Her şeyi kendimiz üretsek

Bu konuyu okuyanlar

Baybar Yücel

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Her şeyi ülke olarak üretebilecek gücümüz olsa başka ülkelerden ürün almamıza gerek kalmasa petrol bizde yok ama elektirik enerjisi güneş enerjisi gibi başka kaynaklardan yararlanarak çözümler bulup engelleri aştığımızı düşünün bu koşullar altında başka para birimlerinin önemi kalırmı dolar 20 TL olsa bir önemi olurmu yada her konuda kendine yeten bir ülkenin ekonomisi kötü olurmu ? Yardımcı olun

emir corleone

Asistan
Reaksiyon puanı
72
Dediğin herşeyi yapana kadar çok büyük oranda dışa bağımlı oluruz oda bize büyük zarar verebilir

AnonimKullanıcı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
her konuda birbirine yeten bir ülke olmak için öncelikle bazılarının ellerinden vazgeçmeleri gerekir. kaynaklar, para, güç belli bir zümrenin elinde olduğu sürece ve bu adamlar seninle aynı kafada olmadığı sürece bu hayaldir.

bozulmalar birden olmadığı gibi iyileşmeler de birden olmaz. önce kendimizden başlamalıyız kendimize yetmeye ve üretmeye.

herkes birşeyler olsun istiyor ama yapılmasını hep başkalarından bekliyor maalesef

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Bu dediğin olması imkansız zaman ekonomilerin içine kapanması değil dışa açılması zamanı. Serbest piyasa ekonomisi zamanı.
Bu dediğin mantık Kuzey Kore'de var kısmen işte düşün ne halde yaşadıklarını dışarıdan tamamen izolesin ölmeyecek kadar katık açıkta kalmayacak kadar üst baş yer yurt verip köle gibi ömrünü geçiriyon üretim için dünyadan bir haber.

Dünyadan bir haber ve mağarada yaşayacaksan anca olur o dediğin. Ben araba nedir bilmem Traktör kullanmam telefon uçak hak getire bilgisayar elektrik yok 200-300 yıl öncesi gibi yaşacam dersen olur anca.

Para kaç yıl önce bulundu M.Ö 8-10 flandı heralde üstünden 2000 yıl geçmiş bir 2000 yılda ondan öncesi takas ile ticaret vardır almadan satmadan hiçbir şey olmaz herşeyi kendin üretemezsin illaha ihtiyaçların olacak.

Not: Ayrıca benim mantığıma göre her şeyi üretmenin bir anlamıda yok her şey yerli olsun milli olsun demekte saçma. Üretimde amaç ürettiğin şeyin katmadeğeri olmasıdır yoksa ameleliği yapıp değersiz mal üretmeninde bir anlamı yok. ( Yazılımı işlemcisi patenti kullanım hakkı vb önemli hakları senin olsun) Dış kabıymış plastiğiymiş demiriymiş bunlar ameleliği oluyor. En ucuz kim yapıyorsa ondan satın alırsın.

Usain

SpaceX
Emektar
Reaksiyon puanı
15,026
Üretenleri de satıyoruz biz. Fabrika sat, marka sat, her şeyi sat...
Akıllanmayacak kimse.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Üretenleri de satıyoruz biz. Fabrika sat, marka sat, her şeyi sat...
Akıllanmayacak kimse.

Hocam bilip bilmeden konuşuyorsun. Tam muhalefet söylemi Sattılar diyon kaldırıp kapıyon. Satma başka Özelleştirme başka. Dünyanın neresinde hangi ülkesinde gördün gelişmiş ülkelerin hangisi devlet eli ile fabrika kurmuş işletiyor ( Askeriye ve özel güvenlik silah vb hariç )
Bu devirde Devletçilik anlayışı kalmadı zaten devletin işi fabrika ile uğraşmak olmamalı. O mekanlar ya siyasal rant mekanı ya dolandırıcılık yolsuzluk ile devleti dolandırma yada hemşericilik adamcılık ile gereksiz insan doldurulan yerler oluyor.
Devletin malı deniz deyip yan gelip yatan çalışmayan ve zarar ettiren kurumlar ile mi uğraşacak devlet. Özelleştirip hem yabancı sermaye ülkeye çekersin hemde onlar yatırım yaparak hizmet kalitesini arttırırlar bu şirketlerin firmaların. ( Devlet suya sabuna dokunmadan özelleştirdiği kurumdan vergisini alır yoluna bakar )

Usain

SpaceX
Emektar
Reaksiyon puanı
15,026
Hocam bilip bilmeden konuşuyorsun. Tam muhalefet söylemi Sattılar diyon kaldırıp kapıyon. Satma başka Özelleştirme başka. Dünyanın neresinde hangi ülkesinde gördün gelişmiş ülkelerin hangisi devlet eli ile fabrika kurmuş işletiyor ( Askeriye ve özel güvenlik silah vb hariç )
Bu devirde Devletçilik anlayışı kalmadı zaten devletin işi fabrika ile uğraşmak olmamalı. O mekanlar ya siyasal rant mekanı ya dolandırıcılık yolsuzluk ile devleti dolandırma yada hemşericilik adamcılık ile gereksiz insan doldurulan yerler oluyor.
Devletin malı deniz deyip yan gelip yatan çalışmayan ve zarar ettiren kurumlar ile mi uğraşacak devlet. Özelleştirip hem yabancı sermaye ülkeye çekersin hemde onlar yatırım yaparak hizmet kalitesini arttırırlar bu şirketlerin firmaların. ( Devlet suya sabuna dokunmadan özelleştirdiği kurumdan vergisini alır yoluna bakar )
Hocam çok ezbere konuşuorsun. Tam akpli söylemi.
Kağıt üzerinde dediklerin güzel şeyler ama pratikte ülkede para kalmadığının göstergesi. Bugün koronavirüs şartlarında sokağa çıkma yasağı ilan edemiyor zat. Niye?
Niye iban verme ihtiyacı hissediyor. Madem satmak güzel bir şey neden kasa boş?

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Hocam çok ezbere konuşuorsun. Tam akpli söylemi.
Kağıt üzerinde dediklerin güzel şeyler ama pratikte ülkede para kalmadığının göstergesi. Bugün koronavirüs şartlarında sokağa çıkma yasağı ilan edemiyor zat. Niye?
Niye iban verme ihtiyacı hissediyor. Madem satmak güzel bir şey neden kasa boş?
Özelleştirmenin mantığını bilmiyon elma ile armut kıyaslıyon...
Yaşın yetmez büyük ihtimal özelleştirmeler öncesi o fabrikaların veya şirketleri halini bilmiyon. Şubeleri leş gibiydi çalışanları saygısız görgüsüz bilgisiz.
1995 yılında Türk telekomda çalışam memur sayısı 75 bin kişi. 2005 yılında özelleştirilirken 58 bin civarı çalışanı var. Sonra 21 yıllığına özelleştirme yapılıyor. ( Satılma değil bak özelleştirme şurada 5-6 yılı kaldı tekrar devlete geçmesine ) Şuan Türk Telekom o kadar gelişti altyapısın geliştirdi tüm illerde yapılandı hizmet kalitesini arttırdı şuan çalışan sayısı 2020 itibarı ile 33 bin kişi civarı. ( Aradaki farkı görebiliyon mu hesaplayabiliyon mu? 2 katı adam TürkTelekomun şuan yaptığı için yarısını yapamıyordu. )
Devletin böyle işlerle uğraşması saçma sapan yok oraya memur ata çaycı bile alırken KPSS yapman lazım. Öbür türlü Torpil ve adam kayırma ile yönetime gelinir. İşi bilmeyen adamlar döner durur o kurumda. ( Devletin bu 15 yılda Türk Telekomdan aldığı vergi emin ol orası devletin elinde kalınca kazanacağı net karın 3-5 katı vardır ilk özelleştirme zamanı ekonomiye girek sıcak parada cabası. Üstüne adamların yaptığı yatırımlar ve hizmetlerde firmayı geliştirmek için kaymağı. )

Usain

SpaceX
Emektar
Reaksiyon puanı
15,026
Özelleştirmenin mantığını bilmiyon elma ile armut kıyaslıyon...
Yaşın yetmez büyük ihtimal özelleştirmeler öncesi o fabrikaların veya şirketleri halini bilmiyon. Şubeleri leş gibiydi çalışanları saygısız görgüsüz bilgisiz.
1995 yılında Türk telekomda çalışam memur sayısı 75 bin kişi. 2005 yılında özelleştirilirken 58 bin civarı çalışanı var. Sonra 21 yıllığına özelleştirme yapılıyor. ( Satılma değil bak özelleştirme şurada 5-6 yılı kaldı tekrar devlete geçmesine ) Şuan Türk Telekom o kadar gelişti altyapısın geliştirdi tüm illerde yapılandı hizmet kalitesini arttırdı şuan çalışan sayısı 2020 itibarı ile 33 bin kişi civarı. ( Aradaki farkı görebiliyon mu hesaplayabiliyon mu? 2 katı adam TürkTelekomun şuan yaptığı için yarısını yapamıyordu. )
Devletin böyle işlerle uğraşması saçma sapan yok oraya memur ata çaycı bile alırken KPSS yapman lazım. Öbür türlü Torpil ve adam kayırma ile yönetime gelinir. İşi bilmeyen adamlar döner durur o kurumda. ( Devletin bu 15 yılda Türk Telekomdan aldığı vergi emin ol orası devletin elinde kalınca kazanacağı net karın 3-5 katı vardır ilk özelleştirme zamanı ekonomiye girek sıcak parada cabası. Üstüne adamların yaptığı yatırımlar ve hizmetlerde firmayı geliştirmek için kaymağı. )
Yaşım yetmez haklısın. Ben bunlar hükümete çıktığı yıl doğdum. Bunlarınkinden başka yönetim görmedim ve ülke şartlarından da memnun değilim.
Ben gördüğüme bakarım. Tüp kuyruğunada beklemiş, 1970lerin çamurlu yollarıyla 2020'nin asfaltını karşılaştıran, o zamanki hastane ile şimdikini karşılaştıran tayfadan anlamam. ;)

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,059
Yaşım yetmez haklısın. Ben bunlar hükümete çıktığı yıl doğdum. Bunlarınkinden başka yönetim görmedim ve ülke şartlarından da memnun değilim.
Ben gördüğüme bakarım. Tüp kuyruğunada beklemiş, 1970lerin çamurlu yollarıyla 2020'nin asfaltını karşılaştıran, o zamanki hastane ile şimdikini karşılaştıran tayfadan anlamam.
Hastanelere yollara gelmedik ki daha konuyu özelleştirmeye getirdin ( Senin kafaya göre SATMALAR dediğin )
Ve içeriğini mantığını bilmiyorsan öncesini sormasını bilmiyorsan biliyormuş gibi konuşmayacan.
Bilgin olmadığı konuda fikrinin olması ? Tam Cem Yılmazın bir gösterisinde çok güzel bir benzetmesi vardı tam o hesapsın.

Usain

SpaceX
Emektar
Reaksiyon puanı
15,026
Hastanelere yollara gelmedik ki daha konuyu özelleştirmeye getirdin ( Senin kafaya göre SATMALAR dediğin )
Ve içeriğini mantığını bilmiyorsan öncesini sormasını bilmiyorsa biliyormuş gibi konuşmayacan.
Bilgin olmadığı konuda fikrinin olması ? Tam Cem Yılmazın bir gösterisinde çok güzel bir benzetmesi vardı tam o hesapsın.
Eyvallah. Siz her şeyin en iyisini biliyorsunuzdur. Yola devam.

Baybar Yücel

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bunları yaptığında zaten dolar otomatik düşecek.
Nasıl düşecek dışarı satış yapamıyoruz yada alım ürettiğimiz besin teknoloji savunma sanayi hepsinde kendi ülkemiz için ürettiğimizi düşünün lütfen anlatmak istediğim bu
kendimiz üretip kendimiz kullansak dışa hiçbir konuda ihtiyaç duyulmasa petrol yoksa güneş enerjisi elektirik enerjisi doğal gaz yoksa başka bir çözüm merka ettiğim biz kendimize yeterken başka ülkenin para birimi bizi etkilermi