Herkesin iradesinin eşit olmaması neden insanın suçu

Bu konuyu okuyanlar

cyberdarksky

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Tamam da neden onun iradesi farklı? Belki benim annem babam farklı bir inanca bağlı olsalardı bende dinsiz olurdum?

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Tamam da neden onun iradesi farklı? Belki benim annem babam farklı bir inanca bağlı olsalardı bende dinsiz olurdum?

Hayatta ne eşit ki İradeler eşit olsun :)

Buradada durum şu şekilde olur Annesi babası imam olan dindar birisinin geçme notu cenneti kazanma notu 90 İken senin ailen dine uzaktır senin için geçme notu 50 dir. Veya 45 ile geçme vardır :) Aynı seviyede olmaz. Her şeyin derecesi veya seviyesi farklı sonuçta.

Önemli olan iyi insan olmak ama sen adam öldür hayvanları öldür kadın döv sabak akşam içip içip millete zarar ver hırsızlık yap ama benim İradem böyle Allah İrademi zayıf yaratmış ondan oluyor diyerek kurtulamazsın... İyi insan olmak evrensel bir kavram tüm dünyada geçerli. TÜm dinlerdede ve ilahi inanışlarda suçlar cezalar günahlar aşağı yukarı aynı zaten.

fortekno

Asistan
Reaksiyon puanı
189
Herkesin karşısına bir şekilde iman etmesini sağlayacak şeyler çıkar, insan kolaya kaçmaz ve peşinden giderse doğruyu bulur (örneğin Hz. İbrahim) Allah El-Adl'dır yani adildir, herkese sorumlu olduğu kadar hesap sorar.
Ayrıca herkesin iradesi eşittir ama sen ders çalışırken arkadaşın çalışmayarak oyun oynar, bunun doğru olmadığını bilse bile o an oyun daha hoş gelir. Yani yanlış olduğunu bilse de devam eder.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,763
Evrenin yaratılmasını tanrıya bağlamadım o cümlemde.
Demem istemem o ki.
Var olan herşeyin bir zıttı var. Evrende yada evren dışı.

Bu zıttı güçler elbet bir gün çarpışıyor er yada geç. Doğal olan süreçte yeni bir güç , materyal yada canlı ortaya çıkıveriyor.

Yani herşey Kaos içinde kendi kendine Doğal olarak yaranıyor.

Din adamları da bu Bilgileri anlamadıkları için ve bilgisiz görünmemelerini hazmedemedikleri için Tanrı yarattı olgusunun hep üzerinde duruyorlar.

Bella Ciao

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,193
Din adamları da bu Bilgileri anlamadıkları için ve bilgisiz görünmemelerini hazmedemedikleri için Tanrı yarattı olgusunun hep üzerinde duruyorlar.
Onun da öncesi var, Rab kendi kurduğu doğa düzenlerini bozacak değil

Bella Ciao

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,193
Ortada Bilerekten kurulan bir düzen yok. Onu anlamıyorsunuz işte.

Ortada Çiftelik Kaos`u var. Ve doğal gelişme süresi
Fiziğe göre böyle ama bunun doğal olduğunu söylüyor aynı zamanda bu fizik kurallarına ters, enerji yoktan var olmaz fiziğe göre, kendi kendine kurulması yine tanrı varlığına ters değil.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,763
Fiziğe göre böyle ama bunun doğal olduğunu söylüyor aynı zamanda bu fizik kurallarına ters, enerji yoktan var olmaz fiziğe göre, kendi kendine kurulması yine tanrı varlığına ters değil.
Enerji yoktan var olmaz evet. Ama Enerji varsa yok olamaz.

Bir enerjinin varlığını biliyorsan onun önceden yok olmasını kanıtlayamazsın.
Enerji varsa Şekil değiştiriyordur hep.

Evrenimiz Büyük bir enerji yani eğer varsa Önceden olmadığını ispatlaman mümkün değil.
Doğal bir süreçte enerji şekil değiştirip böyle bir duruma gelmiş.

Tanrını ne gibi algıladığının farkındayım. Büyük bir akılalmaz gücün kendi elleriyle yada Ol demesiyle olan yarattığı bir ortam.

Tabi bunu düşünüyorsan eğer evreni falan boşver. Cennete gitmek için hayırsever işlerinden uzaklaşma.

Bella Ciao

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,193
Tanrını ne gibi algıladığının farkındayım. Büyük bir akılalmaz gücün kendi elleriyle yada Ol demesiyle olan yarattığı bir ortam.

Tabi bunu düşünüyorsan eğer evreni falan boşver. Cennete gitmek için hayırsever işlerinden uzaklaşma.
O şekilde düşünmüyorum elbette bilim var, ki ona karşı yarattığı kuralları, bu termodinamik yasa 1 zaten çok şeyi açıkar.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,763
O şekilde düşünmüyorum elbette bilim var, ki ona karşı yarattığı kuralları, bu termodinamik yasa 1 zaten çok şeyi açıkar.
Vardan yok, Yoktan var olmak mümkün değil bunu biliyorsun ama hala bir umut var diyorsun Tanrı olması için ve kurallarıda o yaratmış diyorsun hani?

Ben böyle anlıyorum senin yazdığından.

Bella Ciao

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,193
Vardan yok, Yoktan var olmak mümkün değil bunu biliyorsun ama hala bir umut var diyorsun Tanrı olması için ve kurallarıda o yaratmış diyorsun hani?
Bunu yapabilecek varlık tanrıdın, fizik de tanrı vardır ama şuan gerekmez yaptıkları fizik kabul eder ki koskoca evernin kendi kendine oluşmasını bekleyecek değilim.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,763
Bunu yapabilecek varlık tanrıdın, fizik de tanrı vardır ama şuan gerekmez yaptıkları fizik kabul eder ki koskoca evernin kendi kendine oluşmasını bekleyecek değilim.
Sen kendi dahili organlarını kendin mi yaptın? Yoksa doğal olarak istemsiz mi gelişti?

Nede olsa senin içinde de ayrı bir yaşam alanı var. Canlılar var. Canlılar olmazsa sen çocuk yapamazsın.
O canlılar için sende bir tanrısın.

Hadi söyle bakalım sen içindeki düzeni nasıl yarattın?

CtrlEnter

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
885
Ortada Bilerekten kurulan bir düzen yok. Onu anlamıyorsunuz işte.

Ortada Çiftelik Kaos`u var. Ve doğal gelişme süresi
Peki o çifteler nereden nasıl oluşmuş?? Bir biriyle ilk çarpışan maddeler nereden ortaya çıkmış??
Ne doğa anaymış vay be.. Recep İvedik gibi bi gaz çıkarmış kainatı ve içindekileri tesadüfen oluşturmuş.. Kainatı bırak, basit bir sanal dünya oyununu kodlarken bile yazılımcı bir noktayı atlasa, bir sayıyı eksik yazsa oyun çalışmazken, daha tamamını dahi keşfedemediğimiz evrenin kendi kendine tesadüfen oluşması mümkün değildir.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,763
Peki o çifteler nereden nasıl oluşmuş?? Bir biriyle ilk çarpışan maddeler nereden ortaya çıkmış??
Ne doğa anaymış vay be.. Recep İvedik gibi bi gaz çıkarmış kainatı ve içindekileri tesadüfen oluşturmuş.. Kainatı bırak, basit bir sanal dünya oyununu kodlarken bile yazılımcı bir noktayı atlasa, bir sayıyı eksik yazsa oyun çalışmazken, daha tamamını dahi keşfedemediğimiz evrenin kendi kendine tesadüfen oluşması mümkün değildir.
Tanrını sen bir yaratık gibi algıladığından yazılımcıyla kıyaslıyorsun.

Aslında Havada uçuşan toz zerresinde bile canlı yaşamlar olma ihtimali çok yüksek.
Toz zerresi nasıl sebep ve sonuçlara göre yarandıysaaaa
Evrenimiz de o kadar doğal süreçten geçip öyle yaranmıştır.

Kim bile bilir? Evrenimiz de toz zerresi içinde Toz zerresi kadarsa? Ortada tek birşey kalıyor. Zaman!

Zaman Olgusu biyolojik maddesel boyuta göre değişiklik gösterir.
Mesela Bizim zaman olgumuz için 15 yıl normal bir kedi için 60 yıl gibi görünebilir.

Kedicik kendi düşüncesinde 60 yıl yaşıyor ama bizim için o zaman dilimi 15 yıl geçiyor.

Bide içinde sinsi sinsi düşünüyor. Bu insanlar ne kadar uzun süre yaşayabiliyor vaaayyy beeee keşke insan olsaydım ? ? ?

Benim düşüncem böyle ?
Evrenimiz bir canlının dahili organları olma ihtimali çok yüksek. Çünkü enerji ve madde varsa demek bu maddeyi bir yerde toplum olarak bir alanda tutan vücut olmalı.
Veeee dediğim gibi canlı bir yaratık varsa eğer..... O kendi dahili organlarını bilerek kendi istediği gibi yaratamaz. Yani dahili organlar doğal süreçten geçerek kendisi olması gerektiği gibi gelişir.