Bu konuyu okuyanlar

Katılım
24 May 2017
Mesajlar
7,167
Reaksiyon puanı
625
Puanları
113
Yaş
23
1531301832066.png


703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında en az dört yıllık eğitim veren üniversitelerde eğitim görmüş adayların da idari yargıç olma yolundaki engel kaldırıldı. Peki hukuk fakültesi okumadan idari hakim nasıl olunur?


İdari hakimlik; idare mahkemelerinde, vergi mahkemelerinde ve danıştayda görev yapan hakimlere verilen unvandır.
Yargıçlar Sendikası Basından Sorumlusu Hakim Nuh Hüseyin Köse 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de yapılan değişikliği Twitter hesabı üzerinden duyurdu.
Hakim Köse yaptığı açıklamada; 703 sayılı KHK’nın 136/a maddesinde herhangi bir 4 yıllık lisans diploması olanların idari yargıç olabileceğini söyledi. Veterinerlik, fizik tedavi, iklim mühendisliği, Fransızca, ilahiyat, tıp, sümeroloji gibi en az 4 yıllık bölüm mezunlarının idari yargıç olmasının önündeki engelin kaldırıldığını belirtildi.
KHK’nın 136/a maddesinde yer alan bilgiye göre idari yargı adayları için; hukuk fakültesi mezun olmak gerekmektedir. Bunun dışında bakanlığı ihtiyaç durumuna göre belirleyeceği diğer alanlarda en az dört yıllık yüksek öğrenim yapmış kişilerin de idari yargıçla başvurabileceği ifade edilmiştir.
Bu kapsamda KHK’da yapılan yeni düzenlemeyle beraber en az 4 yıllık bölüm mezunları da ihtiyaç dahilinde idari yargıç olabilecek.

Kaynak: isilanlarikariyer.com
 
Üst