Hiddink'e akıl vermeyi bırakın!

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Müdavim
29 Haziran 2007
64,457
530
0
051020100230473038036_3.jpg

G.Saray’ın kaptanı, Milli Takım’ın en büyük silahı Arda Turan, cuma akşamki Almanya maçı öncesi VATAN’a içini döktü:

"Türkiye’deki en büyük sorun bilinçsiz eleştiri. Haydi bize yapıyorsun, Hiddink’i rahat bırak. ‘Maç seyretmiyor’muş!

Koca Hiddink neyi izleyip izlemeyeceğini bilir herhalde.”

100 yıldır Almanya ile aramızda ilginç bir bağ var.. Birinci Dünya Savaşı ile başlayan, milyonlarca insanımızın orada yaşamasıyla devam eden ve bugüne gelen güçlü bir bağ.. Bu da doğal olarak rekabet getirir.. Bu sizin maça bakış açınızı etkiliyor mu?

“SORUNUZUN içinde felsefe var. Bu açıdan yaklaşırsak maçın yükünü ağırlaştırırız. Hayatımın bazı bölümleri zor olduğu için ben artık hayata da futbola da böyle bakmıyorum.

Futbolu basite indirgemeye, maça sadece maç olarak bakmaya çalışıyorum. Hazırlık dönemi böylece daha kolay oluyor.

EVET, Almanya ile oynayacağız.. Son Dünya 3.’sü.. Avrupa Şampiyonası’nda bizi eleyerek finalist.. Güçlü bir rakip. Ama sadece bir grup maçı. Ölüm kalım ya da final maçı değil bu.. Eskiden her maça ‘hayat’ meselesi olarak bakar deli gibi kazanmayı isterdim. Artık mantık çerçevesinde kazanmak istiyorum. Her maçı kazanmak tabii ki bir futbolcunun en büyük arzusu. Ama futbolda sahada neye ihtiyacınız varsa ona göre oynamak lazım bazen.. Bunu öğrendik.. Yani bu maçtan alınacak bir beraberlik bizim için avantajlı bir skor olacaktır.. Bu konuda hemfikir miyiz?”

1 puana kimse üzülmez.. Almanya’ya bakınca nasıl bir takım görüyorsun?

“BİR defa herşeyden önce çok iyi takım.. Bana desen ki dünyanın en iyi milli takımı hangisi.. Almanya’yı ya bir sayarım ya da iki.. Duruşlarıyla, disipliniyle, devamlılıklarıyla, pozisyonlarıyla iyi bir takımlar.. İyi bir ekoller.. Bu çok önemli. Takım olmaları en büyük artıları. Her adamları taktik disipline uygun ve gerektiğinde özgürlük alabilecek özgüvende.. Bazı takımlar özeldir. Hem taktik disiplinleri vardır hem ruhları hem de onlara gerektiğinde kapı açacak özel futbolcuları. Almanya böyle bir takım. Müller, Klose, Mesut, Lham, Khedira..

Almanya’nın başarısının arkasında bu yatıyor..”

Peki biz ne zaman böyle oluruz?

“MÜKEMMEL bir takımız. Bunu göstermeye başladık yavaş yavaş.. Türk Milli Takımı oynadığı 5 maçın en fazla birini kaybediyor artık. Bunun farkında değil misiniz?”

Bugüne kadar neden büyük takım olamadık o zaman? Kalitemiz mi, mentalitemiz mi yetmedi?

“KESİNLİKLE mentalite.. Mesela İspanya’yı yenmeye oynuyoruz.. Hem Madrid’de hem İstanbul’da.. Brezilya bile İspanya’yı İspanya’da yenmeye oynamaz. Mantıklı skora bakar. Almanya’dan yetenekli oyuncularımız var. Ama yeni yeni öğreniyoruz neye ihtiyacımız olduğunu.. Bir duran top zaafımız var. İstediğin kadar taktik disiplin sahibi ol, duran topta hep hata yapıyoruz. İyi oynuyorsun, 90 dakika üstünsün, İspanya’daki gibi duran toptan gol yiyorsun.. Kimse bizi İspanya’da iyi oynadı diye hatırlamıyor. Yenildik diye hatırlıyor..”

ABD turnesi, Romanya, Kazakistan ve Belçika sonrası Almanya maçına hazır mıyız? Hocaya uyum sağladınız mı?

“HAZIRIZ.. Ben takımıma fazlasıyla güveniyorum.. Dünyada hangi takımla oynarsak oynayalım sahaya % 50 şansla çıkarız.. Altı olmaz..”

Hiddink geldikten sonra onun sizi bir adım ileri taşıyacağına inanıyor musun?

“GELEN her hoca bizi ileriye taşır. Fatih Hoca burayı kulüp takımı haline getirmişti. Hiddink bizi ileriye taşır.. Oyuncuya yaklaşımı çok rahat, bizi anlayan bir adam Hiddink.. Hatta onu eleştiriyorlar ‘Maç seyretmiyor’ diye.. Hiç katılmıyorum.. Koskoca Hiddink neyi izleyeceğini, neyi izlemeyeceğini bilir.. Onu da biz öğretmeyelim adama.. 2’de 2 yaptı.. Daha ne bekleniyor ki! Eleştirmek için eleştiriyorlar.. Hiddink’e işini mi öğreteceksiniz? Hadi bizi eleştiriyorsunuz.. Hiddink’in nesini eleştiriyorlar? Maç izlemiyormuş.. Bunun DVD’si var, kaseti var, teknolojisi var.. Hangi çağda yaşıyoruz..?”

“LAHM’A KARŞI zorlanacak mı?”

“ALMANYA’NIN sağbeki Lahm hızlı bir kanat adamı.. Belki o çok iyi oynar belki ben.. Mücadele edeceğiz.. Kim ayakta kalacak, görürüz.. Önemli olan 90 dakika bittiğinde kimin galip geldiğidir.. Erken konuşulmaz ama şu net: Dünyada çalım yemeyen futbolcu yoktur..”

Duran top zaafımızın sebebi ne?

‘Top 18’e gelirken adamı unutuyoruz’

“Konsantrasyon kaybı, dalma, uyuma.. Altyapıda çok fazla duran top çalıştırmazlar Türkiye’de.. Ama o an uyumamak lazım.. Rakiple temas, hem top hem rakiple.. 18’in dışında alan savunması yapabilirsiniz. Ama ceza sahasında golü adam atar. Alandan adama geçmeniz lazım. Bazen işte bu geçişlerde sıkıntı yaşıyoruz..”

‘Mesut Özil gibi yapmam’

“Türk olmanın yurtdışına transferde dezavantajı var. Yine de ben Mesut Özil olsam tüm zorluklara karşın Türkiye için oynardım.”

Mesut Özil’in yerinde olmayı tercih eder miydin? Almanya’da doğup büyüsen Alman Milli Takımı’nı tercih eder miydin?

“ÖNCELİKLE böyle bir durum yok.. Ben vatanına, milletine aşık biriyim.. Fikir beyan etmek istemem. Bu, Mesut’un problemi. Dünyaya bir daha gelsem yine Türk olmak isterim. Türklüğün büyük dezavantajı var yurtdışına transferde. Yine de bu formayla mutluyum. Tüm zorluklara karşın ben Türkiye için oynardım. Bu duygu anlatılmaz, yaşanır..”

Mesut Dünya Kupası’nda çıkış yaptı.. Onu izlerken 2010’a gidemediniz diye üzüldün mü?

“AMA biz de o çıkışı 2008’de yapmıştık. Ne oldu? 2002’de dünya 3.’sü olduk. Herkes Avrupa’ya mı gitti? 2008’de yarı final oynadık, yine hepimiz burdayız. Tamamiyle Türk olmakla ilgili. Kendi ülkemle orada olsaydım farklı olurdu. Mesut çok başarılı ama bizim durumumuz farklı, şartlar eşit değil.”

‘Milli Takım’da prim almadan da oynarım’

“MİLLİ Takım’a bu güne kadar prim için hiç gelmedim. Aykut Hoca’yı da severim, sayarım. Ama yaptığı prim eleştirisine katılmıyorum. Prim vermeseler de gelir oynarım Milli Takım’da. Kimse kimseye prim de sormadı. Yabancılara veririz paraları, alıp giderler. Buna kimsenin sesi çıkmaz! Türk futbolcular aldı mı kıyamet kopuyor. Basketbolcuların primi bile eleştiriliyor. Sırf bizi kötü göstermek için yapıyorlar bunu..”

‘Bizim jenerasyon altın değerinde’

Bazı futbolcularımız 30 yaş sınırını geçti.. 2012 bu jenerasyonun son turnuvası mı?

“Kendilerine iyi bakarlarsa oynarlar.. Almanlar Klose’yi getirecekler işte 2012’ye.. Bizimkiler çok yetenekli.. Zaten altyapıdan da çok iyi futbolcular gelmiyor. Siz görüyor musunuz hiç? Bu jenerasyon çok iyi.. Altın jenerasyon..”

ALMANYA BENİ KORKUTMUYOR

“ASLA hiçbir maçtan korkmadım. Almanya’dan da korkmuyorum.. Kimse kimseyi yemez sahada.. Et kopartmıyorlar insandan. Çıkıp oynarız.. Yeter ki soğukkanlı olalım, oyunu biz tutalım.. ‘Hurra’ diye gol atmaya gitmeyelim..”

Vatan

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Müdavim
29 Haziran 2007
64,457
530
0
Doğru diyor adam.

kosasker

Müdavim
Müdavim
24 Aralık 2008
3,195
49
228
iyi konuşmuş. ardanın bu röportajını beğendim. aşşağılık kompleksi olmayan, akıllı bir adam gördük sonunda

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Müdavim
29 Haziran 2007
64,457
530
0
Röportajdaki en beğendiğim kısımdır...

Ben vatanına, milletine aşık biriyim.. Fikir beyan etmek istemem. Bu, Mesut’un problemi. Dünyaya bir daha gelsem yine Türk olmak isterim.