Hiç kullanılmamış bir Windows bilgisayar almak mı? Yoksa aynı fiyata ikinci el temiz Macbook Pro almak mı?

Bu konuyu okuyanlar

Alpmio

Öğrenci
Reaksiyon puanı
22
Not: Macbook'un yılı fark etmez genel olarak soruyorum.
Ben Macbook alırdım.
İkiside aynı fiyat.

MMTKR

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
520
hiç kullanılmamış bir windows der geçerim hocam sebep ort bir pc olmuş 8 k ikinci ele 8 k bağlamak ... mackbook sıfır fiyatları ortada 8 k lık bir mack ne kadar iyi olcak ...

biraz karmaşık yazdım kb hocam

Alpmio

Öğrenci
Reaksiyon puanı
22
hiç kullanılmamış bir windows der geçerim hocam sebep ort bir pc olmuş 8 k ikinci ele 8 k bağlamak ... mackbook sıfır fiyatları ortada 8 k lık bir mack ne kadar iyi olcak ...

biraz karmaşık yazdım kb hocam
hocam fiyata takılma genel olarak sordum Macbook pro mu yoksa windows mu ?

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Not: Macbook'un yılı fark etmez genel olarak soruyorum.
Ben Macbook alırdım.
Ne amaçla kullanılacağına bağlı. Kişisel olarak benim Photoshop gibi Adobe programlarını kullanmama veya tasarım ile ilgili bir işimin olmaması yüzünden macOS kurulu bir cihazı tercih etmem. Temiz Windows kurulu bir bilgisayarı alıp üzerine Fedora kurmak bana daha mantıklı gözüktü şahsen. :)

Alpmio

Öğrenci
Reaksiyon puanı
22
Ama macbookda oyun oynayamazsın bence win seç ama hangi pc yi seçeceğinde önemli seçtiğin pc nin linkini atsana bi
tamam knk bende onu diyorum. Oyun dışındaki her şey Macbook'u gösteriyor diye. Bilgisayar almayacağım sadece fikirlerinizi merak ettim.

atkaksoy501

Profesör
Reaksiyon puanı
4,070
Kullanım amaçlarına ve tercihlerine göre değişir. Oyun oynayan biri güçlü donanımları olan bir windows alır mesela. Oyunla falan işi olmayan, sadece render veya yazılım gibi iş odaklı çalışan birisi ise muhtemelen macbook tercih edecektir. Ama ben şahsen ikinci el almam böyle kişisel aletleri. Sıfır taraftarıyım :)

Ananim

Profesör
Reaksiyon puanı
2,398
tamam knk bende onu diyorum. Oyun dışındaki her şey Macbook'u gösteriyor diye. Bilgisayar almayacağım sadece fikirlerinizi merak ettim.
Ama macbook M1 işlemcili macbook olacak değil mi yoksa almanı tavsiye etmem bide 2.el :(

Alpmio

Öğrenci
Reaksiyon puanı
22
Ama macbook M1 işlemcili macbook olacak değil mi yoksa almanı tavsiye etmem bide 2.el :(
Lütfen son cümlemi oku. Zaten almayacağımı belirttim sadece fikirlerinizi merak ettim.

Rootsyl

Profesör
Reaksiyon puanı
514
Ben hayatta mac bilgisayar almam.

Furkany65

Asistan
Reaksiyon puanı
49
Biraz ihtiyacınıza göre değişiyor.

404 Not Found

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,861
0 varken ikinci el almam.
Mesaj otomatik birleştirildi:

İkisi de sıfır olsa bile Windows'u alırım.

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
macOS'un da kendi içinde avantajları vardır. Yazılım geliştirme, tasarım vb. işlerde macOS'un liderliği çok barizdir. Windows'un saçma güncelleme mantığından muzdarip olan kullanıcılarda var mesela. Her sistemin kendi içerisinde avantajları ve dezavantajları vardır. Körü körüne bir yazılımı karalamaya çalışmazsanız sevinirim.

Ananim

Profesör
Reaksiyon puanı
2,398
Şimdi 1 oyun oynamak için alıcaksan macbook alma macbook daha çok iş odaklıdır. Müzik işi derken anlamadım ? Bana windows tarafında M1 den daha yüksek performanslı bir işlemci söylermisiniz ! Çok pahalı konusuna gelicek olursak bu donanımdaki bir bilgisayar için normal programlama işindede belki haberiniz yoktur bütün yazılımcılar macbook öneriyor.
Yani BİLİP BİLMEDEN KONUŞMAYIN !

Rootsyl

Profesör
Reaksiyon puanı
514
Yav linux lider olmasa neden bütün cloud %90 oranında linux olur? Yazılım ortamı olarak en iyisi linuxdur. Kullananı az olması en iyi olmadığı anlamına gelmiyor.

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
GNU/Linux dağıtımları için ana kullanıcıyı hedefleyen yazılım sayısı macOS platformuna göre azdır. macOS'un performansı ve güçlü altyapısı sayesinde geliştiricilere ve tasarımcılara bolca imkan tanımaktadır. GNU/Linux dağıtımlarını uzun zamandır kullanan ve şu mesajı Fedora üzerinden yazan biri olarak söylüyorum. Bu yazılım geliştirme işinden geliştiricinin bir gelir elde etmek gibi bir isteği varsa bunu daha çok ana pazar üzerinden yapması daha mantıklı olur, bunun sebebi ise pazar payıdır. Bu demek değildir ki GNU/Linux dağıtımlarını hedefleyen yazılımlar çıkmıyor, elbet çıkıyor fakat çoğu yazılım geliştiricisi genellikle en çok kullanıcıya ulaşabilecekleri platformları hedeflemektedir. Her sistemin bir avantajı ve dezavantajı mevcuttur.
Yav linux lider olmasa neden bütün cloud %90 oranında linux olur? Yazılım ortamı olarak en iyisi linuxdur. Kullananı az olması en iyi olmadığı anlamına gelmiyor.
Sunucu işi ile yazılım geliştirme ve pazarlama arasında baya fark var, bu konu hakkında biraz daha araştırma yapmanızı tavsiye ederim.

atkaksoy501

Profesör
Reaksiyon puanı
4,070
Arkadaşlar bu mesele kullanım yerlerine ve amaçlarına göre değişebilecek bir şey. MacOS'in de Windows'un da Linux'un da kendilerine göre artıları ve eksileri bulunmaktadır. En iyisi budur diğerleri kötüdür diye bir yanlışa girmeyelim lütfen. Hepsinin iyisi de var kötüsü de. Tartışmadan, konudan uzaklaşmadan yorumlarımızı yapalım lütfen. Anlayışınız için teşekkürler :)