Hindistan cevizlerini maymunlara toplatıyorlar

aloisnebel

Profesör
Tayland'ın Patani bölgesinde hemen hemen her yerde boy veren ağaçlardaki Hindistan cevizlerini toplamakta güçlük çeken yerel halk, özel olarak yetiştirdikleri maymunlardan faydalanıyor.Tayland'ın 3 milyona aşkın Müslüman Malay'ın yaşadığı Patani bölgesinde hemen hemen her yerde boy veren ağaçlardaki Hindistan cevizlerini toplamakta güçlük çeken yerel halk, özel olarak yetiştirdikleri maymunlardan faydalanıyor.

Bölgede sık yetişen ve halkın en çok tükettiği meyvelerden Hindistan cevizinin bulunduğu palmiyelerin uzunluğunun 20 metre civarında olmasından dolayı meyveyi toplamakta güçlük çeken halk, maymunları özel olarak bu iş için yetiştiriyor.


Maymunu yavruyken eğitmeye başlayan Patani sakinleri, hiç dalı olmaması nedeniyle tırmanamadıkları palmiyelerdeki meyveleri bu şekilde topluyor.


Boyunlarına bağladıkları ip sayesinde kaçması önlenen maymun, kısa sürede tırmandığı ağaçtaki Hindistan cevizlerinin olgunlaşmış olanlarını diğerlerinden ayırt ederek koparıp aşağıya atıyor. İşini bitiren maymunun aynı hızla ağaçtan inmesinin ardından yerdeki meyveler toplanıyor.


'HAYVANLARI MEYVE TOPLAMAYA ALIŞTIRDIK'


Patani sakinlerinden Zekeriya Yusuf, maymunu yavruyken eğittiklerini, öncelikle küçük bir dalın üzerine Hindistan cevizi koyarak hayvanı meyveyi toplamaya alıştırdıklarını söyledi.


Eğitimin ardından maymunların artık hangi meyvenin daha iyi olduğunu anlayabildiğini belirten Yusuf, "Ağaçtaki olgunlaşmamış meyveyi kesinlikle koparmazlar. Maymunlar, Hindistan cevizlerinin olmuşlarını çevire çevire düşüyor. Bölgede bu meyvenin toplama işi sadece maymunlarla yapılıyor. Başka alternatifimiz yok" diye konuştu.


Yusuf, geçmişte insanların palmiyeye tırmanmaya çalıştığını ancak başarılı olamadığını belirterek maymunların hemen hemen her yerleşim yerinde olduğundan bu hayvandan faydalanmaya başladıklarını kaydetti.

ntvmsnbc
 
Üst