jH_AWcdYe1zqhdC9WXK_EWyONK8s1vSTs6yt7YiaeJW2Mb-rcKPQkZfmk6N7GN3-bktM=w1006-h390-no

Tr-turqx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Arkadaşın dediği şekilde etkenleride göz önünde bulundurmak lazım.

xCode

Asistan
Reaksiyon puanı
38
Evet ben kullanıyorum hattı cektiriyorsun tabi hattın çekilme ücretini sen ödüyorsun kablo parası devre parası falan filan
daha sonra paket alyorsun en düşük paket 5 mbps oda 1.400 tl :D

5 den 10.000 mbps ye kadar destek var ve simetrik. Cidden süper ve hızlı ;)
adamlar benden önce internetin gittiğini öğrenip eve geliyolar direk özel ekip yani
hocam 5mbps'in nesi 1400tl ya :(

helpmert

Doçent
Reaksiyon puanı
31
hocam 5mbps'in nesi 1400tl ya :(

Metro ethernet oldukça özel tamamen istediğini özgürce yapabilme şansın oluyor evet fiyatlar fazla tuzlu ama
evde server barındır git ubnt sistem kurup millete internet hattı sat v.s istediğini yap..
asıl internet odur zaten

Son mesajlar